Top 10 freeware

Jak już pisaliśmy, do kategorii freeware stopniowo ''przesączają'' się programy, które potrafią wykonywać zadania zastrzeżone kiedyś dla zaawansowanych aplikacji komercyjnych.


Jak już pisaliśmy, do kategorii freeware stopniowo 'przesączają' się programy, które potrafią wykonywać zadania zastrzeżone kiedyś dla zaawansowanych aplikacji komercyjnych.

Świadczą o tym choćby programy do tworzenia plików Flash czy PDF. Ciągle jeszcze brakuje bardziej energicznych ruchów w kategorii syntezy mowy, która wykorzystuje wciąż standardowe mechanizmy, najczęściej wbudowany w Windows podsystem Microsoftu - przykładem jest choćby opisany niżej Natural Voice Text to Speech Reader czy oryginalny polski TextReader & Translator.

Top 10 freeware

Programy zagraniczne - notowanie 26.

Być może, naturalny rozwój wprowadzi i tutaj lepsze rozwiązania, a może sam Microsoft udoskonali swoje narzędzie. Byłoby to bardzo przydatne dla osób uczących się np. języka angielskiego czy niedowidzących internautów chcących odtwarzać teksty zawarte w serwisach informacyjnych w Sieci albo w rozmaitych programach - zresztą nie tylko angielskich, ale i polskich czy w dowolnych innych językach. Jest tutaj jeszcze sporo do zrobienia i trochę zaskakuje ślamazarne tempo, z jakim programiści zabierają się za ten problem - temat "wisi" już przecież od lat - choć trudno też nie dostrzec dużego technicznego skomplikowania problemu, który wymaga poważnych prac studialnych.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stroniehttp://www.pcworld.com.pl.

Top 10 freeware

Programy polskojęzyczne - notowanie 21.

Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem mailto:[email protected] - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi.

Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor zgadza się na bezpłatne rozpowszechnianie i używanie go na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

Natural Voice Text To Speech Reader 3.5.1

Top 10 freeware

Nowa wersja programu Natural Voice Text to Speech Reader wykorzystuje wbudowaną w system Windows syntezę mowy i potrafi również czytać szersze spektrum tekstów - zarówno materiały pobrane bezpośrednio z Internetu, jak i pliki w formacie TXT, RTF czy PDF, a także teksty wpisane samodzielnie. W przypadku PDF konieczne jest skopiowanie tekstu do Schowka i odtworzenie jego zawartości. Przed uruchomieniem odtwarzania można określić szybkość i głośność czytania oraz wybrać lektora. Co interesujące, możliwe jest zapisanie czytanego fragmentu w postaci pliku WAV i odtwarzanie go poza programem.

Wersja płatna programu (Professional i Enterprise) ma większe możliwości, gdyż wykorzystuje wzbogaconą technikę syntezy AT&T Natural Voice - przykłady plików są dostarczane razem z programem i pozwalają zorientować się, jaka jest jakość dźwięku.

Informacje:http://www.naturalreaders.com

Rodzaj: synteza mowy

Torrent Search 1.1

Top 10 freeware

W Internecie zyskuje popularność technika P2P o nazwie BitTorrent (torrent oznacza strumień). Są już programy klienckie, za pomocą których można ściągać do swojego komputera dowolne pliki.

Jak łatwo się domyślić, Torrent jest wykorzystywany nie zawsze w celach zgodnych z prawem - dominuje tutaj komercyjne oprogramowanie, filmy, muzyka, e-booki - zastosowanie narzędzi leży już oczywiście w gestii użytkowników i to oni odpowiadają za swoje poczynania, a nie twórca narzędzia.

Torrent Search jest programem do wyszukiwania plików o rozszerzeniu TORRENT. Wystarczy podać wyraz kluczowy i uruchomić wyszukiwanie - znaleziony plik należy po prostu kliknąć i pobrać. Wyniki można sortować według wybranych kryteriów, znajdujących się na rozwijanej liście.

Informacje:http://www.openwares.org

Rodzaj: obsługa P2P

Copernic Meta

Top 10 freeware

Kanadyjska firma Copernic Technologies przygotowała specjalną wtyczkę do Internet Explorera. Wprawdzie analogiczne narzędzie jest też zawarte w darmowej wersji programu Copernic Agent, ale Copernic Meta może pracować bez głównego programu. Wtyczka zawiera wbudowane połączenia z wyszukiwarkami, ale możliwe jest ręczne dołączenie innych, a nawet słowników, jak Onet.pl czy Leksyka.pl. W opcjach programu można ustalić dodatkowe szczegóły pracy, m.in. blokowanie okien pop-up, skróty klawiaturowe, polecenie w menu kontekstowym i podświetlanie kluczowych wyrazów na stronie. CM może być także domyślną wyszukiwarką Internet Explorera.

Informacje:http://www.copernic.com

Rodzaj: wtyczka do Internet Explorera

QuoteFix 1.19.2

Top 10 freeware

Odwieczny problem czytnika newsów Outlook Expressu, uparcie ignorowany przez Microsoft, czyli poprawne interpretowanie cytatów, stara się rozwiązać program Dominika Jaina QuoteFix. Po uruchomieniu aplikacja tkwi w zasobniku systemowym i kontroluje zachowanie czytnika. "Masakrowane" przez OE cytaty są poprawnie przetwarzane w czasie czytania i pisania wiadomości. Ponadto program potrafi też kolorować cytaty, co znacznie ułatwia śledzenie "piętrowych" wypowiedzi, wyświetla podstawowe emotikony, a nawet wstawia kursor poniżej cytowanych wypowiedzi, co również jest obce Outlook Expressowi.

Informacje:http://flash.to/oblivion

Rodzaj: narzędzie pocztowe

intraVnews 1.01

Top 10 freeware

intraVnews jest wtyczką do Outlooka (wymaga.NET Framework), która pozwala abonować kanały informacyjne RSS. Program tworzy własny katalog, w którym są umieszczane poszczególne kanały. Nieczęsto spotykaną w tej klasie funkcją jest narzędzie do wyszukiwania kanałów według wyrazów kluczowych. Program obsługuje też poprawnie polskie znaki. Znacznie rozbudowane są opcje konfiguracyjne i chociaż obsługa intraVnews jest nieco bardziej skomplikowana niż klasycznych programów, jego zaletą jest integracja wiadomości z innymi przesyłkami pocztowymi. W przeciwieństwie do komercyjnego NewsGatora program nie obsługuje grup dyskusyjnych.

Informacje:http://www.intravnews.com

Rodzaj: wtyczka do Outlooka XP/2003