Top 10 freeware

Od dłuższego już czasu "stałym fragmentem gry" w Top 10 freeware były aplikacje tworzone według modelu open source. W tym numerze postanowiliśmy to zmaterializować w postaci odrębnego działu, co pozwoli pisać również o programach w typowych dla open source wersjach rozwojowych, na które nie było miejsca w "stabilnym" freeware.


Od dłuższego już czasu "stałym fragmentem gry" w Top 10 freeware były aplikacje tworzone według modelu open source. W tym numerze postanowiliśmy to zmaterializować w postaci odrębnego działu, co pozwoli pisać również o programach w typowych dla open source wersjach rozwojowych, na które nie było miejsca w "stabilnym" freeware.

Top 10 freeware

Programy zagraniczne - notowanie 40.

Top 10 freeware

Programy polskojęzyczne - notowanie 35.

Ruch open source stał się już tak ważnym elementem rynku programistycznego, że warto zmieszczać nie tylko krótkie wzmianki o nim przy okazji omawiania ciekawych pozycji w Top 10 freeware, lecz zająć się szerzej samą ideologią, ważnymi zjawiskami i postaciami, problemami licencyjnymi itd. Obszerne materiały znajdą państwo w dość rozbudowanym dziale poświęconym tej ciekawej problematyce.

W dziale Top 10 freeware ograniczymy się do klasycznego freeware'u, a więc oprogramowania "zamkniętego", choć oczywiście w pełni bezpłatnego. Ciekawe jednak, czy przypadkiem dynamika "otwartych źródeł" nie spowoduje wyrugowania go w dużym stopniu z naszych komputerów i osłabienia napływu interesujących nowości - będziemy to uważnie śledzić.

Top 10 freeware należy do najbardziej poczytnych działów PC Worlda, zajmując regularnie czołowe miejsca w naszym wewnętrznym rankingu - mamy nadzieję, że podobną popularność zyska też open source, który z punktu widzenia czytelnika nie odbiega przecież od freeware'u.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stroniehttp://www.pcworld.com.pl . Wypełnioną ankietę wyślij pod adres mailto:[email protected] - weźmiesz udział w losowaniu nagród.

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

FontSuite 1.0

Top 10 freeware

FontSuite to zestaw programów do zabawy z czcionkami. Głównym programem jest CoolType - narzędzie do tworzenia rozmaitych fantazyjnych napisów, które można potem zapisać jako dokument RTF lub HTML. Zależnie od przeznaczenia, użytkownik ma dostęp do zestawów czcionek (można wybierać te, które znajdą się w wygenerowanym napisie, zaznaczając je na liście), efektów specjalnych, schematów kolorów, może wybrać m.in. kształt napisu czy graniczne wielkości czcionek. Przycisk Refresh pozwala uzyskać podgląd po każdorazowej zmianie parametrów napisu - jego zawartość jest podawana w górnym okienku.

Pozostałe programy mają charakter uzupełniający. Moduł CM Pro jest rozszerzeniem MS Windows Character Map, Font Comparison umożliwia obejrzenie obok siebie dwóch fontów i porównanie różnic, natomiast FontIndex tworzy i drukuje listę czcionek w systemie.

Informacjehttp://www.coolfreesoftware.com

Rodzaj program narzędziowy

A-ToolBar 3.0

Top 10 freeware

A-ToolBar (dawniej ME-Toolbar) pojawił się ostatnio w wersji 3. Jest to zestaw już około pięćdziesięciu drobnych programów narzędziowych, przeznaczonych zarówno do obsługi Internetu (Network tools i URL tools), jak i o charakterze systemowym (General tools). Zgromadzono je w trzech blokach programów i są dostępne zarówno w postaci paska narzędzi otwieranego w dolnej części ekranu, jak i wygodnego w obsłudze wspólnego interfejsu, w którym wybierany jest żądany moduł. Po starcie Windows ikona programu jest też umieszczana w zasobniku systemowym, skąd można uruchamiać pasek.

Chociaż nie wszystkie moduły są równie użyteczne, wiele z nich bardzo się przydaje, np. PIM, Agenda, SMS, baza haseł, program do odkrywania "zagwiazdkowanych" haseł, narzędzie do kopii zapasowych, Ping czy Trace. Jest nawet kilkadziesiąt prostych gier, hostowanych przez FlashGames-.net.

Informacjehttp://www.metaeureka.com

Rodzaj kombajn narzędziowy

JustZPit

Top 10 freeware

JustZPit firmy Avatar Soft to niewielki program do kompresji pojedynczych plików, którego zaletą jest uproszczenie do maksimum podstawowych czynności związanych z kompresją. Program dopisuje w menu kontekstowym myszy polecenia JustZPit - Create a ZIP File oraz JustZPit - then Email, za pomocą których wykonywane jest "zipowanie" pliku i ewentualne wysłanego za pomocą domyślnego programu pocztowego. Dekompresja wymaga dwukrotnego kliknięcia pliku w Eksploratorze Windows, czego skutkiem jest automatyczne rozpakowanie do podkatalogu noszącego tę samą nazwę. Program nie zawiera żadnych dodatkowych opcji.

Informacjehttp://avatarsoft.com

Rodzaj program do kompresji

AckerPack

Top 10 freeware

Niewielka aplikacja firmy Awatar Soft do kompresowania folderów w formie pliku wykonywalnego EXE. Można ją uruchomić za pomocą polecenia w menu kontekstowym myszy, co powoduje automatyczne spakowanie folderu w tym samym miejscu, i w postaci interfejsu, i wybrać tam folder źródłowy (działa także przeciąganie folderu na interfejs) oraz miejsce docelowe. Uruchomienie archiwum wykonywalnego powoduje automatyczne rozpakowanie go do podkatalogu noszącego tę samą nazwę. Program upraszcza i przyspiesza zarówno kompresję, jak i dekompresję, gdy przekazujemy archiwum innej osobie.

Informacjehttp://avatarsoft.com

Rodzaj program do kompresji

MediaJoin 1.0

Top 10 freeware

Narzędzie firmy Mystik Media służy do łączenia ze sobą plików audio lub wideo i generowania z nich plików wynikowych. Importować można pliki dźwiękowe w formatach Wave, MP3, WMA i Ogg, a pliki wideo w formatach AVI, MPEG-1, MPEG-2 (!) i WMV. Plik wynikowy audio można zapisać w każdym z tych formatów, określając przy tym parametry techniczne, np. transfer, kanały i częstotliwość w wypadku plików MP3 (można też dodać znaczniki opisujące plik) albo rozmiary ramki czy liczba ramek na sekundę w wypadku pliku wideo. Liczba łączonych plików jest nieograniczona - po wybraniu materiałów źródłowych wystarczy kliknąć przycisk Join.

Informacjehttp://www.mystikmedia.com

Rodzaj program multimedialny

Video MP3 Extractor 1.3.0.9

Top 10 freeware

Program firmy GeoVid jest bardzo prostym w obsłudze narzędziem do wykonywania jednej, ale za to interesującej czynności - ekstrakcji ścieżek dźwiękowych z materiałów filmowych w formatach AVI, Windows Media (ASF i WMV), QuickTime (MOV), MPEG (w tym MPEG-4); niestety, brakuje RealMedia. Wystarczy wybrać plik źródłowy, po czym program automatycznie określa nazwę wyekstrahowanego pliku, aczkolwiek można ją też samodzielnie podać, jak i wybrać docelowe miejsce. Możliwe jest też zdefiniowanie jakości pliku wynikowego i jego transferu (do 320 Kb/s), co wpływa, oczywiście, na wielkość i czas przetwarzania. Przycisk Start uruchamia ekstrakcję.

Informacjehttp://www.GeoVid.com

Rodzaj program multimedialny