To koniec złącza Lightning? iPhone 15 z USB-C już w 2023 roku!

W internecie pojawiły się nowe informacje o USB-C w najnowszym iPhonie. Jest nadzieja na zmianę polityki Apple!

iphone z usb c

Fot. Youtube / Exploring the Simulation

Najnowsze plotki wskazują, że już niedługo możemy być świadkami odejścia złącza Lightning do lamusa. Port ładowania, zaprezentowany po raz pierwszy w 2012 roku, jest do dziś obecny w wielu produktach Apple. Niestety coraz więcej osób wskazuje, że jest to już dość leciwy standard. Nie pozwala on na szybkie ładowanie czy przesyłanie danych, a na dodatek nie jest kompatybilny z innymi urządzeniami Apple.

Nowszym standardem ładowania, który został przyjęty przez większość producentów smartfonów, jest USB-C. Jest on zresztą obecny również w produktach Apple - posiadają go zarówno nowe MacBooki, jak i wyższe modele iPadów. iPhone jednak nadal trzyma się złącza Lightning, przez co użytkownicy kilku sprzętów Apple muszą radzić sobie z wieloma różnymi ładowarkami. Niektórzy podjęli się nawet własnoręcznej zmiany portu ładowania na USB-C!

Zobacz również:

Sprawą jakiś czas temu zainteresowała się nawet Komisja Europejska, która wydała dyrektywę, w której nakazuje wszystkim producentom elektroniki przejście na jeden, wspólny standard ładowania. Już wtedy pojawiły się głosy, że (przynajmniej w Unii Europejskiej) Apple będzie musiał wprowadzić do swoich urządzeń USB-C.

Według nowych informacji od Ming-Chi Kuo, najbardziej znanego źródła przecieków od Apple, już w 2023 roku zobaczymy iPhone z portem USB-C. Wcześniej słyszeliśmy kilka plotek o całkowitym odejściu od portów ładowania na rzecz ładowania indukcyjnego przez Apple. Wydaje się jednak, że firma z logiem nadgryzionego jabłka postanowiła wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów i wprowadzić nowy port ładowania do swoich smartfonów zamiast się go pozbywać.

Oznacza to, że iPhone 15 powinien wejść na rynek z nowym portem. Możemy się też spodziewać, że pozostałe akcesoria sprzedawane przez Apple, które nadal używają Lightning (na przykład najtańszy iPad czy AirPods), również do tego czasu przejdą na USB-C. Jest to bez wątpienia długo oczekiwana zmiana, która nie tylko pozytywnie wpłynie na wygodę użytkowania ekosystemu Apple, ale także przyczyni się do zmniejszenia produkcji elektrośmieci.