Tlenofon - tlenowa wtyczka zastępująca telefon

Chwilę po pojawieniu się pluginu {{a:HTTP://www.pcworld.pl/news/72102.html}}o!phone{{/a}}, stworzonego przez firmę Neutron-IT, o2.pl uruchamia własną oficjalną usługę pozwalającą na rozmowy telefoniczne z numerami stacjonarnymi i komórkowymi za pośrednictwem Internetu.

Usługa w tej chwili jest oferowana w formie postpaid, co oznacza, że płacimy dopiero po otrzymaniu faktury, na koniec okresu rozliczeniowego. Dlatego też, aby móc wykonać pierwszą rozmowę telefoniczną trzeba podpisać umowę z firmą o2.pl. W efekcie, zanim po raz pierwszy użyjemy telnofonu, musimy czekać, aż papierowa wersja umowy dotrze do firmy o2.

Jak inne podobne usługi tlenofon umożliwia realizację jedynie wychodzących połączeń telefonicznych, ale są one znacznie tańsze. Największa różnica w cenach między telefonią tradycyjną, a tą reprezentowaną przez tlenofon, dotyczy rozmów międzynarodowych i międzystrefowych, podczas gdy koszty połączeń lokalnych są na podobne.

W tlenofonie koszt połączeń międzystrefowych jak i lokalnych to 9 gr + VAT za minutę, bez względu na porę dnia. Natomiast cena połączenia do polskich sieci komórkowych to 65 gr + VAT. Rozmowy z USA będą kosztować 14 gr + VAT, a z Niemcami 12 gr + VAT. Połączenia między abonentami Tlenofonu są bezpłatne.

W niedalekiej przyszłości (pod koniec listopada), podobnie jak opisywana wcześniej przez nas firma Neutron-IT, o2 zamierza udostępnić swoim abonentom możliwość wykupienia wirtualnych numerów telefonów, które pozwolą na obsługę połączeń przychodzących. Natomiast zupełną nowością na naszym rynku będzie usługa odbierania faksów za pośrednictwem wirtualnych numerów telefonicznych (fax2email) i przekazywania ich na adres e-mailowy abonenta usługi.

Numery będą dostępne w strefach numeracyjnych warszawskiej, poznańskiej, gdańskiej, olsztyńskiej, szczecińskiej, krakowskiej i katowickiej.

W tej chwili trwają prace nad uruchomieniem usługi w modelu "prepaid", podłączeniem kolejnych stref numeracyjnych oraz nad bezpłatną pocztą głosową. Zakończenie prac planowane jest na koniec listopada br.

Rozmowa z Dariuszem Kołtko przedstawicielem firmy o2.pl

Redakcja: Czy będzie możliwość posiadania numeru umożliwiającego odbieranie rozmów przychodzących przy płaceniu za usługę z góry (prepaid)?

Dariusz Kołtko: Na pewno tak, ale będzie jakieś minimum które trzeba wpłacić. Np. za minimum 3 miesiące. To jeszcze ustalamy - do momentu startu prepaidu bedzie jasne.

Tlenofon to wtyczka - dlaczego nie ma go na liście pluginów?

Bo nie wystarczy wtyczki zainstalować. Trzeba się zarejestrować do systemu. Bez tego wtyczka nie działa.

Czy można korzystać z tlenofonu jeśli łączymy się z Internetem przez modem?

Usługa działa na modemie poprawnie. Jednak:

1. sens płacenia za połączenie modemowe i dodatkowo za Tlenofon jest wątpliwy, (chyba że ktoś ma ryczałt za dostęp do internetu)

2. połączenie modemowe nie gwarantuje wysokiej jakości, jeśli jest nieobciążone to wszystko w porządku. Jeśli ktoś w tym samym czasie ściąga pocztę to już może być problem.

3. chcemy uniknąć niezadowolenia użytkowników.

4. najlepsze połączenie modemowe generuje opóźnienia 10 razy większe (150ms) niż np. neostrada (15ms). Obciążone łącze modemowe to już 1000ms, czyli sekunda opóźnienia. W przypadku rozmowy ma to znaczenie. Jeśli ktoś mówi, że na modemie da się gwarantować jakość to wprowadza w błąd i w efekcie zniechęca do telefonii internetwej.

Czyli można korzystać z modemu, ale nie zalecamy tego.

Ile trzeba czekać na aktywowanie usługi?

Kilka godzin od momentu dostarczenia umowy do naszej siedziby. Jeśli użyjemy listu priorytetowego to całkowity czas, od momentu wysłania listu, nie powinien przekroczyć 24h.