Top 10 freeware

Obserwując wzrost znaczenia open source, zaczynamy się zastanawiać, czy ta forma tworzenia i udostępnienia oprogramowania nie wyprze klasycznego freeware'u, które jest na ogół oprogramowaniem zamkniętym, hołubionym w zaciszu komputerów ich twórców.


Obserwując wzrost znaczenia open source, zaczynamy się zastanawiać, czy ta forma tworzenia i udostępnienia oprogramowania nie wyprze klasycznego freeware'u, które jest na ogół oprogramowaniem zamkniętym, hołubionym w zaciszu komputerów ich twórców.

Coś, co pierwotnie było pewną modą i wyrazem ideologicznego, wręcz anarchistycznego sprzeciwu wobec wielkich graczy światowego rynku, dzisiaj staje się nadzwyczaj efektywnym sposobem budowania aplikacji, i to nie tylko zabawek dowodzących programistycznej sprawności ich twórców, ale i poważnych przedsięwzięć - to już nie Linux, sztandarowy produkt open source, ale i tak znakomite produkty, jak OpenOffice czy Firefox.

Top 10 freeware

Programy zagraniczne - notowanie 38

Nad ujarzmieniem chaosu dziesiątek tysięcy otwartych projektów trzeba jakoś zapanować, a pomocną dłoń wyciągnęła ostatnio firma Koders, która uruchomiła wyszukiwarkę źródeł oprogramowania open source, mającą pomóc programistom w znalezieniu gotowych fragmentów kodu, które można zastosować w tworzonym przez siebie oprogramowaniu. Wyszukiwarka integruje informacje zawarte w setkach repozytoriów kodu i na początku 2005 obejmowała ok. 125 mln wierszy kodów źródłowych. Warto tam zaglądać, bo to źródło natchnienia dla programistów.

Top 10 freeware

programy polskojęzyczne - notowanie 33

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie http://www.pcworld.com.pl . Wypełnioną ankietę wyślij pod adres [email protected] - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

ActiveStories Vacation Viewer 1.0

Top 10 freeware

Bardzo ciekawy pomysł miała firma Active Stories, prezentując narzędzie do tworzenia graficznych map z wakacji.

Obsługa programu polega na wybieraniu map dostępnych w wyświetlonym panelu, a następnie przeciąganiu na nie ilustracji. Mapy, podobnie jak i fotografie, są plikami graficznymi w formacie JPEG - możesz je sporządzić samodzielnie (warto tu współpracować z innymi osobami). Podwójne kliknięcie w miejscu, w którym zgromadzono fotografie, uruchamia pokaz slajdów. Co ciekawe, można też dołączyć tło muzyczne, np. nagrane odgłosy przyrody. Mapy wybranych miejsc można też nanosić na ogólniejsze mapy krajów.

Całość jest zapisywana we własnym formacie, ale można też utworzyć gotową witrynę WWW - jedynym kłopotem jest kodowanie dźwięku za pomocą polecenia BGSOUND, którego nie odczytuje Firefox (Opera i Internet Explorer nie mają problemów).

Informacjehttp://www.activestories.com

Rodzaj program webmasterski

Clipboard Recorder

Top 10 freeware

Clipboard Recorder jest wieloschowkiem, w którym zapisywane są kolejne skopiowane elementy - program akceptuje pliki tekstowe, HTML, dokumenty edytorów, pliki graficzne, potrafi nawet przenieść tabelę zaczerpniętą z Excela czy slajd z PowerPointa, zachowując w dużej mierze graficzną wierność.

Program gromadzi sukcesywnie pobierane dane i wstawia je do swojego interfejsu, gdzie można nimi zarządzać, np. usuwać. Wykorzystując zawartość, najwygodniej jest wyświetlić program w postaci pływającego okna, widocznego zawsze na wierzchu, skąd podwójne kliknięcie powoduje wstawienie zawartości do aktywnego programu, np. edytora tekstów. Lista danych jest też widoczna po kliknięciu ikony programu w zasobniku systemowym. Program można w dowolnej chwili zdezaktywować.

Wadą programu jest, w przypadku niektórych danych, niezawijanie tekstu w oknie programu.

Informacjehttp://www.lw-works.com

Rodzaj rejestrator kopiowań

Sqirlz Morph 1.2c

Top 10 freeware

Sqirlz Morph jest narzędziem do morphingu, czyli przekształcania jednego obrazu w drugi. Dwa obrazy o tej samej wielkości - program akceptuje formaty BMP i JPEG - wstawiane są do okna (można automatycznie dostosować ich wielkość), a następnie, po dodaniu punktów kluczowych, generowany jest morphing, przy czym na podglądzie widoczne są zachodzące zmiany. Punkty można też usuwać i przenosić w inne miejsce. Szybkość zmiany klatek również może być regulowana. Zarówno projekt, jak i układ punktów kontrolnych możesz zapisać na dysku do późniejszego wykorzystania.

Projekt można wyeksportować do pliku Flash lub AVI.

Informacjehttp://www.xiberpix.com

Rodzaj program do morphingu

Lektora 1.0

Top 10 freeware

Lektora jest wtyczką do przeglądarek Internet Explorer i Firefox, pozwalającą czytać wiadomości z kanałów informacyjnych RSS. Program instaluje pasek narzędzi, który daje dostęp do kilkudziesięciu predefiniowanych kanałów - przycisk Auto-discovery umożliwia rozpoznanie i zainstalowanie kanałów znajdujących się na oglądanych stronach WWW . Możliwe jest importowanie zbioru definicji zawartych w pliku OPML, jeśli użytkownik chce wykorzystać zgromadzone już kanały pochodzące z innego czytnika.

Program wyświetla ramkową stronę z definicjami - do prawej ramki są wczytywane nagłówki, natomiast kliknięcie nagłówka otwiera nową stronę z pełną wiadomością.

Informacjehttp://www.lektora.com

Rodzaj czytnik RSS

TV 1.0

Top 10 freeware

TV to nakładka na obecne w systemie odtwarzacze multimediów Windows Media Player i RealPlayer, dająca dostęp do ponad 300 kanałów telewizyjnych z całego świata. Kanały są pogrupowane według języków, regionów i tematów. Obsługa sprowadza się jedynie do wybrania stacji, co powoduje wyświetlenie wbudowanego interfejsu odtwarzacza. Możliwe jest też uzyskanie encyklopedycznych informacji o rejonach, pochodzących z The World Factbook. Oczywiście do sprawnej obsługi kanałów potrzebne jest łącze internetowe o nieco większej przepustowości niż zapewniają zwykłe modemy.

Program nie wymaga instalowania.

Informacjehttp://www.txexe.com

Rodzaj interfejs telewizyjny