Titanium - ochrona komputera od Trend Micro

8 września wchodzą na rynek nowe wersje aplikacji antywirusowych firmy Trend Micro: Antivirus+ 2011, Internet Security 2011 i Maximum Security 2011. Warto zauważyć, że programy zyskały także dodatkowy człon nazwy: Titanium - ma on podkreślić różnice, jakie zaszły w najnowszym oprogramowaniu Trend Micro w porównaniu z poprzednimi wersjami.

Nowa linia produktowa Trend Micro obejmuje:

- Titanium Antivirus+ 2011: oferuje skaner antywirusowy, moduł antyspyware i mechanizmy blokowania potencjalnie niebezpiecznych plików pobieranych z Sieci i linków do stron w e-mailach i komunikatorach. Cena licencji jednostanowiskowej - 125 zł.

- Titanium Internet Security 2011: kompletna funkcjonalność antywirusa wzbogacona o system antyspamowy, kontrolę rodzicielską, mechanizm antyphishingowy i zapobieganie nieautoryzowanym zmianom aplikacji. Cena pakietu, 165 zł, obejmuje licencję na jeden komputer.

- Titanium Maximum Security 2011: umożliwia zainstalowanie oprogramowania Trend Micro na 3 stanowiskach, a poza standardowymi funkcjami Internet Security 2011 udostępnia też usługę sieciowego backupu danych (10 GB) z funkcjami synchronizacji i udostępniania, funkcję optymalizacji systemu, bezpieczne usuwanie Secure Erase, ochronę sieci bezprzewodowych oraz narzędzie Remote File Lock (zdalne zabezpieczenie poufnych plików w przypadku kradzieży komputera). Koszt programu to 245 zł.

Wersje trial aplikacji dostępne są na stronie internetowej Trend Micro.

Producenci zwykle przy okazji premier nowych produktów antywirusowych podkreślają zwiększenie wydajności ich działania. Nie inaczej jest w wypadku nowości Trend Micro. Producent przekonuje, że oprogramowanie zajmuje mniej miejsca na dysku, zużywa mniej pamięci operacyjnej i mocy procesora, szybciej się uruchamia i w krótszym czasie skanuje pliki. Zapowiedzi te (chociaż ostatecznie będzie można je zweryfikować w redakcyjnych testach) nie są bez pokrycia - programy korzystają bowiem z technologii obliczeń rozproszonych.

Oznacza to, że ochrona przed sieciowymi zagrożeniami zostaje przeniesiona z poziomu lokalnego komputera na serwery Trend Micro.

Antywirusy z rodziny Titanium mają dostęp do systematycznie aktualizowanej bazy reputacji Trend Micro, przechowywanej w "chmurze", korzystają także z technologii monitorowania zachowań w komputerze użytkownika i wyposażone są w mechanizmy heurytyki.

Trend Micro to kolejny producent oprogramowania antywirusowego, który wydaje właśnie nowe wersje swoich produktów. We wrześniu 2010 r. w sprzedaży znajdą się też aplikacje Norton 2011 firmy Symantec.