ThinkPad X40: lekki i bezpieczny

Koncern IBM przygotowuje się do zaprezentowania w najbliższych dniach nowego notebooka z serii ThinkPad o symbolu X40. Jak podkreślają konstruktorzy komputera, będzie to najlżejszy model wyprodukowany do tej pory przez IBM, a zarazem pierwszy, który został wyposażony w specjalną technologię odzyskiwania danych.

Sercem ThinkPada X40 jest procesor Intel Pentium M Ultra Low Voltage 1 GHz. Znajdziemy tu także 256 MB pamięci RAM oraz dysk twardy o pojemności 20 GB. Wyświetlacz ma przekątną 12,1 cala, a łączność bezprzewodową z siecią zapewnia wbudowany moduł Intela - Pro/Wireless 2100 802.11b. Standardowa bateria zapewnia ok. 3,5 godziny pracy, jednak istnieje możliwość zakupienia ogniwa o podwyższonej trwałości, które pozwoli nawet na 7,5 godziny nieprzerwanej pracy. Komputer o wymiarach 268 x 211 x 27 mm i wadze niespełna 1,2 kg, będzie kosztował 1499 USD.

Nowy ThinkPad jest pierwszym notebookiem, który posiada technologię odzyskiwania danych - Rescue and Recovery with Rapid Restore. Właściwość ta pozwala na dostęp do zabezpieczonych części systemu operacyjnego w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie poprawnie go uruchomić. Przyciśnięcie odpowiedniego guzika podczas procesu uruchamiania systemu przenosi użytkownika do specjalnego panelu administracyjnego, który informuje o rodzaju zaistniałej usterki i pozwala na odzyskanie ważnych danych i przeniesienie ich na zewnętrzny nośnik. Dostępny jest również moduł dostępu do Internetu, poprzez wbudowaną przeglądarkę.


Zobacz również