Top 10 freeware

Ciekawym zjawiskiem w dziedzinie freeware'u jest stopniowe upowszechnianie się darmowych programów potrafiących to, co jeszcze do niedawna było zarezerwowane dla kosztownej ''komercji''.


Ciekawym zjawiskiem w dziedzinie freeware'u jest stopniowe upowszechnianie się darmowych programów potrafiących to, co jeszcze do niedawna było zarezerwowane dla kosztownej ''komercji''.

Top 10 freeware

Programy zagraniczne - notowanie 24.

Niektóre kategorie oprogramowania - przykładem niech będą programy generujące PDF-y (Portable Document Format) i Flash - długo były wyłączną domeną ich twórców, czyli Adobe Systems i Macromedia. Wprawdzie firmy rozwijające oryginalne formaty zawsze o krok lub dwa wyprzedzają swoich naśladowców, ale nikt przecież nie powiedział, że produkt małej firmy czy pojedynczego programisty musi robić wszystko to, co potrafią na przykład Acrobat lub Macromedia Flash. Wielu osobom wystarczy sporządzenie prostego PDF-u, pozbawionego nawet całego dodatkowego "oprzyrządowania" możliwego do zrobienia w Acrobacie albo nieskomplikowanej animacji flashowej, w której nie dopatrzymy się nawet śladu języka skryptowego. Okazuje się, że takie proste, darmowe aplikacje potrafią z powodzeniem zaspokoić potrzeby wielu osób.

Top 10 freeware

Programy polskojęzyczne - notowanie 19.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie www.pcworld.com.pl. Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem [email protected] - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania - skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

Powerbullet Presenter 1.307

Top 10 freeware

Powerbullet Presenter 1.307

Powerbullet Presenter jest generatorem prezentacji w formacie Flash. Użytkownik może wstawiać bogato formatowany tekst, tabele, grafikę, kształty i dźwięk (format MP3, inne pliki SWF lub nagranie zrobione przez mikrofon), nadawać poszczególnym obiektom efekty specjalne, kojarzyć obiekty z adresami internetowymi. Można również ręcznie edytować kod HTML. Program obsługuje interfejs TWAIN, a więc np. skaner i aparat cyfrowy. Prezentacja może się składać z wielu stron połączonych wewnętrznymi odsyłaczami. Gotowy materiał jest eksportowany do formatu Flash i od razu zagnieżdżany w dokumencie HTML. W obecnej wersji jest kłopot z polskimi literami - choć są widoczne w samym programie, wewnętrzny konwerter pomija wszystkie polskie znaki, nawet formatowane za pomocą czcionek ze skryptem CE. Autor został powiadomiony o problemie i należy czekać na stosowną poprawkę.

Informacje:http://www.hexagora.com

Rodzaj: generator prezentacji Flash

CityDesk 2.0

Top 10 freeware

CityDesk 2.0

Program firmy Fog Creek Software, służący do tworzenia witryn internetowych, jest dostępny w wersji komercyjnej oraz darmowej Starter Edition, ograniczonej do 50 plików. Witryna jest budowana w postaci jednolitego pliku, z którego dopiero powstaje zestaw stron. Najbardziej interesująca jest możliwość budowania struktury witryny z użyciem modyfikowalnych szablonów, zmiennych, z podziałem na języki dokumentu i docelową publiczność itd.

Wskutek ograniczenia objętości darmowa wersja nadaje się do tworzenia stron obejmujących przedziały czasowe, np. miesięczne, dzięki czemu możliwe będzie zamieszczenie pokaźnej ilości informacji na ograniczonej liczbie stron. Obsługa nie zalicza się do najłatwiejszych, ale "majsterkowiczom" program na pewno się spodoba, zwłaszcza z uwagi na szablony i zmienne.

Informacje:http://www.fogcreek.com/CityDesk

Rodzaj: edytor witryn internetowych

BrowseTo 1.0

Top 10 freeware

BrowseTo 1.0

Nierzadko w Internecie strony są oryginalnymi plikami tekstowymi, ubranymi jedynie w kilka podstawowych znaczników HTML. W rezultacie otrzymujemy dokument, w którym łącza internetowe są zwykle nieaktywne. Trzeba zatem skopiować adres do schowka i wstawić w pole adresowe. Program BrowseTo jest wtyczką do Internet Explorera, która pozwala zaznaczyć blokiem adres i wybrać w menu kontekstowym myszy polecenie BrowseTo. Powoduje to uruchomienie adresu w nowym oknie Internet Explorera - nie jest to jednak komfortowe rozwiązanie. Działanie programu sprowadza się do tej jednej funkcji, ale zapewne wiele osób uzna ją za przydatną.

Informacje:http://www.straightnochaser.org

Rodzaj: wtyczka do Internet Explorera

Interlex 2.3.1

Top 10 freeware

Interlex 2.3.1

Program Andrew Quilleya to narzędzie do testowania słownictwa. Aplikacja jest dostarczana z przykładowym zestawem słowników, ale dodatkowe można pobrać ze strony producenta, a ponadto można tworzyć własne słowniki. Testowanie wymaga wpisywania odpowiednika podanego hasła, co wprawdzie jest nieco pracochłonne, ale pozwala lepiej zapamiętywać słownictwo i ćwiczy sprawność określaną w klasycznym schemacie jako Writing. Możliwe jest też wykonywanie ćwiczeń wyboru (Multiple Tests), ze wskazywaniem poprawnej odpowiedzi - funkcja, dostępna z poziomu modułu testowego, w głównym oknie jest wygaszona, co może nieco zdezorientować użytkownika.

Informacje:http://www.quill.charitydays.co.uk

Rodzaj: testowanie słownictwa

ScrollBar 1.0

Top 10 freeware

ScrollBar 1.0

Program Sama Francke to jedno z lepszych narzędzi do tworzenia pewnego wyspecjalizowanego elementu stron internetowych - kolorowych suwaków, bardzo modnych w ostatnim czasie w Sieci, a interpretowanych przez Internet Explorer (od wersji 5.5). W jednolitym interfejsie można w wizualnym trybie zdefiniować wszystkie elementy suwaka oraz kolor tła strony i tekstu. Kod można zapisać w postaci pliku Scrollbar Color Scheme (w programie dostępne są predefiniowane schematy), natomiast kod wystarczy skopiować do schowka i przenieść do źródła dokumentu w edytorze HTML. Prostota i wygoda obsługi czyni ten program bardzo użytecznym akcesorium webmasterskim.

Informacje:http://home.hccnet.nl/s.j.francke

Rodzaj: akcesorium webmasterskie

SwiffRec voice-to-Flash 1.0.1

Top 10 freeware

SwiffRec voice-to-Flash 1.0.1

Program Marka Carolana jest bardzo prostym w obsłudze narzędziem do tworzenia pliku dźwiękowego w formacie Flash i zagnieżdżania go w dokumencie HTML. Wystarczy kliknąć przycisk Start, nagrać komentarz przez mikrofon, kliknąć End, a potem Create SWF. Przycisk Preview SWF generuje dokument HTML z plikiem widocznym w postaci przycisku, który uruchamia odtwarzanie. Inna technika to przeciągnięcie gotowego pliku WAV na interfejs programu. W trakcie nagrywania można wybrać jakość, co wpływa na wielkość pliku. Możliwe jest też ręczne poprawienie zawartości pliku HTML albo po prostu przeniesienie gotowego kodu obiektu Flash do dowolnego pliku HTML.

Informacje:http://www.powerbullet.com/swiffrec/

Rodzaj: generator pliku Flash