Tkanie pajęczyny bez znajomości HTML-a

Wybrane "wizualne" edytory stron World Wide Web


Wybrane "wizualne" edytory stron World Wide Web

Język HTML opracowano do opisania struktury formalnotreściowej dokumentu hipertekstowego. Interpretacja (formatowanie i wyświetlenie) kodu miała należeć do programu działającego na maszynie odbiorcy - przeglądarki stron WWW. Dzięki przyjęciu takich założeń, dokumenty mogły być bardziej uniwersalne - wyglądały podobnie, niezależnie od rozdzielczości, wielkości czcionki systemowej itp.

Dla współczesnych użytkowników Sieci, gdy większego znaczenia nabrały wygląd i kompozycja graficzna internetowych witryn, podstawowym wymogiem stało się dokładne zdefiniowanie wyglądu dokumentu HTML przez jego twórcę. W efekcie witryny projektowane dla konkretnej rozdzielczości mogą wyglądać zupełnie odmiennie na innym, inaczej skonfigurowanym komputerze.

Obecnie obserwujemy tendencję do rozszerzania popularnych edytorów tekstu o możliwości tworzenia stron WWW. Jednak najbardziej profesjonalne serwisy WWW tworzone są za pomocą specjalistycznych edytorów HTML-a bądź zwykłego notatnika, znanego wszystkim z Windows 95.

Corel WebMaster Suite

http://www.corel.com/corelweb/webmaster/index.htm

W skład pakietu wchodzi siedem programów do tworzenia i zarządzania serwisem WWW oraz obszerna galeria grafiki i wzorców stron. Całość dostarczana jest na dwóch dyskach CD-ROM. Wraz z programem otrzymujemy interaktywny przewodnik, który pozwala szybko nauczyć się efektywnego korzystania z prawdziwego kombajnu do tworzenia stron WWW, jakim jest Corel WebMaster Suite.

Podstawowym składnikiem pakietu jest Web.SiteManager. Pozwala on efektywnie zarządzać wszystkimi plikami, które składają się nawet na znacznie rozbudowany serwis WWW (m.in. automatycznie wykrywa nie działające linki). Właściwy edytor stron - Web.Designer jest rozbudowany; obsługuje ramki, pozwala na wstawianie apletów Javy, automatycznie konwertuje pliki graficzne z różnych formatów do standardu GIF/JPG, potrafi również importować dokumenty z popularnych edytorów tekstu. Niestety, w całości pakietu nie zaimplementowano techniki przenieś i upuść (drag&drop) - w efekcie sposób umiejscowienia elementów strony nie jest intuicyjny.

Spośród przydatnych elementów należy wymienić Web.World - graficzny edytor światów VRML. Nie jest on rewelacyjny, ale spełnia zadanie jako narzędzie do tworzenia prostych, trójwymiarowych galerii. Umożliwia on szybkie i łatwe tworzenie jednopoziomowego pomieszczenia, którego ściany pokryjemy przygotowanymi przez producenta programu teksturami.

Dostarczona wraz z pakietem galeria zawiera ponad 8 tys. piktogramów, przycisków, bannerów i innych obrazków. Do dyspozycji mamy też 2100 "aktorów" do modułu Web.Move, służącego do tworzenia animowanej grafiki, oraz ponad 200 gotowych wzorów stron.

Wadą pakietu Corel WebMaster Suite jest niespójny interfejs użytkownika (miejscami przypominający Windows 3.1) oraz skomplikowany system obsługi plików.

Claris HomePage 2.0

http://twist.lib.uiowa.edu/homepage/

Program dobrze spełnia zadania przy zarządzaniu niewielkim serwisem WWW. Jego interfejs zbliżony jest do znanych wielu użytkownikom menu zwykłych edytorów tekstów. Obsługa programu jest prosta, dzięki czemu nawet początkujący użytkownik może szybko i łatwo tworzyć internetowe strony. Ponad sto wzorów stron (szkoda, że nie najładniejszych) ułatwia to zadanie.

Na pochwałę zasługuje znakomita obsługa tabel - tworzy się je szybko, a przy importowaniu zewnętrznych danych program potrafi rozpoznać, czy można przedstawić je jako tabelę. Dobrze działa też opcja publikacji - HomePage automatycznie grupuje wszystkie pliki w jednym katalogu (podaje jego rozmiar) i wysyła do serwera. Kiepsko została zrealizowana obsługa ramek - brak jest także opcji WYSIWYG (what you see is what you get - otrzymasz dokładanie to, co widzisz na ekranie), obsługującej przygotowaną stronę WWW. Pakiet nie oferuje także zarządcy plików, korzystającego z wizualnej reprezentacji połączeń między dokumentami.

NetObjectFusion 2.0

http://www.netobjects.com/html/nof.html

Program oferuje atrakcyjne, graficznie wzorce stron, co w połączeniu z generatorem struktury witryny WWW pozwala sprawnie tworzyć estetyczne i rozbudowane serwisy. Wygodny jest także graficzny edytor struktury serwera WWW z zaimplementowanym mechanizmem przenieś i upuść. Interfejs oraz możliwości edytora przypominają nieco programy typu DTP: elementy można dowolnie przesuwać i skalować, a obiekt raz umieszczony w konkretnym miejscu, pozostanie na nim niezależnie od rodzaju przeglądarki i rozmiaru jej okna (gdy okno przeglądarki jest szersze niż okno edytora, po prawej stronie dokumentu pojawi się nie zapisana przestrzeń). Z poziomu edytora można tworzyć proste obiekty graficzne, takie jak prostokąty, linie i elipsy - są one natychmiast zamieniane na bitmapy.

NetObjectFusion całkowicie odseparowuje użytkownika od języka HTML, pozwala jednak na korzystanie z takich elementów, jak formularze, kontrolki ActiveX czy obiekty Macromedia Shockwave. Wzorce dokładnie definiują wygląd strony (włączając nagłówek i stopkę) - wspólny dla całego serwisu. Szablony stron można (z pewnymi ograniczeniami) modyfikować - do tego potrzebny jest jednak edytor grafiki (którego w pakiecie, niestety, zabrakło).

Autorzy programu położyli nacisk na edycję oraz wygodne i proste zarządzanie serwisem. Kreatywność autora strony i oryginalność projektowanej witryny WWW odsunięto na dalszy plan.

HoTMetaL 3.0

http://www.jpeters.com/hmorder.html

To jeden z lepszych edytorów, przeznaczony dla zaawansowanego użytkownika, doskonale znającego tajniki języka HTML. Pakiet oferuje rozbudowany system makrodefinicji, dostępny do samodzielnego definiowania pasek narzędziowy oraz wielopoziomową funkcję undo (cofnij wprowadzone zmiany), co pozwala na wygodną edycję dokumentu. Skomplikowany (mało intuicyjny) system menu oraz rozbudowana możliwość edycji elementów składowych strony WWW wymagają od użytkownika dużego doświadczenia w projektowaniu witryn internetowych. W zamian projektant uzyskuje praktycznie pełną kontrolę nad budowaną stroną WWW.

HotMetal dobrze radzi sobie z konwersją plików powstałych w popularnych edytorach tekstów. Program dysponuje rozbudowaną obsługą różnych wersji HTML-a, pozwala również na sprawdzanie zgodności utworzonych dokumentów z wybranymi przeglądarkami pajęczyny. Jest "ścisły" przy importowaniu dokumentów HTML i nie akceptuje takich, w których występują błędy nie zauważane przez przeglądarki lub inne edytory.

HotMetal przygotowano pod kątem tworzenia pojedynczych stron, a nie całego serwisu WWW. Zawiera jednak narzędzie do pełnego zarządzania rozbudowanym serwisem. Pakiet udostępnia też profesjonalne wzorce stron. Edytor grafiki Metalworks pozwala tworzyć przyciski i bannery, ułatwia także przygotowanie "przezroczystych" GIF-ów, umożliwia zmianę rozdzielczości oraz liczby kolorów wykorzystywanych w danym pliku graficznym. Razem z programem dostarczanych jest 11 skryptów CGI.

FrontPage 98

http://www.microsoft.com/frontpage/

Microsoft FrontPage 98 to pod wieloma względami najlepszy z prezentowanych pakietów do tworzenia i zarządzania stronami WWW. Jeden z programów oferowanych w pakiecie - FrontPage Explorer jest aplikacją służącą do zarządzania całością serwisu WWW, czytelnie wizualizującą relacje zachodzące między poszczególnymi stronami. Explorer sprawdza także poprawność linków, łączących wszystkie kolejne strony witryny WWW. Pakiet - zorientowany na pracę grupową - zawiera listę spraw czekających na załatwienie ("to do list") przez webmastera, rejestruje kto, co i kiedy wykonał.

Wysoki stopień integracji z MS Office sprawił, że importowanie plików powstałych za pomocą poszczególnych programów pakietu biurowego Microsoftu jest wygodne i szybkie. Edytor w pełni obsługuje technologię przenieś i upuść (drag&drop), pozwala na użycie kontrolek Active X, języka Java i VisualBasic Script, animacji zbudowanych w programie PowerPoint oraz innych multimedialnych rozszerzeń. Dołączony do zestawu Script Wizard generuje kod VB Script, co ułatwia tworzenie interaktywnych stron WWW. Zamiast skryptów CGI, można używać komponentów WebBot, pozwalających na konstruowanie interaktywnych formularzy - nie można jednak ich wykorzystać do skomplikowanych zastosowań (np. w systemach bazodanowych). Edytor umożliwia wygodną pracę na "czystym" HTML-u, dobrze działa też podglądanie dokumentów.

W porównaniu do poprzedniej wersji, wprowadzono wiele ulepszeń i usprawnień. Jednym z nich jest możliwość wstawiania tzw. wodotrysków, np. zmieniających się bannerów czy "hoover buttons" (przycisków zmieniających wygląd, gdy użytkownik najedzie na nie kursorem). Realizacja tej funkcji odbywa się poprzez stosowanie gotowych apletów Javy. Do nowości należy także obsługa Dynamic HTML, biblioteka ClipArtów (wycinanek) oraz ulepszona obsługa tabel.

W skład pakietu wchodzi też edytor obrazów bitmapowych Image Composer oraz prosty serwer WWW.