Tłumacz na smartfony działający w rozszerzonej rzeczywistości

Firma Quest Visual zaprezentowała bardzo interesującą aplikację na iPhone’a. Jest to translator działający w rozszerzonej rzeczywistości. I choć jego możliwości są naprawdę imponujące, to póki co działa on tylko w dwóch językach.

Aplikacja Word Lens potrafi w czasie rzeczywistym tłumaczyć tekst z języka hiszpańskiego na angielski i odwrotnie. Niezwykłe jest w niej to, że robi to dzięki aparatowi fotograficznemu wbudowanemu w iPhone’a.

Wystarczy go włączyć i nakierować obiektyw na interesujący nas tekst, który powinien zostać przetłumaczony w czasie rzeczywistym. Jakby tego było mało, aplikacja potrafi skopiować kolor i rodzaj użytej czcionki w rzeczywistości na ekran smarfonu. Powinna także ułożyć tekst tak, by na ekranie wyglądał tak jak w rzeczywistości. Niewielką wadą jest tu tylko to, że Word Lens może nie działać kiedy ma do czynienia z bardzo skomplikowanymi czcionkami i tekstem pisanym odręcznie. Aplikacja funkcjonuje natomiast poprawnie nawet bez dostępu do Internetu czy sieci komórkowej.

Word Lens można pobrać z Apple App Store. Sam program jest darmowy. Zapłacić musimy jedynie za słowniki, z których się korzysta. Każdy z nich kosztuje pięć dolarów.