To będzie najjaśniejsza eksplozja w Galaktyce

Wybuch tej podwójnej gwiazdy będzie oszałamiający. Czym jest V Sagittae i kto z nas zobaczy eksplozję gwiazdy tak jasnej jak Syriusz?

System gwiezdny V Sagittae jest ledwo widoczny, nawet w teleskopach. Jednak według astronomów już w 2083 roku podwójna gwiazda eksploduje stając się najjaśniejszym punktem na niebie. Prognozę zaprezentowano podczas 235. spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Honolulu.

V Sge to układ gwiazd w dużej i zróżnicowanej klasie zwanej układem kataklizmicznym, oddalony od Ziemi aż o 7800 lat świetlnych. System składa się z gwiazdy ciągu głównego oraz masywnego białego karła. Ich zbliżenie się do siebie staję się coraz bardziej niebezpieczne. Profesor Bradley E. Schaefer z Wydziału Fizyki i Astronomii LSU tłumaczy:

Mamy teraz mocne prognozy dotyczące przyszłości V Sge. W ciągu następnych kilku dziesięcioleci gwiazda będzie się gwałtownie rozjaśniać. Około roku 2083 jej tempo akrecji wzrośnie katastrofalnie, rozlewając masę w niewiarygodnie wysokim tempie na białego karła, który będzie płonąć. W ostatnich dniach tej spiralnej śmierci, cała masa gwiazdy towarzyszącej spadnie na niego, tworząc supermasywny wiatr z łączącej się gwiazdy, która wydaje się, że będzie tak jasna jak Syriusz, a być może nawet jak Wenus.

W trakcie tego wybuchowego zdarzenia, dwie gwiazdy połączą się w jedną. Powstanie pojedyncza gwiazda z jądrem białego karła, warstwą spalającą wodór i otoczona ogromną powłoką gazową. Będzie ona świecić przez około miesiąc i być może, jeśli przeżyjemy następne 60 lat, uda nam się ją zobaczyć.

Zobacz także: Merkury na pierwszych zdjęciach z sondy BepiColombo

Źródło: phys.org