Top 10 freeware

Jak wieść gminna niesie, światem rządzą ponoć kobiety i pieniądze. A co kieruje programistami? Kasa na pewno, ale sława i chwała zaczynają mieć w tej konkurencji coraz większe znaczenie.


Jak wieść gminna niesie, światem rządzą ponoć kobiety i pieniądze. A co kieruje programistami? Kasa na pewno, ale sława i chwała zaczynają mieć w tej konkurencji coraz większe znaczenie.

Open source, który przez lata wegetował sobie w cieniu okropnej komercji, nabrał w ostatnich miesiącach nowego rozpędu, co widać i w liczbie projektów rejestrowanych w Sourceforge.Net, i w wadze wielu rozwiązań. A przecież są one tworzone nie dla pieniędzy, lecz pro publico bono - OpenOffice i Mozilla są tutaj sztandarowymi przykładami, a ich jakość nie tylko imponuje, ale i przekłada się na znaczące oszczędności tysięcy firm, które zawierzają swoje istnienie wolnemu oprogramowaniu (no, chyba że muszą zainstalować Płatnika...). Liczba dystrybucji Linuksa, z których każda zawiera od kilku do kilkudziesięciu tysięcy darmowych programów, rośnie nieprzerwanie, a pierwsze kroki poczynione ostatnio na rzecz ujednolicenia linuksowych podstaw, dobrze wróżą dalszym losom open source.

Top 10 freeware

Programy zagraniczne

Nietrudno zresztą dostrzec analogię z całkiem innym projektem, ale opartym przecież na idei open source, jakim jest Wikipedia, o której tyle już pisaliśmy. To właśnie wolność i przekonanie o tym, że tworzy się coś ważnego i ciekawego, zdołały przyciągnąć do niej tysiące autorów. Psychologiczny mechanizm rządzący ludzkimi zachowaniami wydaje się identyczny w obu przypadkach.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stroniehttp://www.pcworld.com.pl . Wypełnioną ankietę wyślij pod adres mailto:[email protected] - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Top 10 freeware

Programy polskojęzyczne

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

Copernic Desktop Search 1.0

Top 10 freeware
Niezwykła w zamyśle wyszukiwarka, owoc wielu lat doświadczeń firmy Copernic Technologies, znana milionom posiadaczy komputerów przede wszystkim ze znakomitego Copernic Agent. Ta wszechstronna aplikacja wyszukuje pliki w komputerze i Sieci, umożliwia podgląd znalezionych plików, co zawdzięcza przyzwoitej jakości filtrom. Program potrafi odnaleźć pliki dokumentów, grafiki, multimediów, poczty, PDF, grup dyskusyjnych, które są indeksowane w tle, gdy nie pracują inne programy - aktywność innej aplikacji wstrzymuje działanie programu, który nie zabiera cennej mocy komputera. Dzięki utworzonemu indeksowi wyszukiwanie jest błyskawiczne. Wbudowany podgląd wielu formatów pozwala podejrzeć zawartość przed otwarciem pliku. Jedyną wadą są spore rozmiary plików indeksu, sięgające nawet setek megabajtów, co jednak przy obecnej wielkości dysków nie jest zbyt dokuczliwe.

Informacjehttp://www.copernic.com

Rodzaj wyszukiwarka

RSS Bandit 1.2.0.117

Top 10 freeware
Czytnik kanałów informacyjnych w formacie RSS (Really Simple Syndication) to program typu open source, pierwszy bezpłatny czytnik dostępny w polskiej wersji językowej, a jednocześnie jedno z lepszych narzędzi w swojej klasie na rynku.

Z istotnych cech warto podkreślić poprawną obsługę polskich znaków, możliwość abonowania kanału za pomocą przeciągania odsyłacza na pasek z listą kanałów. Same kanały można organizować w grupy tematyczne - aktualizować można selektywnie, tj. pojedyncze kanały, kategorie tematyczne i całą bazę. Możliwy jest eksport i import plików OPML oraz wyszukiwanie kanałów w serwisie internetowym Syndic8. RSS Bandit ma wbudowaną przeglądarkę opartą na IE, pozwalającą na przeglądanie wiadomości w interfejsie programu. Stare wiadomości można usuwać, ustawiając domyślny termin archiwizacji. Program wymaga do pracy komponentu NET.Framework.

Informacjehttp://www.rssbandit.org

Rodzaj grafika

Screenshot Pilot 1.03

Top 10 freeware
Typowy "łapacz ekranów" z potężnej kolekcji narzędzi firmy Two Pilots, który jednym skokiem znalazł się w czołówce bezpłatnych programów w swojej kategorii. Aplikacja przechwytuje rozmaite fragmenty zawartości ekranu komputera - nie tylko proste obszary, jak prostokąt, pełny ekran, okno programu czy aktywny klient, ale i menu pod kursorem czy tzw. obiekt, np. pasek narzędzi, a nawet kilka elementów jednocześnie (Multiple). Może też wydobywać pliki graficzne z plików wykonywalnych EXE i bibliotek dołączanych dynamicznie DLL. Retusz ogranicza się wprawdzie do kilku prostych operacji, ale możliwe jest zapisywanie plików JPG i PNG.

Informacjehttp://www.colorpilot.com

Rodzaj grafika

GuruNet 5.1.2

Top 10 freeware
Aplikacja umożliwiająca dostęp do wielu źródeł informacji w Internecie. Program jest uniwersalnym narzędziem wspomagającym wyszukiwanie informacji encyklopedyczno-słownikowych w Internecie. Dostępny w komercyjnej wersji, zawierającej dostęp do ok. 150 źródeł - słowników, encyklopedii itp. - oraz w okrojonej wersji adware, która udostępnia kilka podstawowych słowników. Program uruchamia się razem z Windows i tkwi w zasobniku systemowym oraz na specjalnym pasku w rogu ekranu. Razem z główną aplikacją instalowana jest wtyczka do Internet Explorera, a w menu kontekstowym pojawia się polecenie GuruNet, uruchamiające wyszukiwanie wyrazu.

Informacjehttp://www.gurunet.com

Rodzaj wyszukiwarka internetowa

UltraShredder 2.0

Top 10 freeware
O UltraShredderze pisaliśmy zaledwie pół roku temu, ale w tym czasie przeszedł do następnej wersji, tym razem 2.0, w której jeszcze bardziej zwiększono skuteczność działania. Jest to niewielki program do bezpiecznego usuwania plików z dysku, uniemożliwiający praktycznie ich odtworzenie. Po zaznaczeniu pliku i uruchomieniu procedury wymazywania program usuwa plik, pomijając oczywiście kosz, i zastępuje go 199 razy przypadkowymi znakami. Użycie aplikacji do odtwarzania przyniosłoby jedynie niepełny zbiór kompletnie nieczytelnych znaków. Z poziomu UltraShredder 2.0 można uruchamiać rozmaite krytyczne foldery oraz usuwać zawartość kosza.

Informacjehttp://www.xtort.net/xtort/ultra.php

Rodzaj bezpieczeństwo danych