Tiny10 - Windows 10 także doczekał się odchudzenia [AKTUALIZACJA]

Masz maszynę tak starą, że nie spełnia wymogów Windows 10? Nic to - dzięki Tiny dasz radę go zainstalować.

Fot.: Priscilla Du Preez/Unsplash

Jakiś czas temu pisałem o Tiny11. To odchudzona wersja Windows 11, którą można zainstalować nawet na maszynie niespełniającej wymagań sprzętowych postawionych przez Microsoft. Edycja ta ciszy się sporym zainteresowaniem na całym świecie. Teraz ukazała się także edycja "lekkiego" Windows 10. Jej pełna nazwa to Tiny10 version 2303 i jest oparta na najświeższej wersji Windows 10.

Tak samo jak Tiny 11, jest ona dostępna do pobrania za darmo (co można zrobić na tej stronie). Ale uprzedzę, że nie jest to edycja dostępna za darmo - aby odpalić system musisz mieć własny klucz aktywacyjny. W chwili obecnej wymaga 5GB i mamy tu tylko wsparcie dla x86. Oferuje wszystko to samo, co Windows 10, nie ma tu jednak zbędnych aplikacji. Czyli - chroni Cię Windows Defender, można korzystać z pulpitu zdalnego, Notatnika, uruchamiać aplikacje itp.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Tiny11 - nawet 200 MB RAM wystarczy do odpalenia Windows 11
Tiny10 - Windows 10 także doczekał się odchudzenia [AKTUALIZACJA]

Fot.: Microsoft

Obniżone wymagania sprzętowe to możliwość instalacji Windows 10 nawet na leciwych maszynach, na których do tej pory szczytem możliwości był Windows 7. Ostrzegam jednak, że jest to "samoróbka" i nie dajemy pełnej gwarancji na to, że system będzie działać bez problemów. W chwili pisania tego tekstu Tiny10 pobrało ponad 80 tysięcy osób i narzekań nie widać. Jednak dla pewności zalecamy wykonanie kopii zapasowej ważnych plików przed jego instalacją.

AKTUALIZACJA

Udostępniono Tiny10 x64 23H1 w edycji x32 oraz x86. Jest oparta na Windows 10 LTSC 21H2 (build 19044.3031). Jeśli ktoś używał poprzedniej edycji tiny10, możne ją pobrać i zainstalować bezpośrednio na poprzedniej - nie jest wymagana czysta instalacja. Co ciekawe, ostatnia duża edycja Windows 10 to 22H2. Po niej Microsoft przestał rozwijania systemu, skupiając się na Windows 11.

Co zatem pojawia się w tej edycji? Deweloper dodał możliwość obsługi Pulpitów Zdalnych, a także component store, co pozwala na łatwe modyfikowanie systemu. Najnowsze wydanie tiny10 można pobrać tutaj.

Źródło: Neowin


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: