To musiało nastąpić: 64-bitowe P4 Intela

Rozpoczynając IDF, szef Intela Craig Barrett, zapowiedział nowe procesory Xeon i P4 Prescott, które zostaną wyposażone w rozszerzenia 64-bitowe. W przeciwieństwie do 64-bitowych procesorów Itanium 2, układy te będą sprzętowo w pełni kompatybilne z oprogramowaniem 32-bitowym.

To musiało nastąpić: 64-bitowe P4 Intela

64-bitowy P4 Prescott pojawi się na rynku na początku przyszłego roku. Oprócz rozszerzeń 64-bitowych będzie współpracował z pamięciami DDR2, interfejsem PCI Express oraz najprawdopodobniej otrzyma szybszą szynę systemową i wyższe częstotliwości taktowania.

Drugą z istotnych nowości, która pojawi się wcześniej, bo w przyszłym kwartale br. będzie 64-bitowy Xeon. Układ ten dodatkowo będzie posiadał zestaw rozszerzeń multimedialnych SSE3 (identyczny z Prescottem).

Nowości nie ominą także najszybszych układów serii Itanium 2. Procesory te będą obsługiwały kilka wątków jednocześnie, a w dłuższej perspektywie będą wyposażone w dwa rdzenie i większą ilość pamięci podręcznej. Platforma ta będzie obsługiwała interfejs PCI Express, poprawione także zostanie zarządzanie energią.