Timna za pół roku

Intel opóźnia wprowadzenie do sprzedaży nowej serii procesorów znanych pod nazwą Timna.

Intel poinformował, iż przesunął termin rynkowej premiery procesora Timna na pierwszy kwartał przyszłego roku. Decyzja ta spowodowana jest koniecznością odpowiedniego przeprojektowania układu, tak aby współpracował on z pamięciami SDRAM. Pierwotnie procesory Timna miały działać z opracowanymi przez firmę Rambus pamięciami standardu RDRAM. Kierownictwo firmy Intel zdało sobie jednak sprawę, iż utrzymująca się wciąż na bardzo wysokim poziomie cena tych układów uniemożliwiałaby producentom oferowanie tanich zestawów komputerowych, zbudowanych przy użyciu procesora Timna.

Początkowo Intel zdecydował się na zastosowanie komponentu MTH (Memory Translator Hub), "tłumaczącego" sygnały z układów pamięci tak, aby procesory mogły współpracować zarówno z pamięciami SDRAM, jak i RDRAM. Jednak właśnie z powodu wadliwego działania MTH firma zmuszona była wycofać z rynku tysiące płyt głównych z chipsetem 820.

"Stwierdziliśmy, iż układy MTH nie odpowiadają standardom jakości i niezawodności obowiązującym w naszej firmie. Dlatego też nie będziemy ich już dłużej stosować. Opracowany zostanie nowy interfejs komunikacji z pamięciami opracowany specjalnie dla procesora Timna" - powiedział Seth Walker, rzecznik Intela.

Timna zawiera zintegrowany w jednej kostce krzemowej procesor, układ graficzny i kontroler pamięci. Dzięki temu rozwiązaniu mogą zmniejszyć się koszty wytwarzania niedrogich zestawów komputerowych, przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych.


Zobacz również