To już koniec dysków twardych Samsunga?

Samsung prawdopodobnie rozważa sprzedaż działu zajmującego się produkcją dysków twardych - pisze The Wall Street Journal. Gdyby tak się stało, na rynku zostaliby jedynie trzej duzi gracze - Western Digital, Seagate i Toshiba.

2,5-calowy dysk twardy Samsunga

Polecamy:

Zobacz też:

Jeszcze w czwartym kwartale poprzedniego roku do dysków twardych Samsunga należało 10 procent rynku. Dział zajmujący się ich produkcją przynosił jednak koreańskiej firmie straty, co przełożyło się na podjęcie decyzji o jego sprzedaży (tak przynajmniej twierdzi The Wall Street Journal). Warto tutaj zaznaczyć, że do coraz słabszych wyników sprzedaży tradycyjnych HDD przyczyniła się rosnąca konkurencja ze strony nowocześniejszych dysków typu SSD.

WSJ szacuje, że planowana transakcja może się zamknąć sumą 1-1,5 miliarda dolarów, zaś potencjalnym kupcem może zostać firma Seagate Technology Inc. Jest to bardzo prawdopodobne wziąwszy pod uwagę fakt, że na początku marca jej najgroźniejszy konkurent - Western Digital - zakupił zajmujący się dyskami oddział Hitachi GS. Dzięki tej inwestycji zdecydowanie umocnił pozycję lidera na rynku HDD.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • 7 tanich sposobów na mocne podrasowanie Twojego PC
  • Dysk twardy droższy niż dobry komputer, ale za to jaka pojemność!

Niestety firmy Samsung i Seagate nie pokusiły się o komentarz w sprawie tych doniesień.

Aktualizacja: 19 kwietnia 2011 20:31

Stało się. Wczorajsze plotki okazały się prawdą. Dzisiaj bowiem Firma Seagate kupiła za sumę 1,375 miliarda dolarów (połowa płatna w gotówce, połowa w akcjach) oddział Samsunga zajmujący się produkcją dysków twardych.

Ponadto firmy ogłosiły zacieśnienie współpracy:

- Samsung będzie dostarczał Seagate pamięci NAND Flash, które będą montowane w dyskach SSD i dyskach hybrydowych,

- Seagate będzie dostarczał dyski twarde Samsungowi, który będzie je montował w swoich komputerach i elektronice konsumenckiej,

- jeden z kierowników Samsunga zajmie miejsce w zarządzie Seagate.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: