Top 10 freeware


Kalendarz XP 18.31

Top 10 freeware

Program Marcina Zielińskiego, o rekordowym już chyba "numerycznie" stażu, jest czymś więcej niż kalendarz, choć przede wszystkim kalendarz widać w interfejsie. W opcjach znajduje się mnóstwo rozmaitych ustawień, które ułatwiają lub uprzyjemniają pracę: możliwość włączenia alarmu i wykonania związanej z tym czynności, informacje o czasie pracy systemu, "myszometr" mierzący odległość przebytą przez mysz, informacje o połączeniach sieciowych, wykresy dla procesora i pamięci, ważne dni, święta i rocznice czy wreszcie menedżer playlisty, jeśli ktoś lubi słuchać muzyki w czasie pracy. W sumie jest to typowe komputerowe "variete".

Informacjehttp://www.delphisoft.of.pl

Rodzaj program systemowy

Tipser 1.178

Top 10 freeware

Program zawiera w aktualnej wersji 1176 porad dla posiadaczy rozmaitych gier - mniej lub bardziej rozbudowanych sztuczek. Co istotne, użytkownik może samodzielnie edytować hasła, rozbudowywać bazę o nowe pozycje (jest prosty edytor haseł), a także eksportować ją do natywnego, binarnego formatu lub importować zewnętrzne bazy, co pozwala wymieniać je między użytkownikami programu. Wydaje się, że warto by było, w zgodzie z najnowszymi trendami, przejść jednak na bardziej uniwersalny XML. Nie zmienia to, oczywiście, wartości samego programu, który każdy gracz powinien chyba mieć.

Informacjehttp://www.delphisoft.of.pl

Rodzaj program edukacyjny

Pogoda 1.23

Top 10 freeware

Pogoda Grzegorza Kałęki (w stanie "uporczywej", ale stabilnej aplikacji testowej beta) jest programem dającym dostęp do informacji o pogodzie. Łączy się z serwerem i pobiera aktualne informacje meteorologiczne.

Inne możliwości to: dostęp do danych o pogodzie na całym świecie, dostęp do prognoz, zdjęć satelitarnych, prezentacja na mapach obszarów występowania wyładowań atmosferycznych oraz danych z radarów meteorologicznych, dostęp do danych historycznych, wreszcie automatyczna synchronizacja zegara komputera ze wzorcem czasu. Aplikacja zawiera rozbudowane opcje konfiguracyjne. Program jest darmowy do użytku niekomercyjnego.

Informacjehttp://www.program-pogoda.pl

Rodzaj baza danych pogodowych

Negative Multiwyszukiwarka 2.0

Top 10 freeware

Program ten (niestety, nawet z użyciem Negative nie zdołaliśmy odkryć jego autora, który dostarczył nam program anonimowo) to bardzo nietypowa nakładka na sieciowe wyszukiwarki, m.in. Google, Netsprint, Plikoskop, Szukacz i inne. Wystarczy podać wyraz kluczowy w polu wyszukiwania i wybrać żądaną wyszukiwarkę. Wyniki ukazują się w interfejsie, ale można też wyświetlić je w oknie przeglądarki internetowej.

Jeśli komuś nie odpowiada dość ciężki i "soczysty" interfejs programu, może go wyświetlać w wersji mini (jej pozycję można samodzielnie ustalić), zawierającej pole wyszukiwania i listę wyszukiwarek.

Informacjehttp://www.negative.pl

Rodzaj wyszukiwarka internetowa

Cliper 2.0

Top 10 freeware

Cliper firmy Extender Media jest internetowym zarządcą informacji, składającym się z czytnika kanałów RSS (skanera WWW), kalendarza do rejestrowania jednorazowych lub cyklicznych terminów, modułu poczty elektronicznej, z funkcją podglądu nagłówków i antyspamem, wreszcie z modułu notatek i kontaktów.

Połączenie tych funkcji jest trafne, aczkolwiek zakres narzędzi w każdym z modułów jest jeszcze dość skromny. Czytnik RSS wyświetla jedynie tytuły i nagłówki informacji, natomiast po pełny tekst trzeba sięgnąć do przeglądarki internetowej - jest nią przymusowo Internet Explorer. Program wymaga platformy .NET.

Informacjehttp://www.cliper.pl

Rodzaj zarządzanie informacją osobistą

VideoTeka 1.1

Top 10 freeware

Jest to prosty program do tworzenia bazy danych o filmach zgromadzonych na płytach i taśmach.

Użytkownik tworzy samodzielnie nowe wpisy, przy czym w wypadku aktorów może skorzystać z listy. Informacje obejmują podstawowe dane, w tym nośnik - zależnie od wskazanego, rekord z danymi o filmie jest umieszczany w odpowiednim katalogu, aczkolwiek wskutek jakiegoś nieokreślonego błędu program zapisze dane na dysku dopiero wtedy, gdy podkatalog (CD, DVD) zostanie wcześniej utworzony przez użytkownika - inaczej wykazywany jest błąd. Same pliki są dokumentami tekstowymi o rozszerzeniu .flm.

Informacjehttp://www.cscorporation.prv.pl

Rodzaj baza danych

AvantBrowser 10

Top 10 freeware

Jedna z najbardziej udanych implementacji oryginalnej kontrolki Internet Explorera, dowodząca, że nawet na podstawie IE można zaprojektować całkiem wygodną przeglądarkę, choć siłą rzeczy w dalszym ciągu podatną na wszystkie dolegliwości trapiące program Microsoftu.

Przeglądarka blokuje okna pop-up, pozwala przeglądać strony w wielu oknach, daje dostęp do kanałów informacyjnych RSS, pozwala też wymieniać skórki, jeśli ktoś lubi takie zabawy. To na pewno krok do przodu, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwość używania paneli i kanałów RSS, choć rozwiązanie to zdecydowanie ustępuje zakresem funkcji i elastycznością Operze i Firefoksowi.

Informacjehttp://www.avantbrowser.com

Rodzaj przeglądarka internetowa