Top 10 freeware


Meta Tag Expert 2.0

Top 10 freeware

Darmowy program firmy Dark Street Development to narzędzie dla webmasterów, którego zadaniem jest generowanie opisu META w dokumentach HTML.

Program obsługuje kilkadziesiąt znaczników META oraz zestaw Dublin Core. Po podaniu żądanego zestawu znaczników można zapisać projekt w postaci natywnego pliku Meta Tag Expert (do wykorzystania w innym projekcie), a następnie wygenerować listę znaczników, którą można wyeksportować jako TXT lub HTML. Program obsługuje wiele stron kodowych, w tym i wschodnioeuropejskie.

Informacjehttp://www.dark-street.com/darkstreet/metatag.html

Rodzaj narzędzie webmasterskie

Foxit PDF Reader 1.2

Top 10 freeware

Niemal każdy przeżywał koszmar ładowania oryginalnego Adobe Readera, gdy musiał przeczytać jakiś dokument w formacie Portable Dokument Format. Na ogół cała paleta rozmaitych komponentów Adobe Readera nie jest potrzebna, a to właśnie one spowalniają uruchamianie programu.

Okazuje się, że znakomitą aplikacją jest Foxit PDF Reader, która startuje kilka razy szybciej, wczytuje wiele plików jednocześnie, akceptuje bez kłopotu polskie litery, udostępnia wyszukiwanie, respektuje wbudowane odsyłacze internetowe, pozwala kopiować tekst, wyświetla listę stron do szybkiej nawigacji.

Informacjehttp://www.foxitsoftware.com

Rodzaj czytnik PDF

1-More MiniShow 1.10

Top 10 freeware

Program jest prostą przeglądarką fotografii, o szczątkowej obsłudze informacji EXIF, która potrafi jednak tworzyć indeksy miniatur, dzięki czemu ponowne wczytanie katalogu zawierającego dużą liczbę fotografii jest szybkie. Podstawową zaletą programu jest tworzenie pokazów slajdów z grafik, które zostały oznaczone "ptaszkiem" - aktywizuje się wówczas polecenie Create MiniShow. Archiwum jest zapisywane jako plik wykonywalny (także jako ZIP), dodatkowo można zażyczyć sobie wysłania go pocztą lub na serwer FTP. Po uruchomieniu można określić szybkość przewijania zdjęć i uruchomić automatyczny pokaz (również na pełnym ekranie) lub przewijać fotografie ręcznie.

Informacjehttp://www.1-more-photoshow.com/

Rodzaj przeglądarka grafik

Advanced Diary 1.1

Top 10 freeware

Firma CSoftLab, znana z dobrego organizatora C-Organizer, zaoferowała darmowy Advanced Diary. Jest to przyjemny wizualnie organizator notatek (z podstawowymi narzędziami formatującymi), w ujęciu kalendarzowym lub drzewa dokumentów. Można tworzyć wiele oddzielnych baz, eksportować i importować dane w formacie TXT lub RTF, opatrywać bazę hasłem, tworzyć archiwum zapasowe z możliwością automatycznego przywracania, co pozwala łatwo przenosić dane między komputerami. Program potrafi też kompresować bazę, co jest istotne wtedy, gdy wstawiamy do niej ilustracje. Brakuje jedynie przypominacza zdarzeń, ale to już domena komercyjnego C-Organizera.

Informacjehttp://www.csoftlab.com

Rodzaj zarządca notatek

FastStone Screen Capture 1.5

Top 10 freeware

Firma FastStone zaprezentowała ostatnio wiele przydatnych, darmowych aplikacji graficznych - jedną z nich jest prosty i wygodny w obsłudze "łapacz ekranów", który po uruchomieniu widnieje w postaci pływającego okienka i pozycji w zasobniku systemowym.

Zaletą programu jest możliwość zdefiniowania skrótu klawiaturowego do przechwytywania ekranu, a także domyślnego sposobu - program potrafi m.in. pobierać swobodnie zakreślony fragment ekranu oraz tzw. obiekty, co jest cenne w przypadku programów ze skomplikowanym interfejsem. Ekran może być wyświetlony na podglądzie, przeniesiony do Schowka lub zapisany w pliku.

Informacjehttp://www.faststone.org

Rodzaj łapacz ekranów

AbiWord 2.2.3

Top 10 freeware

Twórcy AbiWord nie przejmują się konkurencją OpenOffice'a i rozwijają swój edytor, którego racją bytu są minimalne rozmiary i szybkość działania. Warto wiedzieć, że AbiWord będzie wkrótce jedną z pierwszych aplikacji, która zaimplementuje nowy otwarty standard dokumentów OpenDocument. Spis treści, stopki i nagłówki, przypisy dolne i końcowe, praca w szpaltach, autotekst, zgodność z plikami Worda to narzędzia, które z powodzeniem wystarczą wielu osobom do codziennej pracy. Nieco do życzenia pozostawia jeszcze zawartość polskiego słownika ortograficznego, który trzeba uzupełniać na bieżąco. Tłumaczenie Andrzeja Pruszyńskiego.

Informacjehttp://www.abisource.com

Rodzaj edytor tekstów

BDV Notepad 4.3

Top 10 freeware

Rosyjski edytor BDV Notepad rozwinął się w ciągu roku o dwie generacje. Poprawiono w nim wyraźnie opcje konfiguracyjne, mechanizm wyszukiwania i zamiany znaków z uwzględnieniem wielkości, wprowadzono rozpoznawanie adresów internetowych i ich uruchamianie z poziomu programu. Użytkownik może skojarzyć z edytorem dowolne pliki o tekstowym charakterze, można też wybrać czcionkę i tło pola edycji. Ciekawostką jest wygodne zamykanie programu za pomocą klawisza [Esc].

Zaletą programu jest prędkość działania, dzięki czemu jest to wygodny edytor do szybkiej edycji. Wadą jest brak kolorowania składni języków.

Informacjehttp://www.badevlad.com

Rodzaj edytor tekstów

AQQ 1.2.5

Top 10 freeware

Program Daniela Zaborowskiego to zaawansowany komunikator internetowy, obsługujący nie tylko własną sieć, ale i wszystkie liczące się polskie komunikatory, a dodatkowo także ICQ. Brakuje jedynie Jabbera.

AQQ obsługuje rozmowy głosowe i wideokonferencje, wysyła SMS-y i pocztę elektroniczną, importuje listy kontaktów z serwerów GG i ICQ, zawiera wyszukiwarkę kontaktów. Program można też zabezpieczyć hasłem, gdy chcemy odejść od maszyny. Rozbudowane opcje konfiguracyjne i estetyka przypominają nieco rozwiązania Tlen.pl. Program można rozbudowywać o zewnętrzne wtyczki, a także instalować dodatkowe skórki i ikony.

Informacjehttp://www.myportal.pl

Rodzaj komunikator internetowy