Tlen.pl 7.0.1.19 - Komunikator do Linuksa

Tlen.pl to trzeci pod względem popularności komunikator w Polsce. Przeznaczony jest głównie dla osób, które nie pracują w Windows, a mimo to zamierzają korzystać z sieci Tlen.pl, GG i Jabbera/XMPP.

Prawdopodobnie wersja do Linuksa powstała na prośbę użytkowników, ale przede wszystkim po to, aby poprawić statystyki o2: zgodnie z badaniami firmy Gemius, liczba zwolenników Tlena spada miesięcznie mniej więcej o 30 tysięcy osób.

Ascetyczny interfejs

Aplikacja prezentuje się dość zwyczajnie. Nie olśniewa interfejsem ani dużą liczbę funkcji. W porównaniu z wersją do Windows prezentuje się ubogo.

Oczywiście program pozwala na komunikację tekstową, głosową i wideo. Zwykle działa stabilnie, chociaż zdarza się, że w trakcie rozmowy okno rozmowy znika razem z komunikatorem.

Warto wiedzieć, że internauci otrzymują dostęp do dodatkowych wtyczek zwiększających zakres zastosowań aplikacji, ale na przeniesienie większej liczby dodatków do Linuksa trzeba będzie jeszcze poczekać. Co gorsza, mieliśmy duże problemy z importem i eksportem listy kontaktów Gadu-Gadu - skończyło się na ręcznym wprowadzaniu znajomych na listę!

Plusy

+ możliwość korzystania z protokołu Gadu-Gadu

+ XMPP z poziomu wtyczki

+ rozmowy głosowe i wideo

Minusy

- problemy z protokołem GG

- uboższy w porównaniu z wersją do Windows

- mała liczba wtyczek

- ciągle w wersji beta

Podsumowanie

Jeśli miałeś Windows tylko po to, aby korzystać z Tlenu, możesz pomysleć o rezygnacji z systemu Microsoftu.

Autor: Mateusz Kamiński