To nie koniec HD DVD?

Mimo ostatnich sukcesów standardu Blu-ray, przedstawiciele firm wspierających format HD DVD nie zamierzają się poddawać. Ken Graffeo - wiceprezes koncernu filmowego Universal Studios oraz współprzewodniczący organizacji HD DVD Promotional Group - zapowiedział w rozmowie z serwisem BetaNews.com, że format HD DVD nie zniknie z rynku.

Graffeo został zapytany m.in. o to, czy Universal Studios - jedna z dwóch ostatnich dużych wytwórni wciąż wspierających HD DVD - rozważa przyłączenie się do obozu Blu-ray. "W żadnym razie. Dla nas nic się nie zmieniło, wciąż wydajemy filmy na DVD i HD DVD i nie zamierzamy zmieniać naszej polityki. Właśnie ogłosiliśmy nowe plany wydawnicze - wkrótce na HD DVD pojawi się m.in. "Amerykański Gangster". Nic się nie zmieniło" - mówił wiceprezes US.

Przedstawiciel Universal Studios skomentował również sprawę budzących sporo kontrowersji raportów, porównujących sprzedaż odtwarzaczy HD (organizacje wspierające HD DVD do przygotowywanych przez siebie zestawień zwykle nie wliczają konsoli PlayStation 3 - co ostro krytykują firmy wspierające Blu-ray). Zdaniem Graffeo, wliczanie PS3 do sprzedaży jest niewskazane, ponieważ urządzenie to kupowane jest zwykle jako konsola, nie jako odtwarzacz filmów.

"Spójrzcie na to, ile filmów HD zwykle kupują osoby posiadające odtwarzacz HD DVD, a ile traktowani jako jedna grupa właściciele PS3 i odtwarzaczy Blu-ray - różnica jest ogromna, wynosi 4:1. A to oznacza, że posiadacze konsoli kupują zdecydowanie mniej filmów niż właściciele odtwarzaczy. To chyba zresztą normalne: gdy idziesz do sklepu i kupujesz telewizor HD, a potem chcesz kupić urządzenie, które umożliwi ci oglądanie filmów z płyt, to raczej pójdziesz do sekcji z odtwarzaczami, niż z grami, prawda?" - tłumaczył Ken Graffeo.

Warto wspomnieć, że przedstawiciel "obozu HD DVD" wciąż nie wyklucza możliwości zunifikowania dwóch konkurencyjnych standardów - choć przypomniał, że negocjacje w tej sprawie były prowadzone już kilkakrotnie i zawsze kończyły się fiaskiem.

Pełny tekst wywiadu (w j. angielskim) znaleźć można na stronie BetaNews.com.