Thunderbolt 3: Intel stawia na kompatybilność z USB Type-C

Nowy interfejs Thunderbolt 3, w przeciwieństwie do poprzednich wersji, powinien zainteresować producentów komputerów. Intel zdecydował się bowiem na elektromechaniczną kompatybilność ze złączem USB Type-C.

Podczas premiery 12-calowego MacBooka firma Apple zaskoczyła rynek rezygnując z interfejsu Thunderbolt na rzecz "wszystkozałatwiającego" i dysponującego symetryczną wtyczką interfejsu USB Type-C. Wydawało się więc, że oznacza to koniec dla interfejsu Intela.

Jak się okazuje, największy producent układów scalonych postanowił jednak nie odpuszczać i zaprezentował Thunderbolt 3, który zapewnia m.in. przepustowość do 40 Gb/s i pozwoli na obsługę dwóch wyświetlaczy 4K 60 Hz. Co jednak najciekawsze, będzie on kompatybilny ze złączem USB Type-C zapewniając jednocześnie możliwość zasilania urządzeń o poborze mocy do 100 W.

Thunderbolt 3: Intel stawia na kompatybilność z USB Type-C

Thunderbolt 3

Oznacza to też, że:

- oba interfejsy będą miały takie same wtyczki

- podłączeniu do złącza USB Type-C towarzyszy ograniczenie przepustowości Thunderbolta 3 do minimalnie 10 Gb/s

- właściciele sprzętu z interfejsami Thunderbolt 1 i 2 będą musieli skorzystać ze specjalnego adaptera

Decyzja Intela o rozwoju swojego interfejsu w tym kierunku powinna wpłynąć na producentów sprzętu, którzy zaczną chętniej po niego sięgać. Pierwsze komputery z niego korzystające mają trafić na rynek na początku 2016 roku.

Dokładna specyfikacja interfejsu Thunderbolt 3 dostępna jest na stronie Intela.