Threads, konkurencja Twittera od Facebooka, już dostępny. Niestety nie w Polsce

Platforma Threads, nowe medium społecznościowe od Meta - znanych z Facebooka i Instagrama - jest już online. W Unii Europejskiej musimy jeszcze poczekać.

Fot. Threads

Od czasu wykupienia Twittera przez Elona Muska, powolny upadek tej platformy staje się faktem. Wraz z tym upadkiem, coraz więcej konkurentów dla tej platformy powoli powstaje i stara się znaleźć sobie miejsce i powoli zająć tron ustępującego króla, jakim jeszcze niedawno był Twitter. Najnowsza próba przejęcia tego tronu pochodzi, po raz pierwszy, od naprawdę wielkiej firmy z dużym doświadczeniem w tej sferze - Meta.

Aktualizacja 07.07.2023 - Threads radzi sobie świetnie, ale ma też pierwsze kłopoty

Wygląda na to, że Threads świetnie sobie radzi. Według przecieków, w pierwsze 24h od uruchomienia platformy konto na niej założyło ponad 50 milionów użytkowników - to więcej, niż niektóre znane platformy społecznościowe ściągają do siebie przez całą swoją historię. Co ciekawe, ten sukces wiąże się też z gorzkim posmakiem, gdyż okazało się, że prawnicy Twittera zwrócili się już do Meta z listem, w którym grożą firmie pozwem dotyczącym ściągania modelu biznesowego i podkradania pracowników. Więcej o tym możecie przeczytać w tym artykule.

Zobacz również:

  • Threads już ma pierwsze sukcesy. Czeka na niego też już pierwszy pozew
  • Instagram i Facebook będą płatne! Nowa subskrypcja już w drodze

Oryginalny tekst:

Meta, czyli firma stojąca za między innymi Facebookiem czy Instagramem, otworzyła właśnie platformę Threads. Jest to bezpośredni konkurent dla Twittera, który ma spore szanse powodzenia głównie dzięki bezpośredniemu powiązaniu z niesamowicie popularnym Instagramem.

Do założenia konta na Threads wystarczy obecne już konto na Instagramie. Platforma od razu zapyta nas, czy chcemy tam importować swoją listę znajomych z fotograficznej platformy i nawet jeśli nie stworzyli oni jeszcze konta, będzie pamiętało nasz wybór i doda ich do naszej puli obserwowanych osób w momencie, kiedy stworzą swój profil.

Jeśli chodzi o sam układ strony, ma ona designem przypominać Instagram, ale jej funkcjonalność jest bardzo podobna do Twittera - pojawiają się tam wątki (tytułowe Threads), w których możemy odpowiadać na poprzednie wpisy, czy też cytować znalezione wypowiedzi. Maksymalna długość posta została ustalona na 500 znaków. Możliwe jest także wstawianie zdjęć oraz filmów do 5 minut długości.

Threads nie działa w Unii Europejskiej

Jednakże w dniu otwarcia platformy pojawiła się od razu spora konsternacja - nie działa ona w Unii Europejskiej, więc między innymi użytkownicy w Polsce nie są w stanie jeszcze jej znaleźć na Google Play Store czy też App Store, ani też zalogować się do niej przez przeglądarkę internetową. Okazuje się, że na tę chwilę aplikacja nie spełnia wymogów UE dotyczących ochrony danych osobowych i zbiera zdecydowanie zbyt dużo informacji o swoich użytkownikach. Ze względu na to nie może być użytkowana na terenie UE.

Szef Instagrama, odpowiedzialny także za nową platformę Adam Mosseri, powiedział, że trwają pracę nad dopasowaniem platformy do wymogów prawnych UE i możemy się spodziewać, że w najbliższym czasie zostanie ona udostępniona także w Europie. Do tego czasu przychodzi nam czekać lub ściągnąć aplikację z nieoficjalnych źródeł.

Aktualizacja: 07 lipca 2023 16:26

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: