Top 10 freeware


BossKey

Top 10 freeware

BossKey

Ta dowcipnie pomyślana aplikacja, zajmująca ledwie 140 KB, jest narzędziem do szybkiego chowania zawartości ekranu - jak mówi sam autor, do ukrywania przez szefem, że akurat gra się w pasjansa. Po uruchomieniu programu wystarczy naciskać klawisz tyldy przez pół sekundy, aby ekran wypełnił się czernią. Przywrócenie zwykłej zawartości wymaga kliknięcia lewym przyciskiem myszy na ekranie - klawisze nie działają. Niestety, jedynym sposobem wyłączenia programu wydaje się usunięcie z pamięci procesu boss_key.exe za pomocą Menedżera zadań, gdyż nie dostrzegliśmy żadnej innej metody.

Informacje:http://www.ceti.pl/~js29a

Rodzaj: narzędzie systemowe

Akronimy i Emotikonki 1.01

Top 10 freeware

Akronimy i Emotikonki 1.01

Program Krzysztofa Wiszniewskiego jest bazą danych powszechnie używanych akronimów pewnych ustalonych powiedzeń - stosowanych zazwyczaj w grupach dyskusyjnych czy chatach. Typowym przykładem jest IMHO, czyli In my humble opinion (moim skromnym zdaniem). Nieznany skrót wystarczy wybrać z listy 636 akronimów, ale można też wpisać go w pole, aby uzyskać rozwinięcie i tłumaczenie. Oprócz tego w programie znajduje się też lista 538 tzw. emotikonów, zwanych potocznie buźkami, jak popularny znak :-). Obie bazy można samodzielnie uzupełniać - są to pliki tekstowe akro.dat i emo.dat w katalogu programu, które można wczytać do dowolnego edytora.

Informacje:http://www.republika.pl/krzywish/

Rodzaj: baza danych

Oubliette 1.9.5

Top 10 freeware

Oubliette 1.9.5

Program Marka Jedlińskiego jest obok PINs najbardziej znaną polską bazą poufnych haseł. W naszym czerwcowym teście porównawczym programów z tej kategorii zajął miejsce w środku stawki, ale potem został uzupełniony o polską wersję językową (pierwotną była angielska). Oprócz wprowadzenia licznych poprawek zmieniono też niektóre okna dialogowe, dodano obsługę przeglądarki internetowej Opera, usprawniono system wyszukiwawczy. Przygotowywana jest wersja 2.0, w której ma się znaleźć wiele nowych funkcji i usprawnień interfejsu - Oubliette jest rozwijany jako program kategorii OpenSource.

Informacje:http://www.transglos.com

Rodzaj: baza haseł

Translator 1.3.2

Top 10 freeware

Translator 1.3.2

Program Jerneja Simoncica, w tłumaczeniu Rafała Lampe i Piotra Murawskiego, jest aplikacją do tłumaczenia programów, przydatną szczególnie tam, gdzie autorzy wprowadzają obsługę językową za pomocą plików tekstowych. Translator obsługuje pliki źródłowe w kilku formatach, przede wszystkim najczęściej spotykanych INI oraz lNG. Wystarczy wczytać plik i tłumaczyć po kolei wszystkie ciągi znaków. W opcjach można ustawić wiele parametrów działania programu. Ważną cechą programu jest opcja tworzenia słownika automatyzującego tłumaczenia. Możliwe jest też zdefiniowanie do 12 makropoleceń przypisanych do klawiszy funkcyjnych.

Informacje:http://www2.arnes.si/~sopjsimo/

Rodzaj: narzędzie programistyczne

EditMix

Top 10 freeware

EditMix

Maleńki edytor EditMix, który nie wymaga instalowania, a jedynie rozpakowania w dowolnym miejscu, obsługuje nie tylko pliki tekstowe, ale i często stosowane w firmach i instytucjach pliki RTF. Choć program nie pozwala wyświetlać ani tym bardziej wstawiać grafiki, może służyć jako bardzo szybki edytor do przeglądania czy tworzenia dokumentów. Możliwe jest w nim ustawianie marginesu, formatowanie czcionki, justowanie tekstu oraz wstawianie tzw. wykazów (list) nieuporządkowanych, z punktorami. Nie jest to zbyt obszerny funkcjonalnie program, ale praktyka pokazuje, że potrzeby wielu osób ograniczają się do tak prostych zadań.

Informacje:http://www.nasz.webpark.pl

Rodzaj: edytor tekstów

TrayHelper 3.8

Top 10 freeware

TrayHelper 3.8

Program Ireneusza Zielińskiego to mini-PIM do tworzenia przypomnień i obsługi poczty. Zdefiniowane przez użytkownika wydarzenia - jednorazowe lub cykliczne - są przypominane w wyznaczonych momentach, przy czym można je pogrupować w kategorie i wyświetlać w wygodny dla siebie sposób. Moduł pocztowy obsługuje w wersji darmowej tylko jedno konto. Sprawdzając nagłówki otrzymanej poczty, można zdecydować, czy należy usunąć któreś przesyłki. Program współpracuje z domyślnym klientem poczty, ale zawiera także własny moduł pocztowy z autoresponderem. Wersja komercyjna oferuje więcej możliwości, m.in. system filtrów i współpracę z wieloma wtyczkami.

Informacje:http://www.trayhelper.com

Rodzaj: program narzędziowy