ThinkPad X1 - laptop ze składanym ekranem

Lenovo zaprezentowało nowy ThinkPad X1 - jest to laptop ze składanym ekranem OLED. Będzie sukces czy powtórka z Galaxy Fold?

Lenovo poinformowało, że składany laptop jest przeznaczony dla profesjonalistów, którzy wymagają maksymalnej elastyczności oraz największej mocy. Urządzenie z rodziny ThinkPad X1 ma być pod tym względem nie do pobicia i - jak zaznacza - nie będzie to hybryda laptopa z tabletem, a pełnoprawny laptop ze składanym ekranem. Powstał z myślą o pracownikach mobilnych oraz osobach, które pracują poza domem. W dowolnej chwili można zwiększyć rozmiar ekranu. Przykładowe zastosowanie zostało opisane w ten sposób: leżąc w łóżku przeglądasz sobie wygodnie sieci społecznościowe, mając ThinkPad X1 złożony w formie książki. Przechodzisz do kuchni, zmieniasz książkę w laptopa - aby mieć wolne ręce - i stawiasz na stole. Jedziesz do pracy autobusem - korzystasz ze złożonego, po dotarciu do biura znowu zmieniasz w laptopa. I tak dalej. Poniższe wideo to pierwsze ujawnienie światu tego modelu.

Lenovo obiecuje, że ThinkPad łączy przenośność smartfona z produktywnością laptopa. Jednak jak na razie nie zostały podane żadne konkretne informacje dotyczące specyfikacji technicznej - poznamy ją zapewne w najbliższych miesiącach, ale trudno dokładnie powiedzieć kiedy, ponieważ urządzenie ma pojawić się na rynku dopiero w 2020 roku. Może być więc tak, że zostanie oficjalnie zaprezentowane na CES 2020. Ze skąpych informacji wynika, że w pełni rozłożony, dotykowy wyświetlacz to przekątna 13'3", rozdzielczość 2K i format obrazu 4:3, a po złożeniu - 9,6" z formatem 3:2. Będzie zasilany przez któryś z procesorów Intel, na pokładzie znajdzie się Windows 10 (zapewne Pro w edycji 64-bit).

Zobacz również:

No cóż, zapowiada się ciekawie. I pewne jest właściwie tylko jedno - na pewno ThinkPad X1 tani nie będzie.