To geny są odpowiedzialne za uzależnienia, wykształcenie czy impulsywność

Naukowcy stworzyli genetyczną ocenę ryzyka określającą nasze predyspozycje, w tym poziom wykształcenia, otyłość, uzależnienia, samobójstwa, zakażenia wirusem HIV, wyroki skazujące czy bezrobocie.

To geny są odpowiedzialne za uzależnienia, wykształcenie czy impulsywność

pexels.com

Analiza danych od 1,5 miliona osób zidentyfikowała niemal 600 lokalizacji w genomie związanych z predyspozycjami do różnych zachowań i zaburzeń związanych z samoregulacją, w tym uzależnieniem, zachowaniami antyspołecznymi czy innymi problemami behawioralnymi.

Dzięki odkryciu naukowcy stworzyli genetyczną ocenę ryzyka przewidującą szereg skutków behawioralnych, medycznych i społecznych, w tym poziom wykształcenia, otyłość, zaburzenia, uzależnienia, skłonności do samobójstwa, zakażenia wirusem HIV, wyroków skazujących czy bezrobocia.

Zobacz również:

  • Opóźnić śmierć? Miliarder chce odwrócić proces starzenia
  • Polacy wybierają zielone rozwiązania? Badania wskazują, że przekonujemy się do ekologicznej elektroniki

Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Neuroscience i przeprowadzone przez 26 naukowców z 17 instytucji w Stanach Zjednoczonych i Niderlandach jest jednym z największych badań asocjacyjnych całego genomu, jakie kiedykolwiek przeprowadzono. Profesor Philipp Koellinger tłumaczy jego cel:

Mamy nadzieję, że lepsze zrozumienie, w jaki sposób indywidualne różnice genetyczne przyczyniają się do podatności na zagrożenia, może zmniejszyć piętno i winę otaczającą wiele z tych zachowań, takich jak problemy z zachowaniem u dzieci i zaburzenia związane z używaniem substancji.

Naukowcy uważają, że identyfikacja ponad pięciuset loci genetycznych jest tak istotna, ponieważ zapewnia nowy wgląd w nasze rozumienie zachowań i zaburzeń związanych z samoregulacją.

Wiemy, że regulowanie zachowań jest kluczowym elementem wielu ważnych czynników życiowych – od używania substancji i zaburzeń behawioralnych, takich jak ADHD, wyniki medyczne, samobójstwa, otyłość, po wyniki edukacyjne, takie jak ukończenie studiów.

To nowe badanie pozwoli lepiej zrozumieć biologię i opracować leki na różnego typu zaburzenia czy choroby. Wykorzystanie informacji o genetycznych i środowiskowych czynnikach ryzyka danej osoby pomoże wdrożyć programy wczesnej interwencji i profilaktyki.

DNA nie jest przeznaczeniem. Wszyscy mamy unikalne kody genetyczne i wszyscy jesteśmy narażeni na coś, ale zrozumienie własnych predyspozycji może być wzmacniające – może pomóc jednostkom zrozumieć ich mocne strony i potencjalne wyzwania oraz podjąć odpowiednie działania.

Zobacz także: Tak będzie wyglądać ciężarówka Tesli [Zobacz zdjęcia]

Źródło: medicalxpress.com