To już jest pewne! Galaxy Z Flip 5 i inne składaki podbiją 2023 rok

Targi MWC 2023 potwierdziły nadchodzący podbój rynku przez składane smartfony. Najnowsze raporty wskazują na ogromne wzrosty sprzedaży tych urządzeń.

Fot. Konrad Łącki / PCWorld.pl

Rynek składanych telefonów przeszedł długą drogę od 2019 roku, a obserwatorzy tego rynku oczekują, że sprzedaż składanych telefonów wzrośnie w 2023 roku w porównaniu z rokiem ubiegłym. Składane urządzenia nadal przybierają na popularności, a targi MWC 2023 tylko potwierdziły, że kolejni producenci przygotowują się do wydania nowych składanych telefonów na całym świecie.

Siedem różnych marek wydało 19 różnych składanych smartfonów w 2022 roku, jak zauważa Display Supply Chain. Jednocześnie oczekuje również, że 10 różnych marek wyda co najmniej 37 modeli składanych urządzeń w 2023 roku.

Zobacz również:

Przynajmniej 16 z tych składanych telefonów będzie miało konstrukcję z klapką, podczas gdy mniej więcej 20 z nich będzie miało konstrukcję rozkładanej książki. Tak więc, pomimo popularności serii Galaxy Z Flip i faktu, że jest to dominująca seria składanych smartfonów, producenci dążą do zdobycia większego udziału w rynku składanych telefonów typu książkowego, w którym prym wiedzie seria Galaxy Z Fold firmy Samsung.

Sprzedaż składanych telefonów ma sięgnąć prawie 20 milionów w 2023 roku

Ross Young z DSCC szacuje, że około 19 milionów składanych telefonów zostanie wysłanych przez wszystkich producentów tego typu urządzeń łącznie w tym roku. Dostawy składanych paneli przekroczą 22 miliony, a w 2023 roku zostanie wyprodukowanych mniej więcej 20 milionów składanych telefonów. Według poprzedniego raportu, Samsung wysłał prawie 12 milionów składanych telefonów w 2022 roku, przewyższając wszystkich innych producentów OEM razem wziętych. Firma zamierza zwiększyć wysyłki do około 15 milionów w tym roku.

Samsung Display zademonstrował różne czynniki formalne składanych urządzeń na MWC 2023, ale większość z nich pozostanie tylko prototypami. Jednak dział mobilny Samsunga ma wydać Galaxy Z Fold 5 i Galaxy Z Flip 5 w trzecim kwartale 2023 roku. Ten pierwszy ma podobno posiadać nowy zawias, który pozwoli na złożenie telefonu idealnie płasko i będzie miał mniej zauważalne zagniecenia na całym składanym wyświetlaczu. Samsung rozpoczął już ostateczne testy dla tego zawiasu pod kątem trwałości i niezawodności. Natomiast Galaxy Z Flip 5 jest podobno wyposażony w znacznie większy zewnętrzny wyświetlacz, który może zajmować całą powierzchnię górnej połowy telefonu. Wydaje się to być naturalnym krokiem na przód, szczególnie patrząc na takie urządzenia, jak Motorola RAZR 2022 lub OPPO Find N2 Flip, które pod tym względem wyprzedziły propozycję koreańskiego producenta.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: