Tonery i ich deklarowana wydajność: Black Point oskarża ActiveJet

Jednym z istotnych parametrów, które bierzemy pod uwagę przy zakupie tonera, jest jego wydajność. Właśnie okazało się, że wybrane tonery marki ActiveJet oferują prawdopodobnie znacznie niższą wydajność od deklarowanej. Przynajmniej tak twierdzi konkurencyjna firma - Black Point.


Zawyżona deklaracja dotycząca wydajności dotyczy monochromatycznych tonerów AT-05N i AT-12N marki ActiveJet. Ich prawdziwa wydajność przedstawia się następująco:

- AT-05N: 2300 stron (wcześniej deklarowana - 4000 stron)

- AT-12N: 2300 stron (wcześniej deklarowana - 2600 stron).

Jak widać, w przypadku pierwszego tonera deklarowana wartość została zmniejszona prawie o połowę!

Kto za tym stoi?

Decyzja o zmniejszeniu deklarowanej wydajności miała być podjęta przez ActiveJet w związku z reklamacją, jaką w październiku poprzedniego roku do laboratorium TÜV Rheinland Polska złożyła wrocławska firma Black Point, która zwróciła uwagę na rozbieżności pomiędzy raportem z przeprowadzonego przez nie testu a tzw. certyfikatem T.

Na początku stycznia 2012 roku laboratorium uznało słuszność reklamacji i zawiesiło certyfikat T nr 61000064.001 dla ActiveJeta. Dystrybutor otrzymał dwa miesiące na wprowadzenie działań korygujących. W przeciwnym razie certyfikat miałby zostać całkowicie wycofany.

Czy to już koniec?

Nie. Wedle słów Black Pointa Laboratorium TÜV Rheinland Polska miało bowiem pozytywnie rozpatrzyć kolejne dwie reklamacje (Black Point oparł się na testach wykonanym w swoim laboratorium według norm ISO) dotyczące:

- tonera AT-35N: rzeczywista wydajność 1325 stron, deklarowana 2000 stron

- toner AT-36N: rzeczywista wydajność 2269 stron, deklarowana 2500 stron.

Zapraszamy do zapoznania się z testami kolorowych drukarek laserowych.

_________

Czy mieliście do czynienia z tonerami/tuszami, których deklarowana wydajność znacznie odbiegała od rzeczywistej liczby wydrukowanych stron?

Aktualizacja: 20 stycznia 2012 15:21

Dzisiaj otrzymałem komentarz Rafała Ornowskiego, Dyrektora Marki ActiveJet w ACTION S.A. Twierdzi on, że wrocławska firma mija się z prawdą.

Oczywiście zamieszczam go w całości.

"W odpowiedzi na oświadczenie firmy Black Point z dn. 17.01.12 r. TŰV Rheinland Polska potwierdza odnotowanie w swoim systemie jednej reklamacji z października tego roku. Na jej podstawie ponownie przetestowany został tylko jeden produkt AT-05N. Pozostałe trzy: AT-12N, AT-35N, AT-36N, których przedmiotem jest oświadczenie firmy Black Point nie były objęte testami weryfikacyjnymi laboratorium TŰV Rheinland Polska. Dlatego podanie w oświadczeniu deklarowanych i rzeczywistych wartości wydruku tonerów: AT-12N, AT-35N, AT-36N przez firmę Blackpoint z powołaniem się na TŰV Rheinland Polska jest nieprawdziwe. Równocześnie informuję, że odnotowaliśmy znakomity wynik w teście weryfikacyjnym tonera AT-05N na poziomie 4600 stron sporządzonym przez TŰV Rheinland Polska."

Krzysztof Lech