Theme Scene H57

Jeden z najnowszych i najlepszych modeli kinowych projektorów DLP Optomy z serii Theme Scene.

Jeden z najnowszych i najlepszych modeli kinowych projektorów DLP Optomy z serii Theme Scene.

Kinowe projektory koncernu Optoma w Europie otrzymały nazwę Theme Scene. Przetestowaliśmy najnowszy projektor z tej serii - model H57, który jest konstrukcją wyraźnie ukierunkowaną na domową rozrywkę. Świadczy o tym chociażby jego biała obudowa, która znakomicie wtopi się w tło, gdy projektor zostanie podwieszony pod sufitem. Ciekawa jest stylistyka urządzenia. Przód został zaokrąglony wzdłuż górnej krawędzi, podczas gdy pozostałe ścianki są prostokątne. Obudowa ta jest rewelacyjnie zaprojektowana pod kątem cichego chłodzenia wnętrza projektora. Niestety, minusem tej konstrukcji jest brak funkcji lens shift, czyli możliwości fizycznej zmiany położenia obiektywu. A przydałby się ona bardzo, bo projektor wyświetla obraz wyjątkowo wysoko.

Theme Scene H57
W większości modeli konkurencji dolna krawędź ekranu wyświetlana jest na równi lub nieco powyżej osi obiektywu. W przypadku H57 krawędź obrazu znajduje się ok. 80 cm powyżej osi obiektywu. Projektor został wyposażony w przetwornik DLP o rozdzielczości 1024 x 576 pikseli. Bez skalowania wyświetla więc materiał filmowy zarówno w systemach PAL, jak i NTSC. Regulacji przybliżenia i ostrości dokonuje się w tradycyjny sposób za pomocą pokręteł na obiektywie. H57 jest jednym z niewielu projektorów, który dysponuje zoomem pozwalającym na uzyskanie stosunkowo małego obrazu z dużej odległości. Jest więc w opozycji do większości nowych projektorów, gdzie dąży się do uzyskania jak największego obrazu z jak najmniejszej odległości. Obiektyw zastosowany w testowanym modelu miał dobrą jakość. Koło filtrujące składa się z 6 segmentów (RGBRGB) i obraca się z 4-krotną prędkością. Redukcja efektu tęczy jest znaczna, lecz nadal chwilowy brak synchronizacji barw można zobaczyć.

Theme Scene H57

Dobry ergonomicznie, wszystkie klawisze podświetlane.

generuje obraz o bardzo wysokim kontraście i rewelacyjnej głębi, który wydaje się niemal trójwymiarowy. Znakomicie dostrojone są także barwy. Nasycenie kolorów jest wysokie, jednak nieprzekroczono granicy naturalności. Obraz jest efektowny i żywy. Gorzej z ostrością obrazu - w tej kategorii urządzenie wypada przeciętnie. Projektor oferuje słabszą ostrość niż modele LCD Sony czy DLP NEC-a. Obraz o najwyższej ostrości generuje projektor połączony ze źródłem złączem DVI, które jest w pełni kompatybilne ze standardem HDMI (przejściówka DVI - HDMI znajduje się w zestawie). Jasność na poziomie 900 ANSI lumenów to wartość maksymalna oferowana przez ten model. W przypadku korzystania z trybu obniżonej jasności poprawia się czerń, hałas wentylatorów spada, a jednocześnie wydłuża się żywotność lampy projekcyjnej. Przy korzystaniu z Theme Scene H57 zalecamy projekcje przy pełnym zaciemnieniu. Nawet niewielkie oświetlenie pomieszczenia powoduje natychmiastowy spadek czytelności detali w ciemnych obszarach obrazu.

Informacje

Typ projektor DLP 16:9

Cena 15 848 zł

Wymiary 34 x 12,7 x 26 cm

Waga 3,4 kg

Dystrybutor Vidishttp://www.vidis.pl

Funkcje korekcja zniekształceń kształtu obrazu w pionie i poziomie, tryb projekcji odwróconej i tylnej, stopklatka, zoom, korekcja gamma, tryb eco, regulacja intensywności bieli, PIP

Złącza DVI-I, VGA, S-Video, kompozyt, komponent, RS-232

Trwałość lampy 4000 godz.

Kontrast 3500:1

Głośność 23 dB

Główni rywale

NEC HT510 8800 zł

Projektor DLP generujący obraz o przeciętnym kontraście i charakterystyce barwowej. Cicha praca, wysoka rozdzielczość paneli 1024 x 576 pikseli, przesuwanie obiektywu w pionie, widoczny tzw. efekt tęczy.

Hitachi PJ-TX100 9740 zł

Projektor LCD ze znakomitą optyką dającą rewelacyjną ostrość na całym ekranie. Świetny obraz. Zaawansowane możliwości regulacji.

Dlaczego

Doskonały kontrast, bardzo cicha praca, żywe efektowne barwy. Przydałyby się: lepsza ostrość, przesuwanie obiektywu i gniazdko trigger do wyzwalania impulsu do ekranu elektrycznego.