Tizen - wczesna wersja kodu źródłowego wydana

System operacyjny Tizen to inicjatywa Linux Foundation oraz LiMo Foundation. Do projektu dołączyło kilka poważnych firm, a wśród nich przede wszystkim Intel i Samsung. Można powiedzieć, że w pewnym sensie jest on następcą MeeGo, który został zastosowany w smartfonie Nokia N9, ale prace nad nim praktycznie przerwano.

Tizen

Tizen ma być otwartą platformą opartą na Linuksie, która zostanie użyta jako system operacyjny smartfonów, tabletów, inteligentnych telewizorów, netboków i komputerów pokładowych w samochodach. Intel zaczął wspierać projekt po wycofaniu się z prac nad MeeGo. W Tizena zaangażowane są też Samsung, Panasonic, Vodafone i inne firmy.

Na razie wydano tylko wersję alpha kodu źródłowego systemu. Przeznaczona jest ona dla smartfnów i tabletów, a działa w emulatorach na komputerach PC. Na stronie projektu czytamy, że pełna wersja kodu źródłowego dla smartfonów, tabletów i innych urządzeń pojawi się w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

Projekt udostępnił także wersję alpha SDK dla Tizena (na razie działa tylko w systemie Ubuntu 11.04, 10.10 i 10.04). Jest to zestawu narzędzi dla deweloperów. Jego interfejs programowania aplikacji jest ciągle w przygotowaniu, ale twórcy systemu chcą dać deweloperom wczesny dostęp. Teraz, mając SDK i kod źródłowy, będą oni mogli lepiej zapoznać się z całą platformą.

Dziwi trochę rezygnacja z MeeGo i tworzenie nowego systemu operacyjnego, który będzie pod wieloma względami podobny do poprzednika. Kto wie, może Tizen okaże się jednak większym sukcesem komercyjnym i powalczy nawet z Androidem. To będzie jednak wymagało większego zdecydowania i zaangażowania ze stron wspierających go fundacji i firm niż mogliśmy obserwować w przypadku skądinąd ciekawego systemu MeeGo.

_____

Źródło zdjęcia: SamMobile.com