ThinkPady szyfrują dyski

Firma Lenovo oferuje nową linię komputerów przenośnych ThinkPad, które wyposażono we wbudowany mechanizm szyfrowania całej zawartości twardego dysku. Aby móc dostać się do zapisanych danych wystarczy... przeciągnąć palec po wbudowanym czytniku linii papilarnych.

Czytniki linii papilarnych nie są żadną nowością w komputerach przenośnych. Nowością jest natomiast ich użycie przy szyfrowaniu danych na twardym dysku - wcześniej odcisk palca służył zwykle tylko za hasło do systemu operacyjnego.

Nowa seria notebooków Lenovo korzysta z technologii SafeGuard Easy firmy Utimaco, które zabezpiecza dane nawet po kradzieży komputera, czy wyciągnięciu z niego dysku i podłączeniu go do innego komputera. Autoryzacja odciskiem palca jest wymagana przed rozpoczęciem bootowania systemu operacyjnego, a nie, jak to zwykle bywało, już po starcie Windows. Należy dodać, że SafeGuard Easy 4.30 otrzymało certyfikat FIPS 140-2 od rządu Stanów Zjednoczonych, który jest wymagany przy sprzedaży systemów szyfrujących dla agencji rządowych.

Oprócz nowych zabezpieczeń, nowe notebooki zyskały także szybsze procesory Intel Core 2 Duo oraz bezprzewodową sieć Wi-Fi w standardach a/b/g/n. Niezatwierdzony jeszcze standard 802.11n bazuje na pierwszym szkicu opublikowanym przez Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE).

Witryna Lenovo.