Tiny Wings - iOS (recenzja)

Kolejna gra na iPhone’a, której się przyjrzymy. Tym razem imponująca "jednoprzyciskowa" produkcja z App Store. Prosty design, jednak sam produkt wystarczająco głęboki i zajmujący, żeby inwestycję około 4 złotych uczynić całkowicie opłacalną.

Cena: około 4 pln

Kompatybilność: iPhone/iPod Touch

Cóż to takiego? W Tiny Wings wcielamy się w pocieszne zielone ptaszysko o wielkich marzeniach i wybitnie ograniczonej rozpiętości skrzydeł. Gra jest prostym "jednoprzyciskowcem", w którym odbijamy się od wzgórz w dwuwymiarowym przesuwającym się w bok świecie, wypełnionym kolorowymi wysepkami.

Dotknięcie ekranu spowoduje, że ptak którym sterujemy, zanurkuje i uderzy w ziemię. Cały trik polega na tym, by zgrać wszystko w czasie. Dobrze wymierzone nurkowanie sprawi, że ptak odbije się od brzegu wzgórza i nabierze pędu, co za tym idzie polecimy w Tiny Wings dalej z jeszcze większą prędkością.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na sprzęt Apple - iPhone 14 Pro, iPhone 13, MacBook Pro 14" M2 Pro [24.03.2023]
  • Kiedyś to były czasy… dziś nikt już do mnie nie dzwoni

Celem nadrzędnym w Tiny Wings jest ucieczka przed nocą, która powoli lecz nieustannie zakrada się za naszymi plecami. Utrzymanie dużej prędkości pozwoli na kontynuację naszej podróży, jeżeli jednak utkniesz na stoku jednego ze wzgórz, noc Cię dopadnie, gra się skończy a Twoje punkty przepadną.

Tiny Wings nieco przypomina Excitebike od Nintendo. Twój sukces zależy od tego, jak dobrze pójdzie Ci z lądowaniami na stokach wzgórz, jak również od Twojego refleksu. Jako że gdy gra przyspiesza, przyspieszyć musisz i Ty.

Kto to wykonał? Gra została stworzona przez Andreasa Illigera, niezależnego twórcę, którego pierwszą aplikacją na App Store jest właśnie Tiny Wings.

Co działa? Tiny Wings jest jedną z tych rzadko występujących gier na iPhone'a, w których wszystko jest naprawdę dobrze zrobione. Pod kątem graficznym gra jest, co najmniej, prześliczna. Schemat kontroli Tiny Wings polegający na możliwości dotknięcia ekranu w dowolnym miejscu, wydaje się być stworzony dla iPhone'a.

Gra sama w sobie sprawia masę frajdy. Graliśmy kilkadziesiąt rund w Tiny Wings i za każdym razem obserwowaliśmy wzrost naszej formy i coraz lepiej radziliśmy sobie z perfekcyjnym timingiem. Gra nagradza za wykonanie kilku perfekcyjnych lądowań pod rząd, a zakończenie poziomu, czyli trafienie w dużą platformę wystrzeliwującą Cię w chmury, jest naprawdę satysfakcjonujące.

Co nie działa? Całe Tiny Wings jest oparte na "momencie napędowym". Możesz przez cały czas grać po prostu perfekcyjnie, po czym zepsuć jedno lądowanie i cała runda jest do powtórzenia. Produkcja ta wymaga perfekcji jak mało która, co czasem naprawdę potrafi doprowadzić do szału.

Na jak długo wystarczy? Tiny Wings jest jedną z tych gier, w które możesz grać leżąc w łóżku przed zaśnięciem. Uważaj! W takim wypadku możesz usłyszeć budzik, nim zamkniesz oczy i spędzisz parę ładnych godzin na lataniu. W połączeniu z achievementami z Game Center i dodatkami, które mają się pojawić, spodziewamy się że w tę grę będzie grało dużo ludzi i to przez bardzo długi czas.

Czy gra jest warta swojej ceny? Jest szybka, jest tania i jest niezwykle uzależniająca. Jeżeli jest jakakolwiek gra warta swojej ceny na App Store, to właśnie Tiny Wings.

Jeśli kupujecie gry dla dziecka i zastanawiacie się czy tablet mu szkodzi, przeczytajcie ten artykuł.

Autor: Ryan Rigney

Tłumaczenie:# Maciej Merkułowski