Tom Cruise na Blu-ray - 5 najlepszych ról w karierze słynnego aktora

Tom Cruise może nie jest wybitnym, ale z pewnością jest dobrym aktorem, co wielu ludzi wciąż poddaje w wątpliwość lub po prostu w to nie wierzy. Dla wszystkich niedowiarków - oto specjalne zestawienie top 5 wartościowych kreacji Toma Cruise’a, które możemy obejrzeć w Polsce na płytach Blu-ray.

Tom Cruise w filmie Zakładnik

Tom Cruise jest znany ze swojej urody i nieskalanego uśmiechu. Tak zaczynał karierę, ale po drodze udowodnił, że jest dobrym aktorem. i choć może nie jest aktorem wybitnym - w ostatnich latach miał kilka aktorskich wpadek (słabe role Cruise’a to m.in. Wojna światów, Mission Impossible 3 czy Walkiria), to jednak Cruise jeżeli tylko chce, to grać umie. Niech dowodem na to będą role w poniższych filmach.

1. Top Gun (1986)

Tom Cruise na Blu-ray - 5 najlepszych ról w karierze słynnego aktora

Tom Cruise w filmie Top Gun

Wiele można temu filmowi zarzucić, ale trudno zaprzeczyć, że ten film był ogromnym (tym bardziej, że nieoczekiwanym) sukcesem i stało się tak dzięki charyzmie Toma Cruise’a, który tym filmem zaistniał w Hollywood. Wykreowany przez niego Maverick miał nieodparty czar, kochały go kobiety za urok szarmanckiego młodzieniaszka, kochali mężczyźni za lego luzacki styl. Doszło do tego, że nawet amerykańskie lotnictwo po premierze filmu odnotowało znaczący wzrost ochotników do służby. Każdy chciał być jak Maverick. Cruise już wcześniej używał swojego wdzięku i idealnego uśmiechu (np. Ryzykowny interes), ale dopiero w Top Gun jego walory nabrały więcej dojrzałości. Pomimo dość płytkiego scenariusza filmu Tony’ego Scotta, do dzisiaj świetnie ogląda się ten film, a to zasługa głównie Toma Cruise’a.

2. Rain Man (1988)

Tom Cruise na Blu-ray - 5 najlepszych ról w karierze słynnego aktora

Tom Cruise w filmie Rain man

Cruise po raz pierwszy nas głębokiej wodzie - musiał zmierzyć się z Dustinem Hoffmanem w aktorskim pojedynku i chociaż nie miał tu szans na zwycięstwo (zwłaszcza ze względu na swój młody wiek i mniejszy potencjał swojej roli), to przy samym Dustinie wypadł całkiem solidnie. Nieźle jak na aktorski pojedynek z facetem, o którym mówią że zagrałby nawet książkę telefoniczną. W Rain Man zagrał egoistycznego brata mężczyzny chorego na autyzm. W takich rolach Cruise czuje się dobrze, wiec i tym razem zawodu nie było.

3. Ludzie honoru (1992)

Tom Cruise na Blu-ray - 5 najlepszych ról w karierze słynnego aktora

Tom Cruise w filmie Ludzie honoru

Tym razem naprawdę rola wielkiego kalibru. Ludzie honoru to jeden z najlepszych w hsitroii kina dramatów sądowych. Na wielkim ekranie wystąpiła cała śmietanka aktorska, a Tom Cruise musiał zmierzyć się bezpośrednio z wielkim Jackiem Nicholsonem w swojej najlepszej formie i Tom tej walki nie przegrał. Obaj zagrali świetnie, a ich słowny pojedynek w sądzie przeszedł już do historii kina. Cruise dojrzał i pokazał, że potrafi zagrać na najwyższym poziomie. To już nie ten młodzieniaszek z lat 80 z rozbrajającym uśmiechem, grający tylko na uroku osobistym. W Ludziach honoru Tom Cruise błysnaął swoim talentem aktorskim. Bez jego udziału ten film dużo by stracił.

4. Raport mniejszości (2002)

Tom Cruise na Blu-ray - 5 najlepszych ról w karierze słynnego aktora

Tom Cruise w filmie Raport mniejszości

Gdy mówi się o Raporcie mniejszości to najczęściej podkreśla się znakomitą reżyserię Spielberga, klimat Dicka, wspaniałe efekty specjalne czy pomysłowe gadżety. Ale często zapomina się o Tomie. A to on w tym filmie nadaje rys emocjonalny całej historii, pilnując bny film nie zachwycał jedynie fantastyczną scenografią. Świetna rola, a Cruise absolutnie góruje nad wszystkimi aktorami - bardzo słabo przy Tomie wypadł zwłaszcza Max von Sydow (pamiętacie Siódmą pieczęć?), ale i Collin Farrell nie dał mu rady. Spielberg trzyma tempo historii i suspense, ale emocjonalność filmu, fakt, że kibicujemy przez cały czas Andertonowi, czujemy jego ból i poczucie winy po utracie syna, to głównie zasługa Toma Cruise’a.

5. Ostatni samuraj (2006)

Tom Cruise na Blu-ray - 5 najlepszych ról w karierze słynnego aktora

Tom Cruise w filmie Ostatni samuraj

Film Edwarda Zwicka jest błyskotliwie wyreżyserowany, ale trochę zbyt patetyczny i ze scenariuszem mającym niewiele wspólnego z historią Japonii. Film mógłby osunąć się w kicz, gdyby nie Tom Cruise, który tu po raz kolejny zaskoczył, prezentując tu niezwykle dojrzałą kreację doświadczonego weterana wojsk amerykańskich, który szuka odkupienia i znajduje je w kulturze samurajskiej XIX-wiecznej Japonii. Ostatni samuraj nazywany jest złośliwie japońską wersją Tańczącego z wilkami i jest to skojarzenie słuszne. I chociaż Ostatni samuraj nie dorasta do poziomu filmu Kevina Kostnera, to jednak kreacja Cruise’a sprawia, że tak bardzo wczuwamy się w film. Cruise udowodnił tu do spółki ze Zwickiem, że dobra gra aktorska z dobrą reżyserią potrafią sprawić, że uwierzymy w historię, która się nie wydarzyła.

Zakładnik (2004) - najlepsza kreacja Cruise'a na razie dostępna tylko na Zachodzie

Tom Cruise na Blu-ray - 5 najlepszych ról w karierze słynnego aktora

Tom Cruise w filmie Zakładnik

Na koniec jedna z jego najwybitniejszych ról - jednak poza zestawieniem- gdyż na razie dostępna jest na Blu-ray tylko na Zachodzie. Zakładnik (bo o nim mowa) to film szczególny - Cruise po raz pierwszy wcielił się w negatywną postać i wyszło mu to znakomicie. Nie rozdziela uśmieszków, ani nie szpanuje swoją urodą. Rola weszła już chyba do kanonu najlepszych zabójców kinowych. Profesjonalizm, chłód, charyzma... Zawodowy zabójca w kreacji Cruise’a budzi respekt. A była to duże ryzyko dla aktora, gdyż nigdy wcześniej nie musiał tak bardzo zmienić swojego image. Jednak Tom Cruise udowodnił, że nie tak łatwo go zaszufladkować.

Urodzony 4 lipca (1989) - wciąż czekamy na premierę Blu-ray

Tom Cruise na Blu-ray - 5 najlepszych ról w karierze słynnego aktora

Tom Cruise w filmie Urodzony 4 lipca

Szkoda, że nie możemy obejrzeć na Blu-ray najlepszej roli Toma Cruise’a w filmie Urodzony 4 lipca, w którym zagrał Rona Kovica, autentycznego weterana z Wietnamu, który przechodzi bolesną przemianę od gorącego zwolennika wojny przez buntownika do świadomego działacza antywojennego. Za tę kreację Tom Cruise otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara w karierze.

Tom Cruise - dobry aktor, czy tylko przystojniak?

A jakie jest Wasze zdanie o tym popularnym amerykańskim aktorze? Które jego role lubicie, a których nie znosicie?