To koniec roamingu. Parlament Europejski zagłosował za jego zniesieniem

Parlament Europejski zagłosował za zniesieniem mechanizmu roamingu przed końcem 2015 roku. Tym samym Pani Neelie Kroes dotrzymała słowa. Brawo Pani komisarz!

Roaming, czyli mechanizm pozwalający na korzystanie z usług obcych sieci to rozwiązanie, z którego korzystamy wyjeżdżając za granicę. Niestety od początku jego istnienia słono musieliśmy za niego płacić, z czym na szczęście w ostatnich latach postanowiła powalczyć Komisja Europejska, doprowadzając do kolejnych cieć stawek za roaming w Unii Europejskiej.

Najpoważniejszy cios przeciwko temu rozwiązaniu wyprowadziła jednak Neelie Kroes piastująca stanowisko Komisarza Europejskiego ds. Agendy Cyfrowej, która już w 2010 roku zapowiedziała zniesienie roamingu. W ramach prac nad ujednoliceniem europejskiego rynku telekomunikacyjnego dostarczyła w połowie 2013 roku do Parlamentu Europejskiego stosowny projekt pakietu legislacyjnego. Dzisiaj wiemy już, że jej starania przyniosły oczekiwany skutek. Parlament Europejski zagłosował bowiem właśnie za zniesieniem roamingu przy wykonywaniu połączeń telefonicznych, wysyłaniu wiadomości tekstowych oraz używaniu mobilnego internetu przed końcem 2015 roku, o czym z wielką radością na Facebooku poinformowała Pani Kroes:

To koniec roamingu. Parlament Europejski zagłosował za jego zniesieniem

"Prawie każdy z nas zależy od połączeń mobilnych i internetowych. To część naszego codziennego życia. Powinniśmy wiedzieć co kupujemy, nie powinniśmy być oszukiwani i powinniśmy mieć możliwość zmiany zdania. Firmy otrzymały szansę, aby służyć nam wszystkim, a to regulacja im to ułatwi. Wszyscy na tym skorzystamy" - powiedziała tuż po głosowaniu PE Neelie Kroes.

Regulacji przyjrzeć mają się jeszcze państwa członkowskie UE. Finalne porozumienie powinno nastąpić do końca tego roku.

"Mam nadzieję, że będziemy to w stanie zrobić szybko" - napisała na Facebooku Pani Kroes.

__________________

Brawo! To świetna informacja. Tak się jednak tylko zastanawiam, na czym firmy telekomunikacyjne spróbują odbić sobie straty wynikające z braku wpływów z roamingu....