Top 10 freeware

Od dawna prowadzimy w tej rubryce swoiste porównanie programów polsko- i anglojęzycznych, wspomagając rodzimych programistów tłumaczeniami zachodnich programów. Niestety, wyścig Polska - reszta świata nie jest sprawiedliwy.


Od dawna prowadzimy w tej rubryce swoiste porównanie programów polsko- i anglojęzycznych, wspomagając rodzimych programistów tłumaczeniami zachodnich programów. Niestety, wyścig Polska - reszta świata nie jest sprawiedliwy.

Top 10 freeware

Programy zagraniczne notowanie 22.

Na jednej szali kładziemy wysiłki polskich fanów programowania, na drugiej - efekty pracy nieporównanie większej armii programistów z całego świata. Co gorsza, nasz skromny rynek i - co tu dużo mówić - niezbyt mocno zakorzeniony zwyczaj płacenia za produkty powodują, że niewiele osób angażuje się długofalowo w rozwój swoich aplikacji. Oczywiście dostrzegamy chwalebne wyjątki.

Dość często spotykanym na świecie modelem jest tworzenie bezpłatnych programów i w pewnym momencie zmiana licencji na komercyjną. Modyfikacją takiego modelu jest kontynuowanie licencji bezpłatnej i wprowadzenie komercyjnej w wypadku bardziej rozbudowanej wersji shareware'owej. Wersja Lite jest tym wabikiem, który skłania wiele osób do zakupienia bardziej zaawansowanego programu. Czy taka polityka może się sprawdzić w naszych warunkach? Nie wiadomo, ale chyba warto próbować.

Top 10 freeware

Programy polskojęzyczne notowanie 17.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stroniehttp://www.pcworld.com.pl . Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem mailto:[email protected] - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania - skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie w dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

Cryptainer LE 3.2

Top 10 freeware

Niekiedy zdarza się, że chcemy ukryć pewne poufne pliki, szczególnie tam, gdzie do komputera mają dostęp inne osoby. Cryptainer LE firmy Cypherix jest programem tworzącym wirtualny dysk, dostępny jedynie z poziomu uruchomionego programu. Wersja LE pozwala utworzyć dysk o objętości 5 MB (wersja płatna nie nakłada żadnych ograniczeń), na którym można umieścić dowolne pliki - oczywiście ze względu na objętość powinny to raczej być zwykłe dokumenty. W Cryptainer LE wykorzystywane jest 128-bitowe szyfrowanie, a dostęp do dysku jest zabezpieczony hasłem o długości przynajmniej ośmiu znaków (maksymalnie 100). Pliki są umieszczane na dysku w taki sam sposób, jak na zwykłych dyskach - wystarczy przeciągnąć je z poziomu Eksploratora Windows lub na uruchomiony interfejs programu. Dodatkowe narzędzie służy do szyfrowania pliku przed wysłaniem go pocztą elektroniczną.

Informacje:http://www.cypherix.co.uk

Rodzaj: bezpieczeństwo danych

PhotoWizard 1.0

Top 10 freeware

Program Matta Portera jest narzędziem do tworzenia kolekcji fotografii i wykonywania rozmaitych manipulacji. Fotografie wprowadzone do zasobnika My Photos można retuszować, przycinać, opatrywać napisami, dodawać ramki i wkomponowywać w predefiniowane kształty. Zdjęcia można gromadzić w kolekcje i wysyłać je na bezpłatny serwer PhotoCountry (www.photocountry.com) po uprzednim założeniu swojego konta. Możliwe jest też drukowanie naklejek adresowych w standardzie Avery, z wykorzystaniem dowolnego z dziesiątków predefiniowanych szablonów. W sekcji Fun znajdują się kreatory do tworzenia kart z życzeniami, kalendarzy czy okładek magazynów. Oczywiście konieczne jest posłużenie się kolorową drukarką atramentową. PhotoWizard nie odznacza się wyjątkową urodą interfejsu ani szczególną ergonomią, ale można oczekiwać, że następne wersje zostaną znacznie udoskonalone.

Informacje:http://www.photocountry.com

Rodzaj: program graficzny

Flash & Pics Control

Top 10 freeware

Program firmy UnH Solutions jest wygodną w działaniu wtyczką do przeglądarki Internet Explorer, za pomocą której możemy wyłączyć wyświetlanie obrazków i animacji Flash na stronach WWW. Większość osób korzysta ze zwykłych modemów, a użycie programu może znacznie przyspieszyć wyświetlanie stron (i skrócić czas przebywania online), jeśli akurat nie graficzny sztafaż, a ich treść jest najistotniejsza dla internauty - to oczywiste, że przeważnie w serwisach grafika stanowi większość ładowanego kodu. Wystarczy wybrać w menu narzędzia polecenie Flash & Pics Control i usunąć zaznaczenie tych elementów, których nie chcemy oglądać. W przypadku animacji Flash konieczne jest zrestartowanie przeglądarki. Wybranie obrazków powoduje jedynie przeładowanie strony i usunięcie grafik - zamykanie przeglądarki nie jest konieczne. Oczywiście w każdej chwili można włączyć wyświetlanie tych elementów.

Informacje:http://www.unhsolutions.net

Rodzaj: wtyczka do Internet Explorera

My Scroll 1.0

Top 10 freeware

My Scroll pozwala przedefiniować zachowanie aplikacji w trakcie kręcenia kółkiem myszy. Po zainstalowaniu My Scroll jest dostępny w zasobniku systemowym, gdzie można zmienić profil lub wywołać polecenie skonfigurowania. Zaletą programu jest możliwość zdefiniowania zarówno pionowego, jak i poziomego przewijania dokumentu w oknie aktywnej aplikacji. Niekiedy z przyczyn technicznych (np. szeroka tabela o wielu kolumnach) konieczne jest przesuwanie dolnego paska przewijania. Dzięki My Scroll można tę czynność scedować na kombinację klawisza i kółka (np. [Ctrl]+kółko). Ponadto można ustalić "rozdzielczość" przewijania - o pozycję (np. wiersz) i o ekran. W programie dostępny jest profil ogólny i profile do Worda i PowerPointa. Użycie profilu ogólnego pozwoli zastosować tę technikę w wielu innych programach. My Scroll można też czasowo wyłączyć.

Informacje:http://www.unhsolutions.net

Rodzaj: obsługa myszy