Top 10 freeware

Edytory, programy edukacyjne i narzędziowe, aplikacje do nagrywania krążków CD - to wszystko znajdziecie w tym wydaniu top 10 freeware.


Edytory, programy edukacyjne i narzędziowe, aplikacje do nagrywania krążków CD - to wszystko znajdziecie w tym wydaniu top 10 freeware.

Top 10 freeware

Programy polskojęzyczne - notowanie 13

Jedną z poważnych wad wielu programów klasy freeware jest brak aktualizacji, dostosowania do nowych systemów operacyjnych i nowych wymagań. Oczywiście istnieją wyjątki, aplikacje, których nowe wersje pojawiają się nawet co miesiąc. Jednak wiele, zwłaszcza polskich, programów freeware ginie śmiercią naturalną po roku obecności w Sieci i komputerach naszych czytelników. Przykładem może być chociażby Vplayer - świetny odtwarzacz filmów, który już dawno przestał być rozwijany i obecnie jest wypierany przez nowe propozycje. Jeśli chodzi o komunikatory, to na dobrą sprawę obecnie liczą się wyłącznie ICQ i polskie Gadu-Gadu. Jeśli aplikacje freeware mają być jedynie eksperymentem programistycznym twórcy, to brak aktualizacji jest całkowicie uzasadniony. Zrozumiałe jest też, że niekomercyjne, nieodpłatne tworzenie programów w większości przypadków może być traktowane wyłącznie jako nieszkodliwe hobby. Można jednak wskazać przynajmniej kilka przykładów darmowych programów, które przynoszą zyski ich twórcom (ponownie ciśnie się na usta przykład Gadu-Gadu). Dobry pomysł biznesowy związany z programem freeware może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Top 10 freeware

Programy zagraniczne - notowanie 17

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stroniehttp://www.pcworld.com.pl . Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem [email protected] - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania - skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

Notatnik SP

Top 10 freeware

Notatnik SP

Notatnik SP to dobry zamiennik dla tradycyjnego, standardowego Notatnika w Windows. Oprócz wszystkich opcji związanych z podstawową edycją plików tekstowych ma także kilka przydatnych dodatkowych narzędzi. Można m.in. zmienić sposób kodowania tekstu (przydatne podczas drobnych poprawek w plikach HTML), wstawić bieżącą datę i czas, zamienić polskie znaki diaktryczne na odpowiadające im litery alfabetu łacińskiego ("ł" na "l", "ą" na "a" itd.). W opcji menu Konwersja|Poprawianie znajdziemy także proste narzędzia do usuwania z dokumentu cyfr, pustych wierszy czy znaków interpunkcyjnych. Notatnik SP potrafi także kolorować składnię różnych typów plików tekstowych: HTML, CSS, PHP, SQL, Java, C++, PERL, INI itp. Program "super pad" może być więc z powodzeniem wykorzystywany do robienie typowych krótkich notatek, list FAQ, plików "readme" w formacie TXT, a kolorowanie składni pozwala wykorzystać Notatnik SP do drobnych prac programistycznych i webmasterskich.

Informacjehttp://www.sandstorm.xu.pl

Rozmiar 968 KB

Idiomer 1.0

Top 10 freeware

Idiomer 1.0

Jeśli uczysz się języka angielskiego, to z pewnością przyda ci się program Idiomer. Aplikacja pozwala poćwiczyć znajomość idiomów, tzn. zwrotów nieptrzetłumaczalnych wprost, ale mających swoje odpowiedniki w języku polskim, np. "to bring coal to Newcastle", czyli ... "wozić drewno do lasu". Idiomer 1.0 to bardzo prosty program - po użyciu przycisku Testuj w głównym oknie programu wyświetlone zostają kolejne idiomy wraz z kilkoma proponowanymi tłumaczeniami. Zadaniem użytkownika jest wybranie poprawnej odpowiedzi. W każdej chwili można sprawdzić aktualne wyniki testu, a błędne odpowiedzi są poprawiane. Program jest też wyposażony w opcję przeszukiwania bazy idiomów, pomocną przy tłumaczeniu tekstów z języka angielskiego. Idiomer może okazać się pomocny także podczas pisania tekstów w języku angielskim - unikniemy typowych błędów, związanych z bezpośrednim tłumaczeniem 1:1. Pomimo swojej prostoty i ubogiego interfejsu, aplikacja może okazać się dobrym dodatkiem do dużych, komercyjnych programów edukacyjnych, a używana jako "przerywnik" między innymi aplikacjami pozwoli przyswoić sobie całkiem spory zasób wiedzy.

Informacjehttp://lewap.div.pl

Rozmiar 360 KB

AbiWord 1.0.5

Top 10 freeware

AbiWord 1.0.5

AbiWord to świetny, bezpłatny edytor tekstów w polskiej wersji językowej. Chociaż program nie ma tak dużych możliwości, jak Microsoft Word, Writer z OpenOffice to do znakomitej części zadań może okazać się wystarczający. AbiWord 1.0.5 umożliwia tworzenie typowych dokumentów tekstowych, wygodne formatowanie akapitów, wstawianie symboli itd. W programie nie znajdziemy wielu opcji ze znanych, dużych edytorów - chociażby tworzenia tabel, autokorekty i autoformatowania, makropoleceń itd. Można natomiast wstawiać rysunki i ilustracje z zewnętrznych plików, a także zapisywać dokumenty w formacie HTML czy DOC (zgodnym z Microsoft Word). Zaletą aplikacji jest z pewnością jej prostota i intuicyjny interfejs. Bardziej zaawansowanym użytkownikom będzie brakować autokorekty i wygodnego podglądu wydruku. AbiWord 1.0.5 może jednak okazać się trafnym wyborem dla wszystkich tych, którzy nie potrzebują całego pakietu biurowego, a jedynie edytora tekstów. Do tworzenia typowych dokumentów o niewyszukanej formie graficznej powinien wystarczyć w zupełności.

Informacjehttp://www.abisource.com

Rozmiar 3942 KB