Toast Titanium 7 - Oprogramowanie do nagrywania plyt CD/DVD

Toast 7 nie jest tylko rozwinięciem poprzednich wersji. Ma całkiem nowe funkcje i możliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o konwersję plików filmowych. Program do wszystkiego?


Toast 7 nie jest tylko rozwinięciem poprzednich wersji. Ma całkiem nowe funkcje i możliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o konwersję plików filmowych. Program do wszystkiego?

Pomimo że Mac OS X pozwala nagrać płytę CD z poziomu systemu, zaawansowani użytkownicy ucieszą się z nowej wersji Toasta.

Muzyka w Dolby

Po raz pierwszy Toast pozwala nagrać muzyczne DVD. I to nie tylko DVD-Audio czy SACD, ale tworzy dodatkowo muzyczne DVD, składające się z plików audio i nawigacji. W ustawieniach standardowych muzyka jest kodowana w formacie Dolby Digital AC3 o wartości bitrate 192 kbps. Wnioskuję z tego, że na jednym czystym nośniku zmieści się do 50 godzin nagrań.

Formaty wideo

Dużą zmianą w nowej wersji Toasta jest sekcja wideo. Program może zaimportować praktycznie każdy format wideo i zgrać dane jako VCD, SVCD czy DVD-Video. Dzięki zakładce Media dostajemy szybki dostęp do plików na dysku. Mogą to być zdjęcia w iPhoto, a jeśli w czytniku jest nagrana płyta DVD, możliwe jest ściągnięcie całego rozdziału z filmu. Porównując do nieco spartańskiej pod względem opcji wersji 6.x, Toast 7 w czasie nagrywania wideo wyświetla dziesięć pełnych menu. Wspierany jest format 16:9, polepszono kodek MPEG-2, dodając mu wiele nowych ustawień w menu. Na jednowarstwowym DVD możemy teraz nagrać aż do 2,5 godziny filmu. Jedynie z formatem 3G Toast ma problemy, eksportowanie w tym formacie (używanym często w telefonach komórkowych) napotyka trudności.

Kompresja DVD

Sprzedawany kiedyś osobno za 50 euro program Popcorn, jest teraz wbudowany w Toasta 7. Funkcją Copy skompresujemy film z dwuwarstwowej płyty DVD na jednowarstwową. Spakowanie 6,7 GB do 4,7 GB zajęło np. Power Makowi G5 1,6 GHz około 36 minut (45 włączając wypalanie). Jakość nagrania, mimo 35-procentowej kompresji była wystarczająco dobra.

Kodek DivX

Toast 7 ma wbudowany kodek DivX 6.0, mimo że oficjalnie nie jest on jeszcze dostępny dla Maca. Kodek umożliwia zgranie pliku wideo z DVD lub TV i obsługuje rozdzielczość HDTV, czyli 720p. Dzięki niemu można nagrać HD-DVD lub CD w tym formacie. DivX Toast może nagrać filmy w formacie MPEG-2 i wypalić jako regularne DVD.

Obróbka danych

W odróżnieniu od wbudowanej w systemie funkcji nagrywania, Toast 7 umożliwia skorzystanie z wielu innych formatów i opcji. Jednym z nich są hybrydowe dyski Mac/PC, których dane są widoczne na Macu, a niewidoczne na pececie i vice versa. Jeżeli jakiś katalog do zgrania nie mieści się na nośniku, Toast samoczynnie go podzieli na większą ilość CD/DVD.

Oprogramowanie dodatkowe

Jak zwykle dostajemy z Toastem różne dodatkowe przydatki. Deja Vu np. jest prostym programem do backupu danych, Discus drukuje okładki płyt lub etykiety. Spin Doctor pomaga zgrywać stare płyty i kasety analogowe na format cyfrowy, a Motion Pictures tworzy animowane pokazy slajdów i zdjęć, i to w rozdzielczości HD.

Podsumowanie

Programiści z Roxio chyba dokładnie obejrzeli applowski zestaw iLife i w swoim programie dołożyli to, czego tamten nie zawierał. Na plus zasługuje wygodna obsługa aplikacji. Toast bardzo dobrze wypadł w teście, a rozbudowana sekcja wideo wymaga wręcz pochwały. Jeśli zgrywamy DVD, to możliwości programu zapewne dadzą się wykorzystać, ale do zwykłego nagrywania plików wystarczą systemowe funkcje nagrywania.

produkt: Toast Titanium 7

producent: Roxio

cena brutto: ok. 550 zł

konkurenci: Dragon Burn, Discribe

kontakt:http://www.roxio.com

za:

Rozbudowana sekcja wideo, wsparcie dla DVD-RAM, DivX 6.0, nagrywanie DVD-Audio i pokazów slajdów w HD.

przeciw:

Bardziej skomplikowany od poprzedniej wersji, brak możliwości edycji w MPEG-2.