Thumbtack

Thumbtack to nowa usługa internetowa ze stajni Microsoft Live Labs, która pozwala na gromadzenie informacji online i dzielenie się nimi ze znajomymi.

Thumbtack

Informacje:http://thumbtack.livelabs.com Cena: bezpłatny Ocena: 6/10

Thumbtack pozwala gromadzić w Sieci wycinki stron internetowych, obrazki, dokumenty, jak również własne notatki w formie tzw. kolekcji. Zasada działania usługi jest więc podobna do tej jaką oferuje program Microsoft Office OneNote, z tą różnicą, że nie jesteś przywiązany do konkretnego komputera, możesz działać na dowolnej maszynie podłączonej do Internetu.

Thumbtack

Thumbtack

Usługa jest dostępna dla wszystkich, za darmo. Aby założyć konto w Thumbtacku, należy mieć identyfikator Windows Live ID. Po zalogowaniu, w przeglądarce pojawia się obszar roboczy z szeregiem opcji. Mamy tu do dyspozycji m.in. opcje tworzenia kolekcji, wklejania danych, zmiany widoku (Grid View, List View). Kliknięcie przycisku New powoduje wyświetlenie bardzo uproszczonego edytora tekstu, służącego do wpisywania notatek. Przechowywane informacje możesz udostępniać innym użytkownikom (opcja Share) lub publikować bezpośrednio w witrynach internetowych i blogach (opcja Publish). Publikacja jest także możliwa z wykorzystaniem kanałów RSS i ATOM.

Jeśli chcesz wypróbować Thumbtacka, musisz najpierw utworzyć kolekcję. W tym celu kliknij znaczek "+" obok napisu MY COLLECTIONS i wpisz jakąś nazwę. Od tej pory możesz dodawać do kolekcji nowe elementy. Dane po prostu wklejasz (ze schowka systemowego) lub importujesz z dysku twardego. Każdy element kolekcji możesz opatrzyć słowami kluczowymi i komentarzem oraz wysłać komuś e-mailem. Domyślnie informacje są posegregowane według daty dodania, ale posortujesz je także według tagów.

Jeśli pobierzesz wtyczkę Thumbtack Bookmarklet i zainstalujesz ją w Internet Explorerze lub Firefoksie, będziesz mógł wygodnie dodawać do swoich kolekcji wycinki z odwiedzanych stron WWW za pomocą dodatkowej opcji Collect with Thumbtack.

Thumbtack ma spore braki, których nie usprawiedliwia fakt, że usługa ta znajduje się we wczesnej fazie rozwoju. Np. nie ma żadnego powiązania z innymi usługami z rodziny Windows Live, brakuje obsługi klipów wideo, obszar edycji jest bardzo skromny.

Pełnię możliwości Thumbtack osiąga, jak dotąd, tylko w Internet Explorerze 7. W innych przeglądarkach usługa może być pozbawiona niektórych funkcjonalności.

Plusy:

  • prosty sposób na gromadzenie informacji online
  • usługa jest bezpłatna

Minusy:

  • brak polskiej wersji językowej
  • brak integracji z usługami Windows Live
  • aktualnie skromne możliwości

Podsumowanie: kolejne miejsce w Sieci, gdzie możesz przechowywać swoje dane. Zapowiada się nieźle, ale na razie ma duże braki.