Top 10 freeware

W ubiegłym numerze zwracaliśmy uwagę na współpracę programistów, autorów bibliotek i niestrudzonych tłumaczy. Dobrym przykładem tej samorzutnej strategii jest ostatnio Firefox (no tak, po siedmiu latach wiernego małżeństwa z IE dopuściłem się wreszcie zdrady...)


W ubiegłym numerze zwracaliśmy uwagę na współpracę programistów, autorów bibliotek i niestrudzonych tłumaczy. Dobrym przykładem tej samorzutnej strategii jest ostatnio Firefox (no tak, po siedmiu latach wiernego małżeństwa z IE dopuściłem się wreszcie zdrady...)

Jedną z moich ulubionych i często odwiedzanych stron, zapisanych oczywiście na trwałe w katalogu zakładek, jest Mozilla Extensions, gdzie codziennie pojawia się jedno lub nawet kilka rozszerzeń do tej świetnej przeglądarki - pomysłowość ich autorów wydaje się nie mieć granic, a niektóre z tych małych programów wprost zachwycają funkcjonalnością. Sekunduje im Polska Baza Rozszerzeń(http://www.mozillapl.org/projekty/Dodatki , gdzie z regularnością zegarka pokazują się polskie tłumaczenia.

Top 10 freeware

Programy zagraniczne - notowanie 36.

Znamienną opinię znalazłem ostatnio w arcyciekawej książeczce Paula Grahama Hakerzy i malarze. Wielkie idee ery komputerów (Helion 2004) - autor twierdzi stanowczo, że w najbliższych 50 latach (mocna perspektywa!) język programowania to będzie twarde jądro i nie mniej ważna, potężna kolekcja bibliotek, zaprojektowanych równie starannie. A że mnóstwo z nich jest za darmo, wracamy właśnie do punktu wyjścia - to jedna z podstaw bezpłatnego oprogramowania dla nas, szaraków.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stroniehttp://www.pcworld.com.pl . Wypełnioną ankietę wyślij pod adres [email protected] - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Top 10 freeware

Programy polskojęzyczne - notowanie 31.

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów.

Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się nowej wersji.

RSS Builder 1.5.1

Informacjehttp://www.nch.com.au/burn

Rodzaj nagrywarka CD

Top 10 freeware
RSS Builder to rewelacyjny edytor kanałów informacyjnych w formacie RSS (Really Simple Syndication) - jedno z nadal bardzo niewielu narzędzi tej klasy na rynku, a już na pewno najlepsze w kategorii freeware.

Zaletą programu jest obsługa RSS w jego najnowszej i coraz powszechniejszej wersji 2.0, a także bezproblemowa obsługa polskich znaków, zapisywanych w standardzie Unicode. Treść "zajawki" informacji można redagować za pomocą zwykłego tekstu lub z użyciem znaczników HTML, do czego służy miniedytor HTML. Pliki są zapisywane domyślnie z rozszerzeniem RSS, ale można wymusić zapis XML, podając jawnie rozszerzenie. Wbudowany moduł FTP pozwala wysyłać pliki bezpośrednio na serwer FTP (można też pobrać kanał z FTP), a ponadto wyeksportować kanał do postaci strony HTML z użyciem jednego z dwóch wbudowanych stylów - ich zasób można samodzielnie rozszerzyć.

Express Burn 1.02

Informacjehttp://www.jetaudio.com

Rodzaj kombajn multimedialny

Top 10 freeware
Express Burn zalicza się do rosnącej szybko kategorii prostego oprogramowania do wypalania płyt CD. Jeszcze dwa lata temu trudno było trafić na niekomercyjny program, a teraz nastąpił ich prawdziwy wysyp. Choć malutki program trudno porównywać z takim potentatem, jak Nero, zaspokoi on na pewno potrzeby trzech czwartych zwykłych użytkowników, do których sam się zaliczam, przerzucając po prostu od czasu do czasu jakieś sążniste pliki na rezerwowe "cedeki". Wystarczy przeciągnąć pliki lub cały katalog z Eksploratora Windows na interfejs programu i kliknąć przycisk Burn - zaletą Express Burn jest właśnie ta nadzwyczajna prostota działania. Można nawet utworzyć strukturę katalogów, a melomanów zainteresuje na pewno możliwość wypalania Audio CD (także z udziałem Windows Media Player). Program oferuje też opcję tworzenia obrazu ISO z płyty CD i wypalania na CD gotowego obrazu ISO.

SbookBuilder 10

Informacjehttp://jansfreeware.com/jftools.htm

Rodzaj kreator e-booków

Top 10 freeware
SbookBuilder to prosta aplikacja do generowania książek elektronicznych w postaci pliku wykonywalnego. Ma charakter kreatora, w którym kolejno wybierasz katalog źródłowy z plikami HTML (także ze stylami CSS, jeśli je stosujesz w dokumentach HTML) i multimediami (program obsługuje pliki dźwiękowe WAV, MID i MP3), podajesz stronę startową w katalogu, tytuł książki, ikonę oraz hasło zabezpieczające książkę, jeśli chcesz ją zastrzec dla wybranego grona odbiorców. Można też włączyć lub wyłączyć drukowanie i pasek narzędzi w wygenerowanej książce. Program nie wymaga instalowania - wystarczy rozpakować archiwum do wybranego katalogu.

cPicture LE 1.2.9

Informacjehttp://cpicture.de

Rodzaj program graficzny

Top 10 freeware
cPicture LE to nietypowy (żeby nie powiedzieć dziwaczny) pod względem interfejsu program graficzny do przeglądania i podstawowej obróbki plików graficznych. Narzędzia edycyjne obejmują: kadrowanie, odwracanie, obracanie, skalowanie, usuwanie efektu czerwonych oczu, redukcję do szarości. Więcej narzędzi znajdziesz w części organizacyjnej - wyszukiwanie obrazków, pokaz slajdów, tworzenie indeksu obrazków, konwersja formatów, budowanie strony HTML z albumem, zmiana nazw i kopiowanie grafik, sprawdzanie błędów w grafikach (!), a nawet podgląd heksadecymalny ilustracji. W sumie sporo wygodnych funkcji, które warto dokładnie zbadać.

ShellExView 1.10

Informacjehttp://www.nirsoft.net

Rodzaj narzędzie systemowe

Top 10 freeware
W systemie Windows działa mnóstwo obiektów COM, które rozszerzają jego możliwości. Większość z nich jest dostarczana w samym systemie, ale w trakcie używania Windows i rozbudowy oprogramowania pojawia się też wiele innych - typowym komponentem jest np. rozszerzenie dodawane do menu kontekstowego myszy po zainstalowaniu programu do kompresji plików. Doświadczony użytkownik dostrzeże wiele rzeczy w rejestrze, ale większość osób dotrze do nich łatwiej za pomocą ShellExView, który pokazuje wszystkie rozszerzenia i pozwala je włączać lub wyłączać. Program generuje także raport w postaci pliku HTML. Nie wymaga instalowania.