To już koniec Panelu Sterowania - Microsoft usuwa go z Windows 10!

Microsoft zdecydował się na zdecydowany krok. Firma zablokowała dostęp do klasycznego panelu sterowania. Czy to koniec tego rozwiązania znanego od wielu lat?

Wraz z premierą Windowsa 8 w 2012 roku firma Microsoft zaprojektowała zupełnie nową aplikacje Ustawienia, która przypomina rozwiązania spotykane w smartfonach i tabletach. Rozwiazanie to z roku na rok zyskuje nowe funkcje. Pomimo tego przez ostatnie osiem lat nadal mogliśmy korzystać z klasycznego panelu sterowania, który jest nam doskonale znany z Windows'a XP oraz starszych wydań systemu operacyjnego produkowanego przez Microsoft.

Ustawienia systemu operacyjnego Windows 10
Źródło: PCWorld.com

Ustawienia systemu operacyjnego Windows 10

Źródło: PCWorld.com

W panelu sterowania znajdziemy wszystkie najważniejsze rzeczy związanie z ustawieniami komputera. Niestety Microsoft zadecydował, że przestaje rozwijać to rozwiązanie. Gigant z Redmond zamierza przymusić nas do korzystania z aplikacji Ustawienia poprzez całkowite zdezaktywowanie panelu sterowania.

Microsoft od lat promuje aplikację Ustawienia, która jest atrakcyjniejsza wizualnie i przystosowana do obsługi z wykorzystaniem dotyku, ale bardziej zaawansowani użytkownicy nadal nie chcą na nią patrzeć i korzystają z panelu sterownia.

Projektanci systemu operacyjnego Windows pracują nad przeniesieniem ostatnich ustawień z panelu sterowania do nowej aplikacji Ustawienia.

W związku z tym, że Microsoft nie mógł sobie poradzić z odzwyczajeniem ludzi od panelu sterownia postanowiono działać radykalnie. W aktualizacji z października 2020 roku (October Update) Microsoft usunął odwołania do klasycznego panu sterowania, aby zachęcić do korzystania z Ustawień. Możliwe jest jednak uruchomienie klasycznego panelu sterowania za pośrednictwem wyszukiwarki.

Niestety w najnowszych wersjach systemu operacyjnego Windows dostępnych dla użytkowników Insider całkowicie zdezaktywowano panel sterowania. Tym samym system operacyjny Windows 10 nie posiada już dwóch aplikacji pozwalających na zarządzanie ustawieniami. Niestety Ustawienia nadal nie posiadają wszystkich opcji, które znajdowały się w panelu sterowania.

Aktualizacja, która zdezaktywuje panel sterowania na wszystkich komputerach z systemem operacyjnym Windows 10 powinna trafić do użytkowników jeszcze w tym roku.

Źródło: slashgear.com