To jest afera! Korupcyjne zamówienia informatyczne dobiją nasz budżet

"Rzeczpospolita" opublikowała artykuł, w którym przekonuje, że w Polsce mamy już do czynienia z "trwałym systemem korupcyjnym w administracji państwowej" dotyczącym zamówień informatycznych. Na skutek łapówkarskich działań urzędników budżet naszego kraju mógł stracić w ostatnich latach miliardy złotych.

CBA - logo

Łapówkarski mechanizm został ujawniony w październiku poprzedniego roku, kiedy to zatrzymano szefa Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Andrzeja M. i sześć innych osób. W toku ustaleń udało się potwierdzić, że przyjął on łapówki na kwotę co najmniej 5 mln zł. Przeprowadzono też kolejne zatrzymania, tym razem dwóch dyrektorów sprzedaży z firm HP i IBM.

Obecnie sprawą zajmuje się CBA i prokuratura, które to organy zdaniem "Rz" mogą postawić zarzuty nawet najważniejszym urzędnikom.

Zobacz również:

  • GTA The Trilogy Definitive Edition - aktualizacja naprawia grę. Czeka nas sporo pobierania

To już "normalny" proceder

Autor artykułu twierdzi wprost, że w Polsce możemy już mówić o "trwałym systemie korupcyjnym w administracji państwowej", w który zamierzane były takie instytucje jak MSWiA, ZUS, policja i straż pożarna.

Pracujący w nich skorumpowani urzędnicy mieli podpisywać kontrakty, które nie tylko w końcowym rozrachunku przynosiły prywatnym koncernom znacznie zawyżony zarobek (nawet 10-krotnie), ale również zawierały stosowne aneksy nie pozwalające na ich zerwanie. Idealnym przykładem jest tutaj informatyzacja ZUS, za którą odpowiadała firma Prokom.

Ogromne straty dla budżetu

Największa afera korupcyjna w administracji publicznej (takiego określenia użyli szef MSW Jacek Cichocki i szef CBA Paweł Wojtunik) mogła w ciągu ostatnich lat kosztować budżet naszego kraju nawet 10 procent wartości publicznych zamówień informatycznych, na które wydano kilkadziesiąt miliardów złotych.

To jeszcze mnie koniec

Pieniądze z budżetu zostały bezpowrotnie stracone. To jednak nie koniec naszych kłopotów. Po kolejne pieniądze z naszych kieszeni może bowiem sięgnąć teraz Unia Europejska, która ma prawo zażądać zwrotu pieniędzy przekazanych nam na informatyzację.

_____________________

Ręce opadają, gdy się słyszy o tego typu przekrętach. To po raz pierwszy. Po raz drugi ręce opadają, gdy się słyszy o wyrokach w tego typu sprawach.

Źródło: www.rp.pl