Top 10 freeware

Program antywirusowy, fotoalbum, ogranizer, aplikacja księgowa - to wszystko i 16 innych aplikacji w naszych propozycjach najnowszych i najlepszych programów freeware.


Program antywirusowy, fotoalbum, ogranizer, aplikacja księgowa - to wszystko i 16 innych aplikacji w naszych propozycjach najnowszych i najlepszych programów freeware.

Top 10 freeware

Programy zagraniczne - notowanie 27.

Programy freeware to bardzo zróżnicowana grupa. Wśród bezpłatnych wersji znajdziemy małe aplikacje tworzone na własne potrzeby, a później udostępniane w Internecie.

Są też ogromne projekty open source, budowane latami przez zespoły programistów (np. Open Office). Wiele programów freeware to bezpłatne, ale okrojone i uproszczone wersje komercyjnych aplikacji, mające zwabić potencjalnych klientów.

Ciemną stronę freeware'u są moduły szpiegowskie zaszywane w niektórych bezpłatnych programach. Nie jest to zjawisko powszechne, ale wciąż pojawiają się aplikacje, których twórcy próbują zarobić na niewiedzy użytkowników. Z reguły w takich sytuacjach autor informuje o zainstalowanych dodatkowych modułach. Czytajmy uważnie licencje oprogramowania. Instalowanie programów nie powinno się sprowadzać wyłącznie do klikania przycisków z napisem Dalej. Oprogramowanie klasy freeware przeżywa pewną stagnację: pojawiają się różnorodne wersje rozwiązań typowych problemów, ale większość aplikacji to kopie starszych pomysłów. Wiele ciekawych, darmowych produktów pojawia się obecnie nie w światku programów do Windows, lecz w grupie narzędzi dla twórców WWW: systemy zarządzania zawartością, różnorodne moduły i komponenty, pozwalające składać złożone witryny internetowe z gotowych, darmowych klocków.

Top 10 freeware

Programy polskojęzyczne - notowanie 22.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stroniehttp://www.pcworld.pl . Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem mailto:[email protected] - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj". Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda. Twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu programu w poczekalni Top 10 freeware decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor zgadza się na bezpłatne rozpowszechnianie swojego dzieła i jego używanie na dowolnej liczbie komputerów.

Stinger 2.0.4

Top 10 freeware

Niezwykłe narzędzie udostępnione bezpłatnie przez firmę Network Associates, producenta znanego programu antywirusowego McAfee VirusScan. Większość czytelników zapewne doskonale wie, że w przypadku pojawienia się nowego, groźnego wirusa firmy antywirusowe udostępniają bezpłatne programy wykrywające i usuwające zagrożenie. Stinger to kilkadziesiąt bezpłatnych narzędzi w jednej aplikacji. Program umożliwia wykrycie i usunięcie 39 najgroźniejszych, najbardziej rozpowszechnionych wirusów, trojanów i robaków sieciowych. Niestety, Stinger nie ma opcji automatycznej aktualizacji bazy wirusów przez Internet, ale regularnie publikowane są nowe wersje z aktualnymi danymi o najgroźniejszych odmianach wirusów. Pamiętajmy, że aplikacja nie zastąpi pełnego programu antywirusowego - usuwa co prawda 39 najgroźniejszych wirusów, ale nie reaguje na pozostałe zagrożenia.

Informacje:http://vil.nai.com/vil/stinger

Rodzaj: antywirus

X-Cleaner Free

Top 10 freeware

Jeszcze jedna aplikacja porządkująca system operacyjny? Tak, ale X-Cleaner Free oferuje kilka bardzo ciekawych, unikatowych opcji. Oprócz tradycyjnego usuwania wpisów na listach ostatnio otwieranych programów i dokumentów czy pozbywania się pozostałości internetowych, program potrafi wyszukiwać i usuwać moduły szpiegowskie. Aplikacja skanuje cały twardy dysk, a w przypadku znalezienia programu z czarnej listy alarmuje użytkownika, który może wybrać usunięcie szpiega z komputera. X-Cleaner udostępnia również narzędzia do blokowania programów uruchamianych przy starcie systemu operacyjnego (tylko dla zaawansowanych użytkowników). X-Cleaner Free, jak nazwa wskazuje, to bezpłatna wersja większej aplikacji - X-Cleaner Deluxe. W wersji darmowej część opcji jest nieaktywna, ale warto wypróbować program chociażby jako narzędzie do usuwania szpiegów.

Informacje:http://www.xblock.com

Rodzaj: program narzędziowy

Audiograbber 1.83

Top 10 freeware

Najnowsza wersja znanego programu do ripowania muzyki z płyt CD nie przynosi znaczących zmian w stosunku do poprzedniej (1.82). Najważniejszą nowością jest jednak rozpowszechnianie nowej wersji aplikacji 1.83 na licencji freeware! Program potrafi zgrywać ścieżki audio z dowolnej płyty CD, zapisując je na twardym dysku jako pliki MP3, WMA lub OGG. Audiograbber może również tworzyć pliki muzyczne innych formatów, przy użyciu zewnętrznych kodeków dostarczonych przez użytkownika. Program ma kilka dodatkowych funkcji bardzo przydatnych przy tworzeniu większych zbiorów muzyki.

Informacje:http://www.audiograbber.com-us.net

Rodzaj: ripper MP3

MyIE2 0.9.17

Top 10 freeware

MyIE2 to nakładka na Internet Explorer, przeznaczona dla wymagających internautów. Działając na podstawie klasycznej przeglądarki Microsoftu, aplikacja udostępnia kilkanaście dodatkowych funkcji, które użytkownicy Internet Explorera najczęściej znajdują w oddzielnych programach. MyIE2 potrafi wyświetlać wiele witryn na kolejnych kartach w jednym oknie przeglądarki, zawiera narzędzia blokujące okna typu pop-up, usuwające wpisy w historii odwiedzonych stron WWW, pozbywające się ciasteczek z twardego dysku. W aplikacji znajdziesz wiele ciekawych drobiazgów, takich jak np. wyświetlenie bieżącej szybkości połączenia internetowego.

Informacje:http://www.myie2.com

Rodzaj: dodatek do przeglądarki

UniDream PowerBatch

Top 10 freeware

PowerBatch to nietypowy edytor grafiki rastrowej, przeznaczony głównie dla osób regularnie przekształcających duże zbiory graficzne. Program przetwarza grafikę w trybie wsadowym, udostępnia jednak wygodny interfejs, dzięki któremu przygotowanie zestawu operacji nie jest trudne. Za pomocą tej aplikacji możesz wsadowo zmienić typ plików, rozmiar obrazów, poprawić kontrast i jasność itd. Ciekawą opcją jest możliwość dodania do przetwarzanych obrazów znaków wodnych. Program może początkowo wydawać się skomplikowany, ale to błędne wrażenie. W rzeczywistości PowerBatch będzie odpowiedni nawet dla początkujących.

Informacje:http://www.unidreamtech.com

Rodzaj: edycja grafiki

VCD Menu Lite

Top 10 freeware

Krążki w formacie Video CD mogą zawierać graficzne menu, za pomocą którego wybierasz np. fragment filmu. Menu takie nie jest tak interaktywne, jak w przypadku filmów na DVD - w Video CD możesz wybrać opcję, wciskając odpowiedni numer na pilocie lub klawiaturze. Program ułatwia tworzenie plansz wyświetlanych w charakterze menu. Aplikacja jest bardzo prosta w użyciu, wystarczy wpisać tytuł płyty, a następnie wskazać grafiki - miniatury kolejnych pozycji menu, które można po prostu wczytać z plików. Gotowe menu zapisujesz jako JPG i montujesz na krążku Video CD. Program umożliwia też "złapanie" pojedynczej klatki z pliku wideo.

Informacje:http://www.briggsoft.com

Rodzaj: edycja wideo