Toledo - dwurdzeniowa ofensywa AMD

Advanced Micro Devices ma dziś zaprezentować w swojej siedzibie w Sunnyvale nowy, dwurdzeniowy procesor do komputerów biurkowych o nazwie kodowej "Toledo". Nowy procesor ma zawierać dwa rdzenie Athlon 64 na jednym kawałku krzemu oraz będzie wyposażony w taką samą obudowę, a co za tym idzie także podstawkę, co dzisiejsze, jednordzeniowe Athlony. Wiadomo już, że dwurdzeniowe procesory AMD przeznaczone będą zarówno do komputerów mobilnych, jak i stacjonarnych - pierwsze układy powinny pojawić się na rynku w drugiej połowie roku.

Jak informowaliśmy już wcześniej w tekście "Toledo - dwurdzeniowy procesor AMD", nowe, dwurdzeniowe układy, mają być naturalną kontynuacją i rozszerzeniem technologii AMD64 z architekturą Direct Connect, pozwalającą na łączenie wielu procesorów, kontrolerów pamięci i układów wejścia/wyjścia (I/O) bezpośrednio do centralnego procesora, co pozwala na wyeliminowanie 'wąskich gardeł' występujących w szynach FSB (Front Side Bus).

Toledo ma zawierać dwa rdzenie Athlon 64 na jednym kawałku krzemu oraz będzie wyposażony w taką samą obudowę, a co za tym idzie także podstawkę, co dzisiejsze, jednordzeniowe Athlony i także uzytkownicy nie powinni mieć problemów z upgradem do nowych układów. AMD nie podało poza tym bliższych szczegółów i nie chciało również zdradzić, z jakimi prędkościami będą pracować nowe procesory. Wszystkie nowe układy AMD będą produkowane w technologii SOI (silicon-on-insulator), w procesie 90 nanometrów.

Szybciej i sprawniej

Zastosowanie dwóch rdzeni w jednym układzie pozwoli komputerowi na wykonywanie jednocześnie dwóch zadań. Odpowiednio przygotowane aplikacje wielowątkowe będą działać szybciej i sprawniej. Układ z powodzeniem będzie wspierał na przykład system Windows XP Professional, który już jest przystosowany do pracy z dwoma procesorami.

Zarówno AMD, jak i Intel szykują w tym roku małą rewolucję na rynku procesorów dwurdzeniowych. Intel zapowiedział, że jego układ dla zastosowań w komputerach biurkowych, o nazwie kodowej Smithfield, pojawi się w drugim kwartale tego roku, wyprzedzając tym samym AMD, które planuje wypuścić nowego Athlona dopiero w drugiej połowie roku. O planach Intela obszernie pisaliśmy w tekście "Co dwa rdzenie, to nie jeden!".

Intel zostaje z tyłu

Jednak jeżeli chodzi o procesory serwerowe, to Intel zostanie z tyłu, gdyż jego dwurdzeniowy Xeon nie pojawi się na pewno przed rokiem 2006, a w bieżącym roku ma się tylko pokazać wersja Itanium z podwójnym rdzeniem. AMD natomiast zapowiada wypuszczenie na rynek swoich nowych Opteronów (oczywiście dwurdzeniowych) na połowę bieżącego roku. Mają być dostępne trzy rodzaje tych procesorów o nazwach kodowych Egypt, Italy i Denmark.

Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej nowej Sondzie, w której należy odpowiedzieć na pytanie 'Jaki masz procesor?'. Jak na razie zdecydowanym, liderem jest AMD - sonda jest jednak warta uwagi nie tylko z powodu aktualnego wyniku - gorąco zachęcamy do zapoznania się z dyskusją, dotyczącą wad i zalet najpopularniejszych procesorów, która toczy się w komentarzach do Sondy.


Zobacz również