Toast 6 Titanium - Program do zapisu danych na płytach CD i DVD

System Mac OS na wbudowaną funkcje zapisu danych na płytach CD i DVD, ale w bardziej zaawansowanych pracach ich wydajność może być niewystarczająca. Toast firmy Roxio jest dla użytkowników, którzy potrzebują profesjonalnego narzędzia


System Mac OS na wbudowaną funkcje zapisu danych na płytach CD i DVD, ale w bardziej zaawansowanych pracach ich wydajność może być niewystarczająca. Toast firmy Roxio jest dla użytkowników, którzy potrzebują profesjonalnego narzędzia

Poprzednia wersja Toast 5 Titanium jest wydajnym i świetnym narzędziem, choć szkoda że nie została bardziej rozbudowana. Producent rozbudował interfejs 6. wersji o funkcje zapisu wideo i dodał możliwość nagrywania płyt przez sieć. Dzięki czemu Toast ma w tej chwili wszystkie funkcje, które powinna zawierać tego typu aplikacja.

Gustowny interfejs

Każda nowa wersja Toasta ma o wiele lepszy interfejs, podobnie jest w Toast 6. W górnej części głównego okna umieszczono cztery zakładki: Data, Audio, Video (która zastąpiła tajemniczą zakładkę Other) i Copy. Każdą z nich można indywidualnie formatować i konfigurować, zarówno parametry podstawowe, jak i zaawansowane.

Toast 6 Titanium - Program do zapisu danych na płytach CD i DVD

Toast 6 Titanium

Miło też wygląda parę innych drobnych zmian. Wskaźnik wykorzystanego i wolnego miejsca na płycie przeniesiono w pobliże przycisku rozpoczynającego nagrywanie, w prawym dolnym rogu. Znaleźć też tam można mały zielony przycisk umożliwiający wybór jednej z nagrywarek, do których komputer ma dostęp. Program umożliwia także wyłączenie weryfikacji czasu zapisu, wysunięcie zapisanych płyt bądź zamontowanie ich na pulpicie.

Toast 6 wyposażony został w nowe funkcje sieciowe. Moduł ToastAnywhere umożliwia użytkownikom Macintoshy bez wbudowanej nagrywarki wypalenie płyt na innym komputerze w sieci, który wykorzystuje Toast 6. Funkcja Rendezvous wyszuka w sieci lokalnej wszystkie komputery z nagrywarkami. Jest też teoretycznie możliwość nagrywania danych przez Internet, po podaniu numeru IP komputera z nagrywarką i Toastem. Oczywiście, teoretycznie, ponieważ do zapisywania danych z pełną szybkością oba komputery musiałyby mieć dostęp do Internetu z niespotykaną dotychczas przepustowością.

Wideo w każdej postaci

Toast 6 Titanium - Program do zapisu danych na płytach CD i DVD

Toast 6 umożliwia autoring i wypalenie filmów i zdjęć na płytach VCD, SVCD oraz DVD.

Największe usprawnienie w Toast 6 dotyczy zapisu wideo. Toast 5 mógł zakodować pliki wideo tylko w formacie MPEG-1 i zapisać je w standardzie Video CD (VCD). Nowa wersja uzupełniona jest kodowaniem MPEG-2, co umożliwia zapisywanie płyt także w standardach Super Video CD (SVCD) lub DVD. Jako źródło danych występuje też dowolny plik, który może być odczytany przez program QuickTime. Bardzo ważną funkcją, której nie ma wbudowany w Mac OS program iDVD, jest współpraca z zewnętrznymi nagrywarkami DVD.

Nowa funkcja Plug & Burn pozwala na pozyskanie filmu z cyfrowej kamery DV i zapisanie go bezpośrednio na płycie VCD, SVCD bądź DVD. W testach zapisywaliśmy film na płycie SVCD, korzystając z kamery Canon MVX150i oraz komputera Power Mac G4 z dwoma procesorami 867 MHz. Toast zakodował 5 minut materiału wideo w trybie wysokiej jakości w ciągu 14 minut. Wadą programu jest to, że umożliwia wybór tylko dwóch trybów jakości - wysoki i średni - na dodatek bez możliwości wyświetlenia wartości współczynnika prędkości zapisu. Brak też funkcji wprowadzania ręcznych ustawień.

Trochę dodatków

Do Toasta 6 dołączono cztery aplikacje, które uzupełniają możliwości głównego programu:

 • CD Spin Doctor 2 - obróbka materiału audio

 • Motion Pictures - obróbka materiału wideo

 • Deja Vu - oprogramowanie do backupu

 • Discus RE - aplikacja do tworzenia etykiet na płyty.

  Po zakupieniu programu warto upewnić się, która wersja znajduje się w pudełku. Roxio udostępnił na stronie internetowej aktualizację 6.0.3 do wersji 6.0.0 (nie powstały aktualizacje 6.0.1 ani 6.0.2). Warto ją pobrać, gdyż producent naprawił parę błędów z wersji 6.0.0, w tym brak dostępu do funkcji ochrony przed opróżnieniem bufora (Buffer Underrun) przy zapisie danych w napędach dualnych - DVD-R/RW i DVD+R/RW. Ulepszył też współpracę z nagrywarkami wyposażonymi w interfejs USB 2.0.

  produkt: Toast 6 Titanium

  producent: Roxio,http://www.roxio.com

  cena britto: :500 zł

  konkurenci:Dragon Burn

  kontakakt: Alstor,http://www.alstor.com.pl

  Za:

  Łatwy autoring VCD, SVCD i DVD, funkcja nagrywania przez sieć, dołączone programy do obróbki audio i wideo.

  Przeciw:

  Ograniczona możliwość definiowania jakości zapisywanego materiału wideo.