Top 10 freeware


Keylogger Hunter 1.0

Top 10 freeware

Keylogger Hunter 1.0

Program Aleksandra Stiopkina (do Windows NT/2000/ XP) służy do skanowania systemu i wykrywania obecności programów przechwytujących naciśnięcia klawiszy. Użytkownicy niedbający o bezpieczeństwo są narażeni na przeniknięcie do systemu programów szpiegujących, które mogą ujawnić osobom postronnym wpisywane hasła, np. w banku internetowym. Po uruchomieniu Keylogger Huntera należy kliknąć przycisk Start i nie dotykając klawiatury i myszy, zaczekać na zakończenie skanowania - mysz jest zresztą "uwięziona" w interfejsie programu. Po zakończeniu wyświetlany jest wynik skanowania. Program warto uruchamiać przed wejściem do szczególnie poufnych serwisów.

Informacje:http://www.styopkin.com

Rodzaj: ochrona przez trojanami

FreshView 1.0

Top 10 freeware

FreshView 1.0

Kolejny darmowy program firmy FreshDevices to przeglądarka plików multimedialnych, obsługująca ok. 25 formatów graficznych, dźwiękowych i wideo. Program nie zawiera nadzwyczajnych narzędzi, ale za to wyróżnia się szybkością generowania miniatur zdjęć. Pliki można zapisywać w formatach BMP i JPEG, otwierać je w domyślnym fotoedytorze (Shell), uzyskiwać informacje o pliku, wyświetlać pokazy slajdów, a także generować proste albumy HTML z fotografiami. Sam interfejs programu dostępny jest w kilku wariantach. W sumie jest to narzędzie bardzo proste, ale z pewnością szybkość zostanie doceniona przez osoby dysponujące maszynami o mniejszej mocy.

Informacje:http://www.freshdevices.com

Rodzaj: przeglądarka multimediów

iFinger 2.1

Top 10 freeware

iFinger 2.1

Program norweskiej firmy o tej samej nazwie jest darmowym interfejsem komercyjnych słowników przygotowywanych przez firmy trzecie. Sam interfejs jest dostarczany razem ze słownikiem Merriam-Webster, aczkolwiek w trakcie instalacji trzeba "dociągnąć" dodatkowe pliki z witryny producenta. Zaletą iFingera jest "przywarcie" do paska tytułowego aktywnej aplikacji, np. przeglądarki internetowej, i aktywizowanie słownika po przesunięciu kursora myszy nad wyraz (działa to jednak dość chimerycznie) lub podwójnym kliknięciem względnie skrótem klawiaturowym. Specjalny moduł pozwala też tworzyć własne słowniki, importując delimitowane pliki tekstowe.

Informacje:http://www.ifinger.com

Rodzaj: program słownikowy

BOOMBox Internet Radio Player 1.0

Top 10 freeware

BOOMBox Internet Radio Player 1.0

Do bardzo popularnej kategorii odtwarzaczy internetowych stacji radiowych dołączył ostatnio BOOMBox Internet Radio Player 1.0 firmy JAJSoft. Zawiera potężną listę stacji radiowych podzielonych na kategorie, odtwarzanych za pomocą programu zgodnego z Shoutcast (np. Winamp lub QuickTime), a wielu użytkowników ucieszy zapewne najbardziej specjalny moduł do nagrywania transmisji w formacie MP3 (Super Duper Recorder). Wystarczy wskazać stację, a następnie wybrać polecenie nagrywania. Jego jakość może być, oczywiście, umiarkowana, co wynika przede wszystkim z parametrów technicznych nadajnika. Pliki są zapisywane w podkatalogu Recorded Songs.

Informacje:http://www.jajsoft.com

Rodzaj: odtwarzacz radia internetowego

eSkiMoS R2 1.45

Top 10 freeware

eSkiMoS R2 1.45

Rewelacyjny program Marcina Zawiejskiego to bez wątpienia ekstraklasa aplikacji do wysyłania SMS-ów. Po zdefiniowaniu listy odbiorców w sekcji Kontakty - wystarczy utworzyć nowy SMS, wybrać odbiorców, wstawić SMS na listę wysyłkową i kliknąć Wyślij. Obsługuje nie tylko wszystkich polskich operatorów, ale i potrafi nadawać wiadomości do użytkowników komunikatorów Gadu-Gadu i Tlen.pl - w tym ostatnim przypadku nie przechodzą jednak polskie litery. Gdy operator stosuje techniki antyspamowe, np. konieczność wpisania treści obrazka, program wyświetla odpowiednie okno. Bardzo rozbudowane są opcje konfiguracyjne programu, które warto dokładnie przejrzeć.

Informacje:http://www.eskimosr2.com

Rodzaj: program do wysyłania SMS-ów

RivChat 2.16

Top 10 freeware

RivChat 2.16

Program Arkadiusza Kołacza to narzędzie do rozmów w sieci lokalnej. Pozwala nie tylko rozmawiać (z szyfrowaniem transmisji), ale i przesyłać pliki do wybranego użytkownika przez jego okno prywatne. Konieczne jest opanowanie wzorowanych na poleceniach IRC poleceń programu (ok. 40), które znacznie rozszerzają funkcjonalność programu, a także skrótów klawiaturowych - służy do tego plik pomocy w formacie HTML, który warto uważnie przestudiować. Rozbudowane są też opcje konfiguracyjne ustawiające środowisko startowe aplikacji. Program udostępnia statystyki, oferuje też dwa tryby niedostępności (także automatyczne sygnalizowanie nieobecności po pewnym czasie).

Informacje:http://www.rivchat.prv.pl

Rodzaj: program do chatów

DeKnop 4.3.5

Top 10 freeware

DeKnop 4.3.5

DeKnop, autorstwa Sama Francke (w tłumaczeniu Tomasza Hanarza) jest aplikacją do tworzenia stylizowanych przycisków z tekstem (formaty GIF, JPEG, BMP i PNG), a więc użyteczną dla grafików, a szczególnie webmasterów. Program zawiera wiele kart, na których definiowane są elementy przycisku - rozmiar, kolory, tekst i pozycja, czcionka, gradient i tekstury oraz inne cechy. Możliwości formatowania są rzeczywiście bardzo obszerne, aczkolwiek użyteczność programu ogranicza istotny brak - DeKnop nie rozpoznaje wschodnioeuropejskiego skryptu czcionki i nie wyświetla poprawnie polskich znaków nawet wtedy, gdy wyraźnie wskażemy czcionkę CE.

Informacje:http://home.hccnet.nl/s.j.francke

Rodzaj: program graficzny

Szukarek 2003

Top 10 freeware

Szukarek 2003

Szukarek, autorstwa Jacka Mikruta, to aplikacja do opisywania, przeglądania i wyszukiwania plików graficznych w popularnych formatach. Program jest dość dziwnie skonstruowany, gdyż składa się z oddzielnie uruchamianych modułów. Należy przeskanować wskazane katalogi w poszukiwaniu plików, a następnie można je opatrywać informacjami w wyświetlonych polach. Dane są zapisywane w plikach tekstowych. Wyszukiwanie może się odbywać z użyciem słów kluczowych, jak w albumach fotograficznych. Sprawne opanowanie programu wymaga uważnego przeczytania instrukcji dostarczonej razem z programem - sam pomysł jest dobry, ale ergonomia pracy pozostawia sporo do życzenia.

Informacje: mailto:[email protected]

Rodzaj: baza danych