Tłumacz formatów wideo

Formaty wideo są podobnie różnorodne, jak graficzne. Mają odmienny sposób zapisu oraz kompresji, inne możliwości, a co za tym idzie, inne przeznaczenie. Konwersja formatu graficznego jest w miarę prosta, natomiast w wypadku formatów wideo zdecydowanie bardziej skomplikowana.

Formaty wideo są podobnie różnorodne, jak graficzne. Mają odmienny sposób zapisu oraz kompresji, inne możliwości, a co za tym idzie, inne przeznaczenie. Konwersja formatu graficznego jest w miarę prosta, natomiast w wypadku formatów wideo zdecydowanie bardziej skomplikowana.

Brakowało dotychczas dobrego i wszechstronnego narzędzia do konwersji formatów plików wideo. Można było skorzystać np. z Cleanera firmy Discreet, ale działa on bardzo wolno, ma stosunkowo ubogie funkcje, a przy tym jest przesadnie drogi i nie zawsze oferuje dobrą jakość konwersji. Nowy konwerter formatów wideo o nazwie ProCoder firmy Canopus jest tym, na co czekało wielu użytkowników, zarówno zajmujących się montażem wideo, authoringiem CD/DVD, jak też przygotowujących pliki do transmisji strumieniowej w sieci.

Minimalne wymagania ProCodera to system Windows 98SE, Me, 2000 lub XP, pamięć 128 MB RAM, port USB, procesor z MMX, przy czym warto podkreślić, że konwerter Canopusa umożliwia efektywne wykorzystanie systemów wieloprocesorowych. W komplecie otrzymujesz m.in. płytę instalacyjną CD, klucz sprzętowy, instrukcję obsługi oraz doskonały 200-stronicowy podręcznik Video Compression Concepts. Warto na niego zwrócić szczególną uwagę, ponieważ zawiera szczegółowy opis pojęć i zagadnień związanych z techniką wideo, dotyczących m.in. percepcji obrazu i dźwięku, używanych systemów wideo, formatów kompresji, próbkowania, typów kodeków wideo i audio, transmisji strumieniowej itp. Szkoda, że tego typu publikacji w języku polskim trudno się doszukać. ProCoder został zabezpieczony kluczem sprzętowym umieszczanym w porcie USB. Producent przewidział, że dwa standardowo wbudowane porty USB mogą nie wystarczyć i w wypadku używania na przykład drukarki i skanera z portami USB zabrakłoby portu na klucz ProCodera. Dlatego też w komplecie znajduje się również hub USB z czterema dodatkowymi portami USB. Instalacja oprogramowania jest bardzo prosta i szybka. Należy jedynie pamiętać, że klucz sprzętowy instaluje się później - należy go umieścić w porcie USB dopiero po ponownym uruchomieniu systemu. Kto ma zainstalowany program Adobe Premiere 6, może skorzystać z odpowiedniej wtyczki do eksportu bezpośrednio z tego programu poprzez ProCoder.

Możliwości zmiany ustawień eksportu do formatu MPEG-2 oferowane przez ProCodera.

Możliwości zmiany ustawień eksportu do formatu MPEG-2 oferowane przez ProCodera.

Możliwości konwersji ProCodera są bardzo duże. Formatami wejściowymi mogą być pliki wideo korzystające z kodeków Canopus DV, Microsoft DV, MPEG-1, MPEG-2 oraz dowolnego kodeka używanego przez systemy Video for Windows, DirectShow lub QuickTime. Natomiast formatami wyjściowymi, oprócz wcześniej wymienionych, mogą być Windows Media 8 oraz Real Video. Warto podkreślić, że formaty DV oraz MPEG korzystają z wysokiej jakości koderów Canopusa, zapewniających zarówno optymalną jakość, jak i szybkość. ProCoder został wyposażony w wiele filtrów wideo i audio umożliwiających przeprowadzanie w trakcie konwersji rozmaitych korekcji, np. jasności, kontrastu, nasycenia kolorów, rozmycia lub wyostrzenia obrazu. Możliwa jest zmiana proporcji ekranu, interpolacja częstotliwości wyświetlanych klatek oraz konwersja między systemami NTSC i PAL. Wtyczka do Premiere umożliwia eksport całego materiału umieszczonego bezpośrednio na osi czasu, natomiast sam ProCoder umożliwia importowanie z możliwością trymowania, czyli określania początku i końca kodowanego pliku. Zaimportowane pliki mogą być indywidualnie konwertowane na nowe pliki wynikowe lub też przy użyciu opcji Stitch kodowane i łączone w jeden plik wynikowy. Do większości standardowych formatów można wykorzystać predefiniowane profile, np. VCD, SVCD lub DVD. Kodujących materiały używane do authoringu DVD zainteresuje wysokiej jakości dwuprzebiegowy eksport MPEG-2 ze zmiennym transferem danych (2-pass VBR). ProCoder umożliwia odczyt i zapis plików wideo zapisanych zarówno progresywnie, jak i z przeplotem z dowolnie ustalaną kolejnością półobrazów. W trakcie testu po wyeksportowaniu materiału wideo zapisanego w formacie DV bezpośrednio z Premiere otrzymaliśmy plik z błędnie ustaloną kolejnością półobrazów. Zdarza się to w wypadku używania niektórych kart, np. Dazzle FAST DV.now, oraz kontrolerów OHCI IEEE-1394. Problem rozwiązuje pobranie ze strony producenta i zainstalowanie odpowiedniego service packu, usuwającego błąd.

Producent Canopus Corporation,http://www.canopus.com

Informacje ARAM Multimedia, tel. (22) 8476040,http://www.aram.pl

Cena 2760 zł