Toon Boom Studio 4.5

Toon Boom Studio jest narzędziem skierowanym do wszystkich grafików poszukujących funkcjonalnego edytora dwuwymiarowych animacji wektorowych. To narzędzie typu all-in-one (wszystko w jednym) - użytkownik otrzymuje do dyspozycji komplet narzędzi, od rozpoczęcia projektu po publikację wyników pracy.


Toon Boom Studio jest narzędziem skierowanym do wszystkich grafików poszukujących funkcjonalnego edytora dwuwymiarowych animacji wektorowych. To narzędzie typu all-in-one (wszystko w jednym) - użytkownik otrzymuje do dyspozycji komplet narzędzi, od rozpoczęcia projektu po publikację wyników pracy.

Toon Boom Studio 4.5

Informacje:http://toonboom.com Cena: 330 USD (100 USD za edycję Express)

Narzędzie ma czytelny i intuicyjny interfejs użytkownika, który został - jak podkreśla producenta - opracowany dla animatorów, przez animatorów; to niewątpliwie sensowne podejście, gdyż tak naprawdę tylko regularni użytkownicy mają pełne rozeznanie, co jest potrzebne w tej dość specyficznej kategorii oprogramowania, będącej już na pograniczu sztuki filmowej.

Sposób działania

Toon Boom Studio 4.5

Toon Boom Studio 4.5

Toon Boom Studio pozwala tworzyć animacje w jednej z popularnych metod: ramka po ramce (metoda tradycyjna), z wykorzystaniem ramki kluczowej czy fotoanimacji. Narzędzie zawiera wiele opcji pozwalających wprowadzać w ruch elementy znajdujące się na scenie oraz dodawać do nich efekty specjalne. Narzędzia planowania pozwalają ustalać w dowolnym zakresie ogólne parametry sceny.

Bardzo ciekawą opcją jest Automated Lip Synching, która pozwala na automatyczne dostosowywanie podkładu dźwiękowego do ruchu ust postaci. Co ważne, funkcja niezależna jest od języka, z użyciem którego komunikują się postacie. Poprawna synchronizacja dźwięku jest jednym z podstawowych wyznaczników profesjonalizmu w animacjach komputerowych - widz zwraca uwagę przede wszystkim na twarze postaci, zatem realizm takich szczegółów jest sprawą kluczową.

W aplikację wbudowano wiele opcji graficznych. Projektant ma możliwość obracania obiektów w dowolnej płaszczyźnie, przez co może dopracować każdy detal rysunku. Istnieje także możliwość importu elementów graficznych (ze skanera, Internetu) i następnie osadzania ich we własnym projekcie. Import obejmuje następujące formaty plików: PDF, MP3, WAV, AI, PSD, Flash (SWF), BMP, TGA, GIF, JPG, PICT, SGI i AIFF.

I na koniec publikacja wyników pracy. Toon Boom Studio zapewnia obsługę najpopularniejszych formatów wyjściowych, w tym Flash (SWF), AVI, DV i QuickTime. Aplikacja wspiera także animacje sekwencyjne. Gotowe filmy możesz publikować bezpośrednio w witrynach internetowych czy przesyłać do urządzeń takich, jak telewizor, PDA czy iPod.

Najnowsza wersja programu, oznaczona numerem 4.5, wnosi szereg nowości. Po pierwsze dodano możliwość importu plików filmowych, które następnie można przetwarzać i dołączać do scen. Usprawniono także obsługę zdjęć - dodano opcję cut-out, umożliwiającą tworzenie animacji z fotografii pobranych bezpośrednio z cyfrowego aparatu fotograficznego. Nowa edycja programu to także usprawnienia z zakresu integracji z programami firm trzecich - nacisk położono zwłaszcza na wsparcie dla Photoshopa (import plików). Udoskonalono także współpracę z Flip Boomem i narzędziem Animation-ish. Funkcjonalność z zakresu eksportu danych została rozszerzona o obsługę serwisu YouTube i odtwarzacza iTunes firmy Apple. Dodano także szereg nowych opcji, które przyspieszają pracę w programie, m.in. mechanizm przeciągnij i upuść dla szablonów, zdjęć czy plików filmowych.

Program działa w Windows (także edycjami 64-bitowymi) i Mac OS X (Tiger i wyższe) - wersji dla Linuksa na razie nie można się spodziewać. Niestety, aplikacja ma dosyć wysokie wymagania sprzętowe. Do sprawnej pracy zalecany jest szybki, dwurdzeniowy procesor oraz 2 gigabajty pamięci operacyjnej. Toon Boom Studio dostępne jest jedynie w angielskiej i francuskiej wersji językowej.

Tańsza alternatywa

Producent posiada także w ofercie tańszą wersję programu - Express Edition, która kosztuje ok. 100 dolarów. Płacąc znacznie niższą cenę, godzisz się jednak na wyraźnie mniejszą funkcjonalność, w porównaniu ze "starszym bratem". Edycja ta powinna jednak zyskać zainteresowanie wśród mniej wymagających animatorów. Wśród najważniejszych "dysfunkcji" wersji Express wymienić należy ograniczone do minimum wsparcie dla eksportowanych materiałów wideo, brak możliwości importu plików z Photoshopa, brak drukowania, nieobecność narzędzi do animowania elementów w scenie oraz ograniczenie liczby ramek do tysiąca, co skraca wydatnie czas trwania animacji. Możesz wreszcie skorzystać jednocześnie tylko z jednej sceny i jednej kamery.

Wersja Express nadaje się zatem wyłącznie do amatorskich zastosowań, może być też polem doświadczalnym przed zakupieniem wersji profesjonalnej.

Warto jeszcze dodać, że przy użyciu aplikacji ( w wersji Harmony) powstało wiele animowanych hitów kinowych, w tym Król Lew II, Simpsonowie, Go West, A new Lucky Luke Adventure czy Piękna i Bestia II. Toon Boom Studio licencjonowane jest także dla studentów szkół wyższych, w dziesięciokrotnie niższej cenie.

Plusy:

  • zaawansowane funkcje animowania 2D
  • praca w Windows i Mac OS X
  • wiele opcji rysunkowych
  • możliwość importu i eksportu wielu formatów plików

Minusy:

  • brak polskiej wersji językowej
  • wysoka cena

Ocena: 7/10

Podsumowanie: Toon Boom Studio 4.5 jest efektywnym programem, jednak kosztuje zbyt dużo - alternatywą jest znacznie tańsza wersja Express.