Toledo - dwurdzeniowy procesor AMD

AMD przygotował rywala dla dwurdzeniowego procesora Intel Smithfield. Będzie to układ z rdzeniem Toledo, który co już jest potwierdzone, zamierzają wykorzystywać w swoich produktach najistotniejsi producenci komputerów.

Toledo znajdziemy w pecetach HP, Acer, FSC, Sony oraz Gateway. Nowe procesory AMD będą występowały w wersjach jedno- i dwurdzeniowych. W 2006 roku dołączą do nich kolejne dwurdzeniowe produkty, oparte tym razem na rdzeniach Windsor (konkurencja dla Preslera Intela).

Dwurdzeniowy Smithfield Intela będzie produkowany w procesie technologicznym 90nm. Pierwsze modele pojawić się mają już w drugim kwartale 2005 roku). Układ będzie współpracował z pamięciami DDR2. Toledo AMD trafi na rynek w 3 kwartale br, i będzie pracowało ze starszymi modułami RAM DDR.

W porównaniu do AMD, Intel przygotowany jest lepiej do walki w segmencie układów dwurdzeniowych. Firma zamierza w krótkim czasie wprowadzić także do oferty aż 6 procesorów z dwoma rdzeniami. Yohan planowany jest na pierwszy kwartał 2006 roku i będzie to seria układów o nazwach X20, X30, X38, X40, X48 oraz X50.


Zobacz również