Top 10 freeware

Chociaż programy freeware są wciąż tworzone przez pasjonatów zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, można zaobserwować ewolucję tej klasy oprogramowania.


Chociaż programy freeware są wciąż tworzone przez pasjonatów zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, można zaobserwować ewolucję tej klasy oprogramowania.

Top 10 freeware

Programy zagraniczne - notowanie 25.

Top 10 freeware

Programy polskojęzyczne - notowanie 20.

Obecnie pojawia się znacznie mniej nowatorskich, dopracowanych produktów, które mogą konkurować z aplikacjami komercyjnymi. Do wyjątków należą projekty open source, w których grupa szaleńców tworzy systemy operacyjne, pakiety biurowe i programy graficzne. Wiele programów freeware to aplikacje tworzone na prywatny użytek programisty, który po kilku poprawkach decyduje się udostępnić je internetowej społeczności. Często też, niestety, spotykamy się z bezpłatnymi aplikacjami, które podczas instalacji zaśmiecają system użytkownika natrętnymi modułami reklamowymi. Z reguły w takich przypadkach odpowiednia informacja umieszczona jest w licencji programu. Wniosek? Należy koniecznie czytać tekst licencji wyświetlany w trakcie instalacji nowego programu. Popularnymi gatunkami freeware są programy do wymiany plików P2P, ale większość takich produktów to raczej przyczyna frustracji, niż zadowolenia użytkowników. Ciągle rośnie popularność wszelkiego typu narzędzi do walki ze spamem, także aplikacji bezpłatnych. Skuteczność tych produktów jest bardzo różna, ale wśród dziesiątków programów można wybrać odpowiedni antyspamer.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie www.pcworld.pl. Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem [email protected] - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj". Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda. Twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu programu w poczekalni Top 10 freeware decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor zgadza się na bezpłatne rozpowszechnianie swojego dzieła i jego używanie na dowolnej liczbie komputerów.

Licznik Połączeń Internetowych 1.70

Top 10 freeware

Aplikacji służących do monitorowania i zliczania czasu połączeń modemowych jest mnóstwo, ale Licznik Połączeń Internetowych wyróżnia się wśród tego tłumu kilkoma przydatnymi funkcjami. Oprócz typowych opcji: mierzenia czasu połączenia, obliczania sumarycznego kosztu wszystkich połączeń (od czasu ostatniego rozliczenia), aplikacja może przypominać użytkownikowi o czasie trwania bieżącego połączenia internetowego i kontrolować ustalony przez użytkownika limit godzin. Program potrafi obliczać zryczałtowane koszty połączenia z Internetem, ma także kilka dodatkowych, interesujących funkcji: komunikaty głosowe, synchronizację czasu z zegarem atomowym (przez Internet), blokowanie okien reklamowych typu pop-up. Licznik Połączeń Internetowych 1.70 informuje użytkownika o dostępności nowych wersji i poprawek! Program jest darmowy, rozpowszechniany na licencji freeware, ale autor prosi o (bezpłatną) rejestrację aplikacji na jego stronie internetowej.

Informacjehttp://sulu.ae.katowice.pl/~rusiecki

Rodzaj licznik połączeń modemowych

PitPad 3.1

Top 10 freeware

PitPad 3.1 to kolejny zamiennik standardowego Notatnika Windows. Na pierwszy rzut oka nie dostrzeżesz wielu funkcji odróżniających tę aplikację od najprostszego edytora plików tekstowych. To jednak błędne wrażenie. Program potrafi kolorować składnię wielu języków programowania i tworzenia stron WWW, umożliwia edycję dokumentów, przesuwanie bloków tekstu, zaawansowane wyszukiwanie (nawet z użyciem wyrażeń regularnych). Możesz także wysłać edytowany plik bezpośrednio z programu na serwer FTP - funkcja bardzo przydatna podczas nanoszenia drobnych poprawek do kodu HTML. Podczas używania programu na każdym kroku widać, że autor przetestował swoje dzieło pod każdym względem. Program poprawnie rozpoznaje pliki tworzone w systemach uniksowych (częstym problemem są tutaj znaki końca wiersza), ma wiele drobnych, ale przydanych w praktyce opcji, np. możliwość zmiany nazwy edytowanego pliku (bez konieczności manewrowania opcjami Zapisz jako). Aplikacja jest bezpłatna do prywatnego użytku.

Informacjehttp://www.szczepanik.org

Rodzaj edytor tekstu

Winamp 5.01

Top 10 freeware

Gdy ukaże się to wydanie PC Word Komputera, Winamp 5.01 będzie już powszechnie dostępny. Jednak dopiero teraz możesz cieszyć się nowymi funkcjami - z polskim interfejsem przygotowanym przez Marcina Kamińskiego. Aby uzyskać polską wersję, skopiuj plik polish.lng do folderu z zainstalowanym programem. Po uruchomieniu Winampa wybierz Options|Preferences|General Preferences i wskaż opcję Polish w polu Language. Polska wersja interfejsu będzie widoczna po ponownym uruchomieniu programu. Tłumaczenie interfejsu nie jest pełne, a to dlatego, że część ciągów znaków występujących w programie nie jest dostępna do edycji.

Informacjehttp://www.winamp.com

Rodzaj odtwarzacz MP3

TuNeR GiTaRoWy 1.0

Top 10 freeware

Za pomocą tego programu szybko nastroisz swój instrument. Wystarczy podłączyć gitarę do wejścia mikrofonu karty dźwiękowej i w menu wybrać opcję Strojenie|Rozpocznij strojenie. Program może działać w dwóch trybach: automatycznie rozpoznawać graną strunę lub dostrajać strunę wskazaną przez użytkownika. Wysokość dźwięku pokazywana jest na wykresie: wskaźnik przesunięty na prawo oznacza dźwięk zbyt wysoki, na lewo niski, a pośrodku informuje o prawidłowym nastrojeniu struny. TuNeR GiTaRoWy 1.0 jest wyjątkowo prosty w obsłudze: podłączasz gitarę, uruchamiasz program i po kilku minutach masz instrument prawidłowo zestrojony.

Informacjehttp://gtuner.prv.pl

Rodzaj stroik instrumentów