Top 10 freeware

Tak jak w grudniowym numerze, przedstawiamy podwojone wydanie Top 10 freeware, zawierające zarówno oprogramowanie polskojęzyczne, jak i zagraniczne.


Tak jak w grudniowym numerze, przedstawiamy podwojone wydanie Top 10 freeware, zawierające zarówno oprogramowanie polskojęzyczne, jak i zagraniczne.

Lista Top 10 freeware notowanie 13.

Lista Top 10 freeware notowanie 13.

Jeśli jesteś autorem dobrego bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona w całym kraju - pamiętaj, że nasze czasopismo jest zdecydowanie najbardziej poczytnym miesięcznikiem ogólnokomputerowym w Polsce, co potwierdzają regularnie Polskie Badania Czytelnictwa.

O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero w nowej wersji.

Zanim przejdziemy do prezentacji programów, kilka słów na marginesie. W ostatnich kilkunastu miesiącach można zauważyć niepokojącą tendencję na rynku oprogramowania. W takich serwisach, jak TUCOWS, WebAttack, FileFlash czy ZDNet, freeware'u jest coraz mniej.

Lista Top 10 freeware PL notowanie 9.

Lista Top 10 freeware PL notowanie 9.

Ciągle pojawiają się ciekawe, nieraz bardzo atrakcyjne programy, ale stanowią coraz mniejszy odsetek oferty - średnio 10-20 procent codziennych nowości.

Nie wiadomo, czy szlachetna idea publicznego dobra i dzielenia się z innymi powoli upada w miarę wychodzenia informatyki z okresu "bohaterskiego", czy po prostu coraz więcej programistów szuka zarobku. Na szczęście wystarczy jeden "gwiazdorski" program w danej kategorii (jak choćby IrfanView), aby zaspokoić potrzeby przeciętnego użytkownika. System Windows wsparty dobrym freeware'em oferuje w pełni funkcjonalne instrumentarium, a potrzeby domowego biura z naddatkiem zaspokoi znakomity OpenOffice. Tylko bardzo specjalistyczne zadania trzeba wykonywać za pomocą oprogramowania komercyjnego. Niech więc freeware dalej żyje i cieszy się dobrym zdrowiem!

MailAmp 1.0

MailAmp jest bezpłatną (do użytku niekomercyjnego) wtyczką do programu pocztowego Outlook 2000 lub XP, pracującą pod kontrolą Windows 2000 lub Windows XP. Po zainstalowaniu programu w Outlooku pojawiają się dwojakiego rodzaju paski narzędzi - w oknie głównym, gdzie przycisk Play odtwarza dźwiękowe załączniki, oraz w oknie wysyłanej wiadomości, gdzie można nagrać (16 Kb/s), a potem odtworzyć plik MP3. Plik jest automatycznie wstawiany do przesyłki jako załącznik.

Informacje www.mailamp.com

Plik Program trzeba pobrać ze strony producenta, gdyż licencja zabrania dystrybucji (objętość ok. 950 KB)

DeskBuddy Lite

Ten przyjemnie wyglądający PIM (Personal Information Manager) firmy Jalco Software jest prostym narzędziem do rejestrowania najbardziej typowych notatek. Pozwala wyznaczać spotkania i zadania (i definiować przypomnienia o nich), zapisywać tekstowe notatki, tworzyć alarmy i budować książkę adresową z "klikalnymi" adresami. Dostępny jest także kalkulator. Program bardzo się różni od wyrafinowanych funkcjonalnie pakietów, jak choćby Time&Chaos, ale z pewnością zaspokoi potrzeby wielu osób, których potrzeby ograniczają się do bardzo prostych zapisków. A osób takich jest mnóstwo, o czym świadczy choćby 750 tys. pobrań ze strony producenta w ciągu zaledwie dwóch lat.

Informacje www.jalco.co.uk

Plik DeskBuddyLite.exe

bxAutoZip for Outlook 1.0

Program BAxBEx Software (bezpłatny do użytku osobistego) służy do automatycznego kompresowania załączników w poczcie wysyłanej z Outlooka. Niedoświadczeni użytkownicy Internetu wysyłają często dokumenty MS Office czy pliki graficzne bez kompresji, co ogromnie utrudnia życie odbiorcom. Po zainstalowaniu programu należy kliknąć Narzędzia | Opcje | bxAutoZip. W panelu możemy ustalić kilka szczegółów działania.

Powinna być zaznaczona opcja Enable automatic compression, natomiast nie zaznaczaj opcji Create self-extracting archive, gdyż najnowsze wersje Outlooka mogą odrzucić taki załącznik jako potencjalnie niebezpieczny. Można również przyjąć minimalny próg, powyżej którego załącznik jest kompresowany (domyślnie 10 KB). Gdy wysyłasz pocztę i wstawiasz do niej załącznik, bxAutoZip automatycznie kompresuje plik. Można także wysyłać dokument bezpośrednio z aplikacji.

Informacje www.baxbex.com

Plik bxautozip.exe

ICQ Lite

Niesłychane wymagania systemowe oryginalnego ICQ zniechęcają wielu użytkowników do instalowania tego komunikatora, tym bardziej że pojawiło się wielu ciekawych konkurentów, obsługujących niekiedy także protokół komunikacyjny ICQ. Twórcy programu doszli najwyraźniej do wniosku, że ogromna większość korzysta jedynie z podstawowych funkcji komunikatora i aby nie tracić klientów, zaoferowali "odchudzoną" wersję programu - ICQ Lite. Pakiet pozwala prowadzić z korespondentem tradycyjny chat oraz wysyłać pliki i SMS-y - ta ostatnia funkcja jest najwyraźniej ukłonem w stronę nadzwyczaj popularnej w ostatnich kilkunastu miesiącach usługi. Dostępne są funkcje wyszukiwawcze, najważniejsze opcje konfiguracyjne (ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo i prywatność), zmiana tożsamości, a także możliwość przełączenia się do "dużego" ICQ, jeśli ktoś potrzebuje specjalnego narzędzia. Praktyka pokazuje jednak, że ICQ Lite w zupełności wystarcza do zwykłych zastosowań.

Informacje www.icq.com

Plik icqlite.exe

Icon Restore 1.0

Wygodne ułożenie ikon jest czynnością długotrwałą i żmudną, co potwierdzi każdy użytkownik Windows. Pomocą w takich kłopotach służy Tim Taylor, oferując darmowy program Icon Restore. Wystarczy kliknąć ikonę Mój komputer i wybrać polecenie Save Desktop Icon Layout, co spowoduje zapisanie pozycji. Gdyby teraz przydarzyła się jakaś awaria, wystarczy wybrać polecenie Restore

Desktop Icon Layout, co spowoduje przywrócenie oryginalnych pozycji. Łatwo to sprawdzić, przesuwając na próbę jakąś ikonę w inne położenie.

Informacje home.epix.net/~ttaylor/icon_restore.html

Plik icon_restore.exe

AceHTML Freeware

AceHTML Freeware to dość popularne na świecie narzędzie webmasterskie - tekstowy edytor HTML. W zachodnich programach trzeba często stosować klawiaturę ISO i odpowiednią czcionkę ekranową. AceHTML konwertuje polskie znaki zgodnie z wybraną stroną kodową - obsługuje zarówno ISO-8859-2, jak i Unikod. Warto też pamiętać o włączeniu zawijania wierszy w opcjach edytora. Zakres funkcji jest wystarczający nawet w zaawansowanych pracach. Program uwzględnia m.in. języki PHP, XHTML, XML, WML, Perl, JavaScript, ASP, a więc te najpopularniejsze. Zawiera wbudowany kontroler poprawności składniowej, reedycję znaczników, graficzny podgląd strony, przeglądarkę grafiki, zarządcę plików, mapowanie grafiki, paski narzędziowe z funkcjami, kilka kreatorów.

Informacje www.wisicommedia.com

Plik acehtml5free.exe