Top 10 freeware

Tym razem prezentujemy specjalne, podwójne wydanie Top 10 freeware. Oprócz list 10 najlepszych programów - w kategorii polskich i zagranicznych - opisujemy 20 nowych propozycji: 10 polskich i 10 zagranicznych.

Tym razem prezentujemy specjalne, podwójne wydanie Top 10 freeware. Oprócz list 10 najlepszych programów - w kategorii polskich i zagranicznych - opisujemy 20 nowych propozycji: 10 polskich i 10 zagranicznych.

Lista Top 10 freeware notowanie 12.

Lista Top 10 freeware notowanie 12.

Jeśli taka forma Top 10 freeware spotka się z zainteresowaniem Czytelników, będziemy kontynuować comiesięczną prezentację obydwu list oraz co miesiąc opisywać 20 nowych propozycji.

Jeśli chcesz zagłosować na najlepszy, Twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie www.pcworld.com.pl. Wypełnioną ankietę wyślij pod adres pcwk@idg.com.pl - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Lista Top 10 freeware PL notowanie 8.

Lista Top 10 freeware PL notowanie 8.

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania - skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a Twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

Easy Burning

Jeden z naprawdę nielicznych bezpłatnych programów do wypalania krążków CD-R i CD-RW. Najprościej korzystać z niego za pomocą menu podręcznego w Windows i polecenia Wyślij do. Po instalacji programu w tym właśnie poleceniu Windows pojawia się nowa pozycja: Easy Burning. Wystarczy zaznaczyć wybrany folder lub plik (albo kilka plików), kliknąć wybrany element (elementy) prawym przyciskiem myszy i wybrać Wyślij do | Easy Burning. Zostanie wyświetlone małe okno z opcjami nagrywania - przeważnie nie trzeba zmieniać żadnych ustawień, tylko kliknąć przycisk Burn CD. Easy Burning umożliwia bezpieczne nagrywanie w technologii Burnproof oraz usuwanie zawartości dysków CD-RW. Program nie jest może najwygodniejszy w obsłudze, ale powinien się dobrze sprawdzić w najczęstszych zdaniach. Szkoda, że nie jest dostępny bezpośrednio z menu podręcznego, a dopiero po odszukaniu go na liście Wyślij do.

Producent Dirk Paehl

Informacje www.dpaehl.de

Plik setup.exe, 929 KB

IceOWS 4.10

Ten bezpłatny archiwizer nie jest bardzo popularny. A szkoda - ma wszystkie funkcje potrzebne do kompresji i rozpakowywania plików i wygodnie uruchamia się z menu podręcznego. IceOWS, znany dawniej pod nazwą ArjFolder, używa do tworzenia archiwów, oprócz typowych ZIP-ów, własnego formatu ICE, potrafi natomiast rozpakowywać właściwie wszystkie ważniejsze formaty. Obsługuje także archiwa ARJ, ale tylko za pomocą zewnętrznego programu (należy wskazać program arj.exe w ustawieniach IceOWS). Za pomocą IceOWS 4.10 można również tworzyć archiwa wykonywalne. Szkoda, że program nie ma klasycznego interfejsu - wielu użytkowników nie przepada za uruchamianiem poleceń z menu podręcznego. Jeśli jednak jesteś fanem prawego przycisku myszy, wypróbuj IceOWS - to ciekawa alternatywa innych bezpłatnych archiwizerów. IceOWS dostępny jest także w polskiej wersji językowej!

Producent Raphael Mounier

Informacje www.iceows.com

Plik Ice410U.exe 636 KB

Easy ISO

Jeszcze jeden program do wypalania płyt CD, dzieło tego samego autora, co omawiany wcześniej Easy Burning. Easy ISO służy do tworzenia obrazu płyt CD i nagrywania tych obrazów na krążki CD-R/RW. Potrafi ponadto usunąć zawartość krążka CD-RW, może także wyświetlać bardzo szczegółowe informacje o właściwościach napędu CD zainstalowanego w komputerze. Z pewnością nie jest najładniejszy - elementy okna programu rozmieszczono dość przypadkowo - i wymaga przynajmniej pobieżnej znajomości zagadnień związanych z nagrywaniem danych na krążki CD-R/RW. Umożliwia natomiast proste przygotowywanie dowolnej zawartości CD (nie tylko obrazu ISO) - wystarczy przeciągnąć ikony wybranych plików i folderów z okna Eksploratora Windows do okna Easy ISO! Easy ISO pozwala na dość dokładne sterowanie opcjami wypalania płyty, ale przeważnie modyfikacja wartości domyślnych nie ma sensu. Nie należy się także zrażać mało czytelnymi komunikatami w dolnej części okna programu - sygnałem zakończenia nagrywania danych jest wysunięcie szuflady napędu. Można wtedy zamknąć program lub uruchomić kolejne nagrywanie. Easy ISO jest dobrym wyborem dla osób, które nie mają Windows XP z funkcją nagrywania wbudowaną w system operacyjny lub nie chcą płacić za Nero Burning ROM.

Producent Dirk Paehl

Informacje www.dpaehl.de

Plik EasyIso.exe, 276 KB

Fresh Diagnose 5.0

O tym programie pisaliśmy już na łamach PCWK wielokrotnie. Tym razem przedstawiamy wersję 5.0, zawierającą 7 różnych benchmarków, mierzących wydajność procesora, systemu obsługi multimediów, karty graficznej, pamięci, twardego dysku, napędu CD oraz połączenia sieciowego. Wyniki testów są przedstawiane w przejrzystej, graficznej formie, łatwo je porównać z wynikami analogicznych testów w innych konfiguracjach. Oprócz benchmarków Fresh Diagnose 5.0 dostarcza użytkownikowi bardzo szczegółowych informacji na temat składników (sprzętu i oprogramowania) tworzących system. Interesujące są zwłaszcza zestawienia użytkowania pamięci i bibliotek DLL przez różne aplikacje. Warto także zwrócić uwagę np. na pozycję Services w gałęzi Software System. Są tam dokładne dane o usługach działających w systemie operacyjnym - dokładniejsze niż w standardowych narzędziach Windows. Pomimo wielu zalet Fresh Diagnose 5.0 budzi mieszane uczucia. To bezpłatny, całkiem niezły benchmark, ale są inne darmowe programy tego typu, np. SiSoft Sandra, generujące - w opinii wielu - bardziej wiarygodne wyniki.

Producent FreshDevices Corp

Informacje www.freshdiagnose.com

Plik diagnose.exe, 1086 KB

Photo Album Studio 1.0

Tworzenie eleganckich albumów ze zdjęciami i grafikami w postaci elektronicznej wymaga z reguły użycia komercyjnych aplikacji. Można jednak znaleźć programy, które pomogą przygotować album zdjęć do umieszczenia na stronie WWW lub krążku CD, a są bezpłatne. Właśnie taki jest Photo Album Studio 1.0, aplikacja bardzo prosta w obsłudze, na dobrą sprawę prowadząca za rękę przez cały proces tworzenia albumu. Wielka szkoda, że nie umożliwia podglądu wybieranych grafik! Zaawansowanym użytkownikom będzie też z pewnością brakować swobodniejszej pracy z programem. Co prawda zaawansowani użytkownicy mogą utworzyć taki fotoalbum (w JavaScripcie) nawet za pomocą Notatnika...

Producent ExaPower.com

Informacje www.exapower.com/PhotoAlbumStudio

Plik photoalbum.exe, 1703 KB